آخرین اخبار اقتصادی


اخبار,اخبار اقتصادی,افزایش نرخ سود سپرده‌های بانکی

نرخ سود سپرده‌های بانکی افزایش یافت

سقف‌های جدید نرخ سود علی‌الحساب سپرده‌های سرمایه‌گذاری بانکی، توسط شورای پول و اعتبار تعیین شد. به گزارش ایسنا، شورای پول و…


چرا هر حسابداری باید بر قوانین مالیات مسلط باشد؟مالیات,قوانین مالیات,قوانین محاسبه مالیات

قوانین مالیاتی

 
مالیات شاید کلمه ناخوشایندی برای همه باشد اما از گذشته‌های دور پرداخت مالیات بخش ثابتی از جامعه بشری بوده است فقط شاید در برهه‌های مختلف تاریخ، نام‌های متفاوتی روی آن می‌گذاشتند.


تصویب قوانین مالیات نوین در ایران در زمان مشروطه به مجلس واگذار شد تا اصل مساوات و برابری رعایت شود اما پس‌ازآن بارها با توجه به شرایط کشور اصلاح شد. در کشورهای دیگر مانند آمریکا اخذ مالیات بر درآمد از زمان جنگ جهانی اول آغاز شد تا مخارج جنگ تامین شود.


مالیات درواقع پرداخت سهم حکومت از درآمد فعالیت‌های اقتصادی اشخاص حقیقی و حقوقی است که بابت تامین زیرساخت‌های کسب همین درآمدها وصول می‌شود و معمولا منبع مهمی از درآمدهای دولتی است. قوانین محاسبه مالیات در کشورها متفاوت هستند که بر اساس شرایط خاص همان ناحیه تعیین می‌شوند اما تابع شرایط زمانی هم هستند که با توجه به نیاز تغییر می‌کنند؛ مثلا همین بحران کرونا که در حال حاضر همه دنیا را به‌هم‌ریخته است، روی قوانین مالیاتی کشورها هم اثر گذاشته است!


ادبیات و اصطلاحات مالیاتی سنگین هستند و انواع مختلفی دارند که در سامانه‌هایی مانند مالیات بر عملکرد، مالیات ارزش‌افزوده و خریدوفروش فصلی رسیدگی می‌شوند. پر کردن اظهارنامه مالیاتی برای هر یک از این مالیات‌ها روندی زمان‌گیر و استرس‌آور است. اگر تابه‌حال با وزارت دارایی سروکار داشته‌اید، می‌دانید که قوانین مالیاتی پیچیده هستند و روند اظهار و پرداخت مالیات سردرگم کننده است. بسیاری از اشخاص حقیقی و حقوقی پس از مدت‌ها تنظیم لایحه و دفاع از پرونده مالیاتی، دچار بدهی‌ و جرائم سنگین مالیاتی می‌شوند که تصاعدی هم افزایش پیدا می‌کند، درحالی‌که نباید این‌طور باشد!

اگر حسابدارید، انجام این مسئولیت‌ها را فراموش نکنید!

 

مالیات,قوانین مالیات,قوانین محاسبه مالیات

آموزش مالیات

 
تشخیص، محاسبه و ثبت مالیات پرداختنی بخش مهمی از مسئولیت‌های یک حسابدار است که نیاز به تسلط کامل به قوانین جاری مالیاتی دارد. درواقع تفاوت حسابدارهای ماهر که مطلوب هر کارفرما و مشتری هستند، آگاهی از قوانین مالیاتی و مهارت اجرای آن‌ها باهدف کاهش مالیات پرداختنی است. یک حسابدار باید بتواند انواع تکالیف مالیاتی کارفرما یا مشتری را به‌درستی تشخیص دهد و به‌موقع محاسبه و ثبت کند تا در زمان پرداخت مالیات، با بدهی غیرمترقبه روبرو نشوند، محاسبات صورت‌های مالی به هم نریزند و تصمیم‌‌های بزرگ مدیران از هدف منحرف نشوند.


اما دانش‌آموختگان دانشگاه در رشته حسابداری واقعا آموزش مالیات ندارند و فقط در سطح مرور قوانین مالیاتی یاد می‌گیرند که فاصله بسیار زیادی با محاسبات واقعی مالیات در بازار کار دارد. انواع کسب‌وکار با فعالیت‌های مختلف اقتصادی و متدهای متفاوت ثبتی نیاز به دامنه گسترده‌تری از دانش مالیاتی دارند که متأسفانه در قالب آموزش دانشگاهی فراهم نمی‌شود.


