سودآوری خرید سکه کمتر از سهام شد اخبار اقتصادی ,خبرهای اقتصادی , سکه
آنگونه که آمارها نشان می دهد کسانی که 10 سال پیش سرمایه خود را وارد بورس کرده اند ، تا کنون سود حدود 26 درصدی را کسب کرده اند در حالی که خریداران سکه در این مدت تنها 22 درصد سود به جیب زده اند .

 به  گزارش پول نیوز؛بسیاری از کارشناسان معتقدند سود بانکی نباید یک بازار برای سرمایه گذاری محسوب شود.در بسیاری از کشورهای جهان نیز سود بانکی رقیبی برای سایر بازارها نیست اما در سال های اخیر در ایران سود بانکی خود به رقیبی جدی برای بازارهای مولد همچون بورس تبدیل شده است.

 

سود بانکی در ایران طی سال های اخیر حتی بالاتر از نرخ تورم بوده است. در حالی که متوسط نرخ تورم در ایران در سال گذشته و سال جاری تک رقمی بوده اما سود بانکی حتی بالاتر از ۲۳ درصد گزارش شده است.

 

در مواردی برخی موسسات و بانک ها که مجوزهای رسمی فعالیت از بانک مرکزی را نیز داشته اند، در این دوره زمانی سودهایی بالاتر از این رقم را به سپرده گذاران پرداخت کردند.آشفتگی بازار پولی در ایران سبب شد،بالاخره بانک مرکزی دست به کار شود و بخشنامه ای که پیش تر برای رسیدن نرخ سود بلند مدت به ۱۵ درصد را در شورای پول و اعتبار به تصویب رسیده بود را اجرایی کند و این چنین شد که نرخ سود بانکی از یازدهم شهریور سال جاری به ۱۵ درصد برای سپرده های یک ساله و ۱۰درصد برای سپرده های کوتاه مدت کاهش یافت.

 

آنگونه که آمارها نشان می دهد حدود 1300 هزار میلیارد تومان از 1599 میلیارد تومان نقدینگی موجود در اقتصاد (88 درصد کل نقدینگی)، سپرده‌های بانکی است . همین مساله شرایط کار را برای بازارهای مولدی همچون بورس حسابی سخت کرده است . بازاری که با تمامی کم لطفی های دولتمردان توانسته سود چشم گیری را برای سرمایه گذارانش رقم بزند، در تمام سال های گذشته کمتر از دیگر رقبایش مورد توجه قرار قرار گرفته است . حال آنکه عسگری مارانی کارشناس بازار سرمایه معتقد است : بازار سرمایه سودآورترین بازار ایران است .

 

او به پول نیوز می گوید : آنگونه که آمارها نشان می دهد کسانی که 10 سال پیش سرمایه خود را وارد بورس کرده اند ، تا کنون سود حدود 26 درصدی را کسب کرده اند در حالی که خریداران سکه در این مدت تنها 22 درصد سود به جیب زده اند . برخلاف تصور عموم سرمایه گذاران در بازار دلار کمترین سود عایدشان شده است و میانگین سودی که در سال های 86 تا 95 کسب کرده اند حدود 15 درصد بوده حال آنکه اگر سرمایه خود در این مدت در بانک ها سپرده گذاری کرده بودند امروز حال بهتری داشته و حدود 17 درصد سود می کردند.

 

تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ----------------------------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------