ارزیابی یک کارشناس اقتصادی از قیمت مسکن/ قیمت‌ها نامتعارف نیست اخبار اقتصادی ,خبرهای اقتصادی ,قیمت مسکن
یک کارشناس اقتصاد مسکن معتقد است «رشد قیمت مسکن طی ٦ سال اخیر حول و حوش میانگین سایر کالاها و خدمات مصرفی خانوار بوده است و نمی‌توان قیمت کنونی مسکن را نامتعارف دانست.» 

به گزارش خبرآنلاین، بهروز ملکی، کارشناس اقتصاد مسکن در تازه‌ترین یادداشت تلگرامی خود نوشت: «براساس گزارش اخیر بانک مرکزی قیمت یک مترمربع زیربنای واحد مسکونی در شهر تهران به میانه کانال ١٢ میلیون تومان رسیده است که حاکی از رشد سه برابری (٢٠٠ درصدی) در مقایسه با بهار سال ٩٢ است. دلیل مبنا گرفتن بهار ٩٢ این است که آخرین قله قیمت مسکن است و پس از بهار ٩٢، بازار مسکن وارد دوره رکود ٤ ساله شد.»

 

وی تصریح کرد: «برخی از تحلیلگران، رسیدن قیمت مسکن به این سطوح قیمتی را تند و نامتعارف ارزیابی می‌کنند. آیا واقعا اینطور است؟ برای پاسخ به این سوال می‌توان نگاهی به وضعیت شاخص‌های پولی کشور انداخت.»

 

این کارشناس اقتصاد مسکن عنوان کرد: «نقدینگی در بهار ٩٢ حدود ٤٧٠ هزار میلیارد تومان بود که اطلاعات بخشی از موسسات اعتباری را که در نقدینگی کنونی وجود دارد، شامل نبود. با احتساب این موسسات، تخمین زده می‌شود حجم نقدینگی در بهار ٩٢ به حدود ٥٥٠ هزار میلیارد رسیده باشد. بنابراین با لحاظ نقدینگی ١٩٥٠ هزار میلیارد تومانی کنونی، نقدینگی طی ٦ سال اخیر تقریبا ۳.۵ برابر شده است (٢٥٠ درصد رشد کرده است). با توجه به اینکه مجموع رشد اقتصادی در ٦ سال اخیر حدود ٨ درصد بوده و از سوی دیگر سرعت پول روند نزولی داشته است، ملاک قرار دادن رشد نقدینگی برای محاسبه میزان رشد بایسته قیمت مسکن از دقت کافی برخوردار نخواهد بود.»

 

ملکی متذکر شد: «حال اگر رشد شاخص بهای سبدی منتخب از کالاها و خدمات مصرفی خانوار (تورم عمومی) را نمادی از میزان کاهش قدرت خرید پول ملی بدانیم، می‌توانیم انتظار داشته باشیم قیمت بایسته مسکن هم تقریبا به همین متناسب با آن افزایش یابد. این شاخص طی ٦ سال اخیر تقریبا ٣ برابر شده است که به معنای رشد ٢٠٠ درصدی میانگین قیمت کالاها و خدمات مصرفی خانوار طی این مدت است. بدیهی است که برخی از کالاها و خدمات می‌توانند بیشتر و برخی کمتر از این مقدار رشد کرده باشند.»

 

وی خاطرنشان کرد: «بر این اساس، همان‌طور که ملاحظه می‌شود، رشد قیمت مسکن طی ٦ سال اخیر نیز حول و حوش میانگین سایر کالاها و خدمات مصرفی خانوار بوده است و نمی‌توان قیمت کنونی مسکن را نامتعارف دانست. البته در کوتاه‌مدت قیمت مسکن متناسب با تورم عمومی حرکت نمی‌کند و روند حرکتی قیمت مسکن پلکانی است. برهمین مبنا، از بهار ٩٢ تا بهار ٩٦ به مدت ٤ سال شاهد ثبات نسبی در این بازار بودیم که منجر به عقب ماندن شدید قیمت مسکن از تورم عمومی شد و در عوض، رشد شدید قیمت مسکن از بهار ٩٦ تا کنون، همه عقب‌ماندگی آن ٤ سال را جبران کرد.»

 

 

تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

    ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

    

    ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------