آقای ‌روحانی! سهامداران خرد را در یابیداخباراقتصادی ,خبرهای اقتصادی,سهامداران

 نماگر بورس تهران در پایان ساعت معاملاتی روز گذشته بیش از ۴۳ هزار واحد افت کرد و به‌رغم تمام وعده‌های حمایتی که تا کنون از سوی مسئولان بورسی مطرح شده همچنان نقطه روشنی در روند معاملات مشاهده نمی‌شود و نمادهای بازار سهام نهایت پس از سه روز روند مثبت، با صف فروش و فشار عرضه همراه می‌شوند. به عقیده معامله‌گران قدیمی‌تر و فعالان بازار، مشکل فعلی ریشه در بی‌اعتمادی شکل گرفته از یک ماه و نیم گذشته دارد که مصوبات و تصمیمات نسنجیده به‌مثابه ریختن نفتی بر روی آتش این بی‌اعتمادی است.

 

گفتنی است سازمان بورس و اوراق بهادار در جدیدترین تصمیم خود نوسان‌گیری روزانه را ممنوع اعلام کرد که خود این امر می‌تواند موج هیجانی جدیدی را به معاملات تحمیل کند. از طرف دیگر حسین سلاح ورزی- عضو شورای عالی بورس- هم اعلام کرد: اختصاص بخشی از صندوق توسعه ملی برای حمایت از بازار سرمایه هنوز اجرا نشده و در حال طی کردن مراحل اداری است؛ اما به‌طور قطع اجرا خواهد شد.

 

بيش از يک ماه و نيم است بي‌اعتمادي و بلاتکليفي بلاي جان بازار سهام شده و معامله‌گران خرد نسبت به وضع پيش‌آمده نارضايتي دارند. بسياري از نمادهاي معاملاتي از 50 تا 70 درصد افت قيمت داشته‌اند و به عقيده بسياري از فعالان بازار، عدم حمايت صحيح و نامتوازن از تمامي نمادها، تاخير در اجرا شدن برخي مصوبات همچون لزوم بازارگرداني از اواسط مهرماه و تصميمات نسنجيده و يک شبه، مهم‌ترين عامل در به وجود آمدن چنين وضعي است.

 

بر اساس يک گزارش ميداني بسياري از مردم از مرداد ماه تاکنون که بازار سرمايه وضعيت نامناسبي را پشت سر مي‌گذارد، متحمل ضررهاي سنگين شدند و نگاه آنها به برخي کانال‌هاي خبري است تا ببينند چه زماني حمايت درستي از معاملات انجام خواهد شد. اين در حالي است که پيش‌تر مسئولان بورسي در جلسات متعدد با حقوقي‌ها وعده حمايت از بورس را دادند و آنچه تاکنون مشاهده شده، آن است که دامنه اين پشتيباني‌ها تنها محدود به نمادهاي شاخص‌ساز مي‌شود که به‌زعم کارشناسان چنين اقدامي (حمايت از چند نماد) براي بهبود وضعيت فعلي مناسب نيست.

 

لزوم دفاع از حقوق سهامداران خرد

دولت و آقاي رئيس جمهور بايد از سهامداران خرد حمايت منطقي و دقيقي داشته باشند. علي اسلامي بيدگلي، کارشناس بازار سرمايه با اشاره به اينکه يکي از رسالت‌هاي اصلي دولت و سازمان بورس حفظ منافع اقليت سهامداران و سرمايه‌گذاران خرد است، گفت: يکي از مهم‌ترين فلسفه‌هاي ايجاد و تشکيل چنين نهادها و کانون‌هاي قانون‌گذار، حمايت و صيانت از حقوق سهامداران خرد است. او در ادامه لزوم فراهم کردن بسترهاي موردنياز براي مکانيزم اين امر را از موارد مهم برشمرد و افزود: در قانون بازار اوراق بهادار جمهوري اسلامي ايران به ايجاد بسترهاي لازم براي تشکيل کانون سهامداران حقيقي اشاره شده است.

 

اسلامي بيدگلي ادامه داد: نگراني بابت حرفه‌اي نبودن سهامداران خرد، عواقب خطرناکي را براي سياست‌گذاران به دنبال داشت. وي افزود: اعتماد لازم سهامداران خرد به بازار قطعا ضرورت دارد.

