آخرین اخبار اقتصادی

دستمزد ۱۴۰۲,اخباراقتصادی ,خبرهای اقتصادی

وزیر کار درباره دستمزد ۱۴۰۲ چه گفت؟/ جزییات تغییرات رقم حقوق کارگران

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی درباره دستمزد سال آینده کارگران گفت: اقلام مصرفی کارگری و کمک هزینه مسکن به گونه‌ای افزایش…

افزایش نرخ سود بانکی به شورای پول و اعتبار رفت/ افزایش 57 درصدی دستمزد قطعا برای 1402 تکرار نمی‌شود نرخ سود بانکی,اخباراقتصادی ,خبرهای اقتصادی
رئیس کل بانک مرکزی با بیان این که در بیش از ۹۰ کشور دنیا طی ماه های گذشته اصلاح نرخ سود بانکی انجام شده است گفت: ما هم باید حتما از این ابزار استفاده کنیم که منوط به تایید شورای پول و اعتبار است که در حال پیگیری و بررسی آن هستیم. 

به گزارش تسنیم، علی صالح آبادی رئیس کل بانک مرکزی در نشست خبری امروز درباره آمارهای کلان بانک مرکزی در حوزه کنترل تورم، پایه پولی و نقدینگی اظهارداشت: پایه پولی در پایان آبان نسبت به اسفند سال قبل 20.5 درصد بوده است. روند رشد نقدینگی از ابتدای کار دولت و امسال نزولی بوده است.

 

صالح آبادی: امسال تنخواهی به دولت ندادیم

صالح ابادی با بیان اینکه برنامه ریزی بانک مرکزی کاهش رشد نقدینگی به زیر 30 درصد در سال جاری است؛ گفت: برخلاف روال سالهای گذشته امسال تنخواهی به دولت پرداخت نکردیم؛ می توانستیم طبق قانون بودجه 60 هزار میلیاردتومان تنخواه بدهیم.

 

رییس کل بانک مرکزی به خرید ارزهای دولت توسط این بانک اشاره و تاکید کرد: بشدت کنترل میکنیم این ارزها در بازار فروخته و ریال آن از بازار جمع آوری شود.

 

مطالبات بانک مرکزی از دولت موضوع مهم دیگری بود که صالح آبادی به آن اشاره و تصریح کرد: باید سیاست های پولی به گونه ای وضع شود که بازار با کسری نقدینگی مواجه نشود.

 

وی گفت: کنترل ترازنامه بانکها حائز اهمیت ویژه ای است که بانک مرکزی در دستور کار دارد؛ بانکها رتبه بندی شده اند و براساس رتبه آنها رشد ترازنامه‌شان را در بانک مرکزی کنترل کردیم. هم اکنون این عدد برای هر بانک مشخص و اعلام شده است؛ رتبه هر بانک با بانک دیگر متفاوت است.

 

وی افزود: تسهیلات تکلیفی بانکها موضوع مهم دیگری است که در بانک مرکزی به آن پرداختیم؛ عدد کلی را مشخص و‌به دولت پیشنهاد کردیم؛ خواهش ما از مجلس این است که هنگام تصویب بودجه سال آینده تسهیلات تکلیفی را متناسب با پیشنهاد ما تعیین‌کند تا خللی در سایر اقدامات و سیاست های بانکی پیش نیاید.

 

 امسال 555 هزار نفر وام فرزندآوری گرفتند

رییس کل بانک مرکزی ‌درباره عدم پرداخت تسهیلات تکلیفی گفت: امسال تا 26 آذر 697 هزار فقره به مبلغ 96 هزار میلیاردتومان پرداخت شده است؛ سال قبل کل این رقم 80 هزار میلیارد تومان بوده است.

 

وی افزود: تسهیلات فرزندآوری نیز امسال 555 هزار فقره تا تاریخ مورد گزارش پرداخت شده است.

 

15 درصد کل تسهیلات بانکی به خانواده‌ها رسید

رئیس کل بانک مرکزی گفت: کل تسهیلات شبکه بانکی از اول سال تا پایان آبان 2600 همت بوده است که 44.7 درصد نسبت به سال گذشته رشد داشته است. 84.2 درصد تسهیلات به صاحبان کسب و کار پرداخت شده و 15.8 درصد به خانوارها پرداخت شده است.

