اقتصاد اوکراین ۴۰ درصد کوچک می‌شود / ذخایر طلا و ارز اوکراین اعلام شد ,اخباراقتصادی ,خبرهای اقتصادی
وزارت اقتصاد اوکراین در بیانیه‌ای اعلام کرد که اقدام نظامی روسیه، اقتصاد اوکراین را به شدت تغییر داده است، تولید ناخالص داخلی (GDP) در سه ماهه اول ۱۶ درصد کاهش یافته و انتظار می‌رود در سال ۲۰۲۲ تا ۴۰ درصد کاهش یابد. 

 به گزارش ایسنا و به نقل از چاینا نیوز، دنیس کودین، معاون اول وزیر اقتصاد اوکراین اظهار کرد: مشاغلی که کار از راه دور در آنها غیرممکن است، بیشترین آسیب و حمل‌ونقل هوایی و اقیانوسی همچنین بخش خدمات به ویژه آسیب دیده است.

 

معاون اول وزیر اقتصاد افزود که اقتصاد به‌طور کلی در ۱۰ روز گذشته شروع به بهبودی کرده است زیرا مشاغل در مناطق امن فعالیت خود را از سر گرفتند و کشاورزان شروع به کاشت کردند.

 

اوکراین اغلب به عنوان «سبد نان اروپا» توصیف می‌شود و یکی از تامین‌کنندگان اصلی مواد ضروری مانند گندم و روغن آفتابگردان است.

 

سازمان همکاری اقتصادی و توسعه (OECD) در گزارشی در ماه مارس اعلام کرد که درگیری روسیه و اوکراین بازار جهانی کالا را به‌طور قابل‌توجهی مختل کرده و باعث افزایش قیمت نفت، گاز و گندم شده است.

 

این سازمان هشدار داد که اگر شوک‌های اقتصادی و مالی پایدار باشد، می‌تواند رشد تولید ناخالص داخلی جهانی را در سال جاری بیش از یک درصد کاهش دهد.

 

ذخایر طلا و ارز اوکراین اعلام شد 

اولگ اوستنکو، مشاور اقتصادی رئیس جمهور اوکراین در تلویزیون ملی گفت: ذخایر طلا و ارز خارجی اوکراین به ۲۹ میلیارد دلار رسیده و در همان سطح قبل از جنگ است.

 

به گزارش ایسنا به نقل از رویترز، مشاور اقتصادی رئیس جمهور اوکراین با ابراز اطمینان از اینکه می‌توان نرخ ارز هریونیا را ثابت نگه داشت، گفت: ذخایر طلا و ارز اوکراین، قبل از جنگ ۲۹ میلیارد دلار بود. سپس به ۲۷.۵ میلیارد دلار کاهش یافت و بعد از تزریق ارز، دوباره در سطح ۲۹ میلیارد دلار قرار گرفت.

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------