آخرین اخبار اقتصادی


اخبار اقتصادی ,خبرهای اقتصادی ,بازار مسکن

بازار آپارتمان‌های کمتر از ۱۵ سال

بررسی‌های میدانی از وضعیت معاملاتی بازار املاک پایتخت نشان می‌دهد: در کمتر از یک ماه باقی مانده تا پایان سال جاری، بازار…


افزایش قیمت روغن‌ با وجود دریافت ۱۵۶ میلیون یورو ارز دولتی اخبار اقتصادی ,خبرهای اقتصادی ,قیمت روغن‌
در حالی طی ماه‌های گذشته بیش از ۱۵۶ میلیون یورو ارز دولتی بابت واردات روغن خام، آفتابگردان و سویا پرداخت شده است که تولیدکنندگان روغن نباتی قیمت محصولات خود را بین پنج تا ۱۶ درصد نسبت به سال گذشته افزایش داده‌اند. 

به گزارش ایسنا، قیمت انواع روغن نباتی در حالی از ابتدای خردادماه مجوز ۹ درصد افزایش را از ستاد تنظیم بازار دریافت کرد که بر اساس آخرین آمار رسمی بانک مرکزی از متوسط قیمت خرده فروشی برخی از مواد خوراکی در تهران در هفته منتهی به هشتم تیرماه امسال قیمت روغن نباتی جامد ۱۵.۶ درصد و قیمت روغن نباتی مایع ۵.۷ درصد نسبت به سال گذشته افزایش یافته است که میانگین آن برای انواع روغن نباتی به ۸.۳ درصد نسبت به همین بازه زمانی در سال گذشته می‌رسد.

 

این در حالی است که امیرهوشنگ بی‌ رشک دبیر انجمن صنایع روغن نباتی پیش از این به خبرنگار ایسنا گفته بود که ستاد تنظیم بازار ۱۸ اردیبهشت ماه امسال با درخواست تولیدکنندگان که سال گذشته مطرح شده بود، موافقت کرد و بنابراین انواع روغن نباتی بر اساس لیست علامی مصرف کنندگان و تولیدکنندگان ۹ درصدی مواجه شد.

 

حال با منتشر شدن لیست شرکت‌های دریافت‌کننده ارز دولتی از سوی بانک مرکزی، مشخص شد ۱۳ شرکت ۱۵۶ میلیون و ۶۵۸ هزار و ۷۴ یورو برای واردات روغن خام آفتابگردان و روغن خام سویا ارز دولتی به نرخ ۴۲۰۰ تومانی دریافت کرده‌اند که بازه زمانی آن از ۲۱ فروردین ماه تا پایان خردادماه بوده است.

 

البته در این میان چهار شرکت توانسته‌اند بالغ بر ۷۱ درصد این ارز دولتی یعنی معادل ۱۱۱ میلیون و ۴۰۵ هزار و ۷۰۵ یورو را از آن خود کنند. حال سوال اینجاست که حتی اگر مجوز افزایش قیمت روغن نباتی در بازار صادر شده است، نباید قیمت روغن نباتی جامد افزایش ۱۵.۶ درصدی داشته باشد و از ۹ درصد مجوز صادر شده فراتر رود. اینجاست که جای خالی دستگاه‌های نظارتی مانند سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان که خود لیست مشخصی برای نرخ‌های مصوب محصولات مختلف از جمله مواد غذایی اعلام می‌کند، احساس شده و این متولیان بازار باید پاسخگو باشد.

 

 

تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ----------------------------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------