 

وی باردیگر تاکید کرد: انتظار ما در قانون بودجه سال آینده کنترل تسهیلات تکلیفی بانکها برای کنترل ترازنامه بانکهاست. بیش از 50 همت اوراق گام در سال جاری منتشر شد؛ برای جلوگیری از تنزیل در بازار سرمایه تلاش میکنیم این اوراق در زنجیره تولید مورد استفاده قرار گیرد.

 

رییس کل بانک مرکزی از برنامه اصلاحی این بانک برای هر بانک بصورت مشخص خبر داد و گفت: نظارت ها دقیق در شبکه بانکی انجام میشود؛ قوانین نظارتی بانک در حوزه تسهیلات پرداختی در سامانه سمات تعریف شده است.

 

وی افزود: فاکتور الکترونیک؛ جزو برنامه هایی است که تا پایان سال کامل می شود؛ فروش اموال مازاد بانکها بصورت ماهانه رصد میشود. اخیرا دو صندوق نیز در این خصوص تعریف شد. در حوزه کنترل ترازنامه بانکها و نظارت بر حوزه بانکی برنامه های خودمان را اجرا میکنیم تا از این ناحیه نیز کنترل نقدینگی را انجام دهیم.

 

تورم سال آینده کاهشی است/  آثار تورمی اصلاح ارز ترجیحی تخلیه شد

وی درباره تورم نیز گفت: تورم مصرف کننده ابتدای دولت 59.3 درصد بود که به 39.9 درصد کاهش یافت؛ گرچه هنوز بالاست و راضی به این تورم نیستیم و‌حتما باید کاهش پیدا کند ولی امسال اصلاح ارز ترجیحی، افزایش حقوقها و حقوق گمرکی و ... نصف این‌تورم‌را بخود اختصاص داد. امیدواریم سال آینده افزایش تورم از این محل نداشته باشیم وهمین موضوع می تواند به کاهش تورم سال آینده کمک کند.

 

صالح آبادی گفت: قرار نیست همیشه افزایش تورم تکرار شود؛ روند تورم به روال طبیعی خود برمیگردد البته باید تلاش کنیم انتظارات را تعدیل کنیم. تورم نقطه به نقطه در اسفندماه 29.5 درصد شد و اگر اصلاح ارز ترجیحی نداشتیم می‌توانستیم‌تورم را به کمتر از 25 درصد هم‌کاهش دهیم؛ البته آثار این سیاست تخلیه شده است.

 

چرا مردم کاهش تورم را حس نمی‌کنند؟

وی درباره اینکه چرا مردم کاهش تورم را حس نمی کنند، گفت: چون هنوز تورم بالاست؛ هرچند تورم از 59.3 درصد به 39.9 درصد رسیده ولی هنوز تورم بالاست و باید کاهش یابد، از تورم راضی نیستیم و باید کاهش یابد.

 

ریال دیجیتال راه اندازی شد

وی‌گفت: ریال دیجیتال راه اندازی شد و در دو فروشگاه بصورت آزمایشی در حال اجراست؛ ایرادات فنی این موضوع شناسایی و در حال رفع است، در ریال دیجیتال عقب نیستیم و همگام با کشورهای دیگر به جلو می‌رویم.

 

ساماندهی کارت‌خوان‌ها و درگاه‌های پرداخت‌ نیز کار بزرگ دیگری بود که در دولت سیزدهم اجرایی شد.  علی صالح‌آبادی؛ رئیس کل بانک مرکزی با اشاره به این موضوع گفت: اتصال 4 خدمت مهم بانکی به پنجره واحد الکترونیک دولت هم اقدام دیگری بود که در راستای شفافیت و تسهیل‌ خدمات به مردم انجام شد.

 

وی افزود:‌ سندباکس بانک مرکزی هم برای کمک و حمایت از استارت‌آپ‌ها راه‌اندازی شد تا فناوری های نوین مالی تقویت شود.

 

صالح آبادی در خصوص‌بازار ارز گفت: در سامانه نیما واردات رسمی کشور تامین مالی می شود، ارز صادرکنندگان در آن عرضه می شود؛ در بازار متشکل ارزی اسکناس ارزی تامین می شود، بازار غیر رسمی نیز وجود دارد که شامل معاملات حواله ای ، فردایی و اسکناس می شود.

 

رشد 64 درصدی معامله ارز در سامانه نیما

وی گفت: در سامانه نیما بدون هیچ مشکلی تامین ارز انجام می شود. 32.1 میلیارد دلار معامله ارز در این سامانه انجام شده که بیانگر رشد 64 درصدی است. تامین ارز 46.5 میلیارد دلار از ابتدای سال انجام شده که رشد 26 درصدی را نشان میدهد.

 

صالح آبادی تاکید کرد نرخ های غیررسمی که مورد استناد قرار می گیرد برای بازاری است که عمق آن به طور دقیق مشخص نیست؛ در معاملات فردایی که اساسا ارزی معامله نمی شود و شرط بندی روی نرخ ارز انجام میدهند، مابه التفاوت نرخ ارز به صورت ریالی انجام میشود.

 

صالح آبادی افزود: در بازار رسمی ارز کار بخوبی انجام میشود و نیازهای ارزی تامین می شود.

 

یکی از محل های کلاهبرداری، سوء استفاده از حسابهای اجاره ای است که بارها به مردم در این خصوص هشدار داده شده است؛ بعنوان مثال سوء استفاده کلانی از حساب اجاره ای یک پیرمرد 80 ساله بازنشسته شده بدون آنکه خودش بداند.

 

وی‌ در‌خصوص افزایش نرخ دلار به دلیل کسری بودجه دولت گفت: روند تورمی کاهشی است؛ در بودجه دولت نیز بشدت در حال کنترل هستیم تا دولت از بانک‌ مرکزی استقراض نکند؛ بشدت کنترل می کنیم از کسری بودجه آثاری به بانک مرکزی تحمیل نشود.

 

اغتشاشات با تحریک خروج سرمایه، در بازار ارز موثر بوده است

صالح آبادی گفت ناآرامی های اخیر با تحریک خروج سرمایه در بازار ارز موثر بوده است ولی تنها دلیل افزایش نرخ ارز نیست.

 

رئیس کل بانک مرکزی در ادامه تاکید کرد: آنچه مهم است ایجاد آرامش عمومی در فضای جامعه است. همه بازارها مثل بورس و ارز متاثر از عوامل مختلفی است و نمی توان اثر موضوعات مختلف را نادیده گرفت.

 

وی با بیان اینکه ممکن است برخی بگویند چرا صالح آبادی در موضع گیری درباره بازار ارز بازار نیما و متشکل را ملاک قرار می‌دهد؟ گفت:بله درست است؛ حجم معاملات این بازارها بسیار بالاتر از بازار غیررسمی است و تامین مالی واردات و ... در این بازارها انجام می شود. بازار غیر رسمی بازار محدود و غیرشفاف است و بازار نیما و متشکل است که به صورت شفاف ارز کشور را تامین می‌کند. بنابراین باید هنگام تحلیل بازار مد نظر داشته باشیم که کدام بازار را تحلیل می‌کنیم.

 

 افزایش نرخ سود بانکی به شورای پول و اعتبار رفت

وی درباره نرخ سود بانکی گفت: در بیش از 90 کشور دنیا طی ماه های گذشته اصلاح نرخ سود بانکی انجام شد؛ روسیه نرخ بهره را یکشبه دوبرابر کرد و به 20 درصد رساند؛ در آمریکا نرخ بهره به بیش از 4 درصد رسید. در ایران به این مقوله به عنوان ابزار سیاست پولی نگاه نشده و باید اصلاح شود؛ از سال 99 دیگر اصلاحاتی در خصوص نرخ سود انجام نشده ؛ باید حتما از این ابزار استفاده کنیم که منوط به تایید شورای پول و اعتبار است که در حال پیگیری و بررسی آن هستیم.

 

افزایش 57 درصدی دستمزد قطعا برای سال 1402 تکرار نمی شود

رئیس کل بانک مرکزی همچنین گفت: افزایش دستمزد 57 درصدی امسال رقم عجیب غریبی بود و به هیچ وجه سال آینده چنین افزایشی نخواهد بود. دولت قطعا افزایش حقوق را کنترل می کند و قطعا افزایش این عدد نخواهد بود.

 

صالح آبادی درباره چاپ پول در پایان سال گفت: دولت اگر هزینه اجتناب ناپذیری ندارد از آنجا کم کند و در جای دیگر استفاده کند از اوراق هم‌می تواند استفاده کند؛ خط قرمزمان با دولت کنترل نقدینگی است.

 

رییس کل بانک مرکزی همچنین درباره دستمزد 1402 گفت: اصلاح دستمزد در چارچوب سیاست دولت و مجلس تصویب می شود ولی نگاه ما در دولت در راستای کنترل تورم است.

 

وی تاکید کرد: افزایش دستمزد بخش خصوصی در شورای عالی کار تعیین می‌شود؛ توصیه مان این است که تصمیمات‌شان متناسب با ملاحظات تورمی باشد.

 

وی گفت: مرجع کاهش یا افزایش حقوق‌ کارگران و کارمندان بانک مرکزی نیست. حقوق کارمندان در اختیار سازمان برنامه و بودجه است و حقوق کارگران در حیطه اختیار شورای عالی کار است. البته باید در مسائلی که در این خصوص در دولت مطرح می‌شود آثار تورمی هم درنظر گرفته شود.

 

رییس کل بانک مرکزی در توضیح تکمیلی درباره چرایی افزایش قیمت ارز گفت: تقویت دلار در دنیا یکی از دلایل افزایش نرخ ارز است؛ انتظارات، تورم و ... در قیمت ارز اثرگذار بوده است.

 

وی در واکنش به گرانی عمدی دلار توسط دولت برای جبران کسری بودجه تاکید کرد: ما نرخ ارز غیررسمی را قبول نداریم و باید تعدیل شود؛ دولت هیچ وقت از محل بازار قاچاق نیازهای ارزی را تامین‌نمیکند؛ تامین مالی نیازهای ارزی کشور در نیما انجام می شود.

 

وی درباره افزایش قیمت ارز در بازار توافقی گفت: قیمت ارز توافقی در بازار متشکل براساس عرضه و تقاضا تعیین می شود نه دستوری؛ بانک مرکزی بعنوان بازارساز در بازارهای مختلف حضور دارد.

 

صالح آبادی در خصوص چرایی عدم انتشار آمار تورم در بانک مرکزی گفت: ما می توانیم آمار تورم را منتشر کنیم چون تولید این آمار در بانک مرکزی متوقف نشده است، ولی چون مصوبه ای بوده در گذشته که مرکز آمار این آمار را منتشر کند، خودشان آمار تورم را منتشر می کنند. اما ما در گزارش ها و سخنان‌مان به آمار تولیدی بانک مرکزی استناد می کنیم.

 

وی درباره دلارهای بلوکه شده ایران در کره اینطور توضیح دادکه در حال انجام است، رفت و آمدهای مختلفی با وساطت برخی کشورها انجام دادیم؛ در اصل موضوع توافق وجود دارد؛ ولی در حساب های مقصد نکاتی وجود داشت؛ در حال دنبال موضوع هستیم؛ روی این موضوع تاکید داریم که پول از حساب کره به حساب هایی انتقال شود که بتوانیم استفاده کنیم، آنها هم این را قبول دارند، ما میخواهیم تضامین کافی را دریافت کنیم.

 

مالیات سوداگری باید بالاتر از تولید باشد

رئیس کل بانک مرکزی درباره طرح مالیات بر عایدی سرمایه گفت: سفته بازی و سوداگرای در دنیا مشمول مالیات است و بسیار بالاتر از تولید است.

 

وی تاکید کرد: قانون مالیات بر عایدی سرمایه در دنیا باعث شده تا سرمایه‌ها به سمت تولید برود لذا انتظار داریم تا تصویب این مالیات در مجلس و اجرای آن منجر به کاهش سوداگری و تقویت تولید شود.

 

 

کالا ها و خدمات منتخب

  تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

  سایر خبرهای داغ

   ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

   ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------

   Makan Inc.| All Rights Reserved - © 2013 - 2023