آخرین اخبار اقتصادی


اخبار اقتصادی ,خبرهای اقتصادی , قیمت روز مسکن

قیمت روز مسکن ۱۳۹۷/۱۱/۳۰| معامله واحد ۱۹۰ میلیونی در تهران

بررسی قیمت روز مسکن تهران حاکی از آن است که یک واحد مسکونی ۵۲ متری در امین حضور به قیمت ۱۹۰ میلیون و واحد ۱۱۰ متری در…


رشد 6 درصدی معاملات بخش مسکن  اخباراقتصادی,خبرهای اقتصادی, مسکن
سیف گفت: معاملات بخش مسکن نسبت به مدت مشابه سال گذشته حدود 6 درصد رشد نشان می‌دهد. 

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، ولی‌الله سیف در مراسم اجرای طرح بهسازی شهرهای ایران، اظهار کرد: براساس آمارهای بانک مرکزی بخش مسکن بویژه در ماه‌های اخیر تحرک ویژه ای داشته است و این علایم مثبت را به اقتصاد نشان می دهد و می بینیم که در آمارهای رشد اقتصادی بخش مسکن وضعیت خیلی بهتری پیدا می‌کند.

 

وی گفت: نظام بانکی کشور باوجود محدودیت‌هایی که دارد برای اثر بخشی بیشتر در تحقق رشد اقتصادی تلاش می‌کند منابع محدود تسهیلاتی خود را هدف دار به سمت فعالیت‌هایی که می تواند آثار مثبت اقتصادی بیشتر داشته باشد و بخش مسکن یکی از آن بخش ها است مخصوصا طرح های که امروز آخوندی وزیر راه و شهرسازی ارائه کرد هدایت کند.

 

سیف با اشاره به اینکه نظام بانکی هم می‌تواند منشاء تحولات جدید باشد، افزود: موضوع دیگر نوع نگاهی است که برای حمایت از این فعالیت ها مطرح است اینکه ما دو شیوه را می توانیم مورد توجه قرار دهیم یکی تأمین یارانه نرخ سود و دیگری تأمین منابع برای نظام بانکی که بتواند به کاهش نرخ سود و نیز افزایش منابع نظام بانکی برای پرداخت تسهیلات به این بخش کمک کند.

 

رئیس کل بانک مرکزی گفت: پیش‌بینی شده برای سال 97 و در اولین اقدام 100 هزار واحد مسکونی مورد توجه قرارگیرد که تا سال 1400 برای این بخش 400 هزار واحد مسکونی را شامل می‌شود و می‌تواند آثار مثبتی هم داشته باشد که ایجاد 240 هزار شغل جدید، شتاب بخشیدن به رونق بخش مسکن و نیز افزایش 35 درصدی فضای عمومی شهری از جمله آنها است.

 

وی با بیان اینکه بیش از 6800 میلیارد تومان اعتبار برای این بخش در سال 97 پیش بینی شده است، افزود: اولویت دولت در اجرای این طرح کمک به تامین اعتبار سرانه هاست و لذا 2500 میلیارد تومان از این اعتبار از محل وجوه اداره شده در اختیار بانک‌ها قرار می‌گیرد و منابع نظام بانکی هم به میزان 2500 میلیارد تومان تزریق خواهد شد، ضمن اینکه منابعی هم برای ودیعه مسکن در دوره ساخت در نظر گرفته شده تا آن‌دسته از ساکنان بافت های فرسوده که واحدهای آنها در دوره ساخت در اختیار طرح نوسازی قرار می‌گیرد بتوانند در دوره ساخت سکونتگاه مناسبی پیدا کنند.

 

سیف گفت: بررسی‌های ما نشان می‌دهد متوسط آورده کشوری مالک در بافت های فرسوده 80 متر مربع زمین به ارزش تقریبی 140 میلیون تومان است که متوسط تسهیلات بانکی به آنها 40 میلیون تومان با نرخ 18 درصد است که با احتساب تزریق منابع صندوق و وجوه اداره شده که صفر درصد است این نرخ به 9 درصد کاهش می یابد.

 

رئیس کل بانک مرکزی، افزود: برای دریافت کنندگان این تسهیلات دوره بازپرداخت 12 ماهه در نظر گرفته شده است و پیش بینی شده در پایان طرح به ازای 80 متر زمین بطور متوسط 100 متر مربع واحد مسکونی خالص به مشارکت کننده تحویل داده شود که پیش بینی می شود ارزش تقریبی آن حدود 200 میلیون تومان باشد که اقدام مثبتی است.

 

وی گفت: متوسط آورده مالک در شهر تهران حدود 109 متر مربع به ارزش تقریبی 325 میلیون تومان است که متوسط تسهیلات پرداختی نظام بانکی به این واحدها 50 میلیون تومان است.

 

سیف نرخ تسهیلات بانکی برای بافت فرسوده را 8 درصد و خارج از بافت را 9.5 درصد اعلام کرد که در این زمان رئیس جمهور گفت : اگر نرخ تسهیلات در بافت فرسوده که 8 درصد برای کسانی که سپرده گذاری می کنند به 6 درصد کاهش دهیم، این می‌تواند مشوق خوبی برای جوانان بوده و بارسنگینی از دوش آنها بردارد که بنظرم می توانیم به این شیوه عمل کنیم.

 

رئیس کل بانک مرکزی با تأکید بر اینکه سعی می‌کنیم نظر شما را در نرخ تسهیلات تامین کنیم، افزود: پیش بینی می‌کنیم کسانی که زمین خود را در بافت فرسوده به ساخت مسکن جدید اختصاص می دهند در مقابل 109 متر مربع زمین یک واحد مسکونی 150 متر مربعی یا 2 واحد 75 متری دریافت کنند که ارزش تقریبی آن 375 میلیون تومان خواهد بود.

 

وی با اشاره به انجام مقدمات کار، گفت: نظام بانکی برای این مدل ساختار مناسب خودش را دارد و در دوره ساخت براساس دستورالعمل های بانکداری بدون ربا عقد مشارکت مدنی برای ساخت این واحدها منعقد می شود که متناسب با پیشرفت فیزیکی طرح بانکها تامین مالی می کنند.

 

رئیس کل بانک مرکزی افزود: البته "توسعه گر" به بانک‌ها مراجعه و تسهیلات را طبق ضوابط دریافت می‌کند و بعد از تکمیل افرادی که صاحب زمین‌ها بودند بدون هیچگونه پرداختی می توانند در این مسکن ها مستقر شوند و کسانی‌که قصد خرید از واحدهای مسکونی متعلق به "توسعه" گر دارند می توانند از تسهیلات ترجیحی نظام بانکی استفاده کنند.

تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

سایر خبرهای داغ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ----------------------------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------