 

افت 43 هزار واحدي دماسنج

معاملات دومين روز هفته بورس در حالي پايان يافت که شاخص کل مجدد با افت بيش از 43 هزار واحد تا ميانه‌هاي کانال يک ميليون و 500 هزار بازگشت و بازار سهام (به جز چند روز در يک ماه ونيم اخير) همچنان قرمزپوش است. در جريان معاملات يکشنبه، همانند روزهاي قبل، نمادهاي گروه پتروشيمي، پالايشي، خودرو و فولادي بيشترين تاثير منفي را بر روند معاملات داشتند. اين در حالي است که چشم بسياري از سهامداران به وضعيت معاملاتي نمادهاي مهم اين گروه‌ها دوخته شده است و به اعتقاد فعالان بازار سرمايه گرچه اگر حمايتي هم قرار است صورت بگيرد بايد شامل تمام نمادها شود، اما تا زماني که صف فروش‌هاي سنگين نمادهاي شاخص‌سازي همچون «خودرو»، «خساپا»، «شپنا» و برخي نمادهاي گروه بانکي جمع‌آوري نشود، اوضاع به همين روال خواهد بود و نمي‌توان انتظار بهبود شرايط را داشت.

 

آيا حذف نوسان‌گيري روزانه اقدام مفيدي است!؟

بسياري از کارشناسان بازار سرمايه بر اين باورند که بي‌اعتمادي معامله‌گران به بازار سهام منجر مي‌شود تا آنها نسبت به خبرها و تصميمات اتخاذ شده واکنش هيجاني نشان دهند. کمااينکه که پيش‌تر هم برخي تصميمات نسنجيده همچون دو قسمتي شدن زمان معاملات نه تنها اثر مثبتي بر بهبود اوضاع نداشت، بلکه روند معاملات در نيمه اول تاثير منفي را‌ بر ادامه دادوستدها در زمان دوم تحميل مي‌کرد و شرايط به گونه‌اي شد که سازمان بورس ملزم شد تا ساعت معاملات را به شکل قبل تغيير دهد.

 

اما نکته مهم‌تر تصميم جديد مسئولان بورسي مبني بر ممنوع شدن نوسان‌گيري روزانه است؛ به طوري‌که علي صحرايي- مديرعامل شرکت بورس تهران- شنبه‌شب در مصاحبه تلويزيوني اعلام کرد: کساني که در يک روز سهام را مي‌خريدند و همان روز مي‌فروختند، بقيه سهامداران را که نگاه طولاني‌مدت به بازار سرمايه داشتند، تحت تاثير قرار مي‌دانند و بر اين اساس و نظرسنجي فعالان بازار سرمايه به اجراي ممنوعيت نوسان‌گيري روزانه تصميم گرفتيم.

 

طبق گفته او، حدود 80 درصد فعالان مجازي بازار سرمايه موافق ممنوعيت نوسان‌گيري روزانه هستند. مديرعامل بورس تهران اضافه کرد : با توجه به قانون وضع شده، اگر کسي سهمي را بخرد، در همان روز امکان فروش آن را ندارد؛ اما اگر کسي از قبل سهم را داشته باشد مي‌تواند بفروشد و دوباره با تشخيص خود آن سهم را بخرد. او همچنين افزود: اختيار فروش تبعي يا بيمه سهام، بازارگرداني موثر از 10 مهر اجباري مي‌شود و به کارگيري سهام خزانه از جمله ابزارهاي اطمينان بخش است. اما نکته اصلي که کارشناسان بر آن اتفاق نظر دارند اين است که، تصميم‌گيري‌هاي مختلف آن هم در شرايطي که بازار سرمايه بيش از هر زمان ديگري نيازمند آرامش است به سود بازار نيست. به عبارتي دقيق‌تر لزوم اخذ تصميمات مختلف، مشورت با افراد خبره، کار بلد و فعالان قديمي‌تر بازار سها است.

 

حمايت صندوق توسعه‌ملي از بورس قطعي است

در حالي‌که حدود يک ماه قبل خبري مبني بر تزريق يک درصد از صندوق توسعه ملي براي حمايت از بازار سرمايه منتشر شد، بسياري از مردم منتظر اجراي هرچه سريع‌تر اين اقدام هستند تا شايد بتوان نسبت به بهبود وضعيت بورس در روزهاي آتي اميدوار بود. از سوي ديگر به‌زعم کارشناسان بازار اين اقدام مي‌تواند مفيد باشد و منابع صندوق توسعه در شرايط بحراني کمک خوبي را متوجه بازارهاي مالي و دارايي خواهد ساخت. در همين خصوص، حسين سلاح‌ورزي- عضو شوراي عالي بورس- هم اعلام کرد: اين طرح هنوز اجرا نشده و در حال طي کردن مراحل اداري است؛ اما به طور قطع اجرا خواهد شد. گفتني است گرچه اين اقدام از جهتي به روند بهبود معاملات کمک خواهدکرد، اما نکته اصلي آن است که حمايت‌ها تا زمان بازگشت اعتماد دوباره به بازار سهام ادامه دار باشد و سازمان بورس بايد مانع از بروز تخلف شود تا مبادا اقدامات برخي از سهامداران عمده و حقوقي‌ها باعث شکل‌گيري رفتارهاي هيجاني شود.

 

 آرمان‌ملی/ محمدمیلادعبداللهی 

 

مطالب پیشنهادی,وبگردی

تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

    ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

    

    ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------