آخرین اخبار سیاست خارجی


اخبار,اخبار سیاست خارجی,ظریف

توئیت ظریف بعد از پایان تور اروپایی

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در حساب کاربری خود در توئیتر تصریح کرد علی‌رغم تلاش‌های آمریکا برای تخریب دیپلماسی با مقام‌های فرانسه دیدار کرده است