تازه‌کارها اگر موفق شوند شغلی پیدا کنند هم نمی‌توانند روی یادگیری مهارت‌های مالیاتی در محیط کار حساب باز کنند برای اینکه مسئولیت‌های مالیاتی در انحصار مدیران مالی باتجربه است و فرصتی به تازه‌کارها داده نمی‌شود!


به همین دلیل آموزش مالیات برای همه حسابدارها یک ضرورت است که تحصیلات دانشگاهی را تکمیل می‌کند و کارجویان را برای بازار کار آماده می‌کند تا هم واجد شرایط استخدام در شرکت‌های معتبر شوند و هم آماده راه‌اندازی کسب‌وکار خدمات مالیاتی باشند که درآمد به‌مراتب بیشتری برایشان فراهم می‌کند.


حتی کسب‌وکارهایی که خودشان امور حسابداری را ثبت و ضبط می‌کنند در مواجه با اظهارنامه مالیاتی و وزارت دارایی ترجیح می‌دهند یک حسابدار مالیاتی کارشان را انجام دهد تا مشمول جرائم و بدهی سنگین مالیاتی نشوند یا حداقل مشاور مالیاتی داشته باشند تا ابهامات را برایشان رفع کند و به مسیر صحیح اظهار و پرداخت مالیات هدایتشان کند. تعداد این کسب‌وکارها کم نیستند و اگر ابعاد گسترده بازار کار ایران را در نظر بگیرید متوجه می‌شوید که پتانسیل درآمدی مشاوران مالیاتی بسیار بالاست که بااراده قاطع می‌توانند در زمان کوتاهی به درآمدی چشم‌گیر دست پیدا کنند.


چگونه مالیات را به‌صورت کاربردی و اجرایی بیاموزید؟
راه‌های زیادی برای آموختن مالیات وجود دارد که هر شخصی می‌تواند بر حسب امکانات و علاقه‌مندی‌هایش راه خود را انتخاب کند که در ادامه ما ۳ راه مهم را معرفی می‌کنیم:
1- کارآموزی کنار یک وکیل مالیاتی: این روش یک مسیر فوق‌العاده را پیش روی کارآموز می‌گذارد تا با تمام زیر و بم‌های مالیات آشنا شود اما نکته‌ای که وجود دارد این است که معمولا وکلا به‌علت کمبود وقت چنین کارآموزهایی را قبول نمی‌کنند و اگر هم قبول کنند تمام دانسته‌های خود را به آن‌ها منتقل نمی‌کنند.


2- آزمون و خطا: همان‌طور که از اسم این مورد مشخص است، در این روش شما بایستی در مواجهه با هر چالش، راهکاری که به آن چندان مطمئن نیستید را انتخاب کنید و واضح است که در صورت اشتباه دچار خسارت‌های جبران‌ناپذیری خواهید شد که به اعتبار شما لطمه‌ی شدیدی خواهد زد.


3- کارورزی مالیاتی: در این روش شما در کنار یک مشاور مالیاتی تمام موارد مرتبط با مالیات را خواهید آموخت.


یکی از معتبرترین دوره‌های آموزشی مالیات در سطح کشور که بر اساس «کارورزی مالیاتی» طراحی شده است، دوره صفرتا صد مالیات مجموعه پرشین حساب است که توانسته تا به امروز با برگزاری ۲۲ دوره، بیش از ۱۱۵۰ دانش‌پذیر را به سطح کارشناس مالیاتی برساند.

 

در این دوره طی ۱۰ جلسه تمامی فنون و تکنیک‌های مالیاتی که یک شخص برای مواجه نشدن با جرایم مالیاتی و همچنین دفاع از عملکرد در هیئت‌های مالیاتی نیاز دارد آموزش داده می‌شود. این دوره هم به‌صورت حضوری و هم غیرحضوری برگزار می‌شود. چه این‌که هدف شما این باشد تا خیالتان بابت مالیات و جرائم آن راحت باشد و یا نیت درآمدزایی از مالیات را داشته باشید، پیشنهاد ما این است که هر چه زودتر در دوره صفرتاصد مالیات پرشین حساب شرکت کنید.
 

مالیات,قوانین مالیات,قوانین محاسبه مالیات

 

 

مطالب پیشنهادی,وبگردی
 

تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

    ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

    

    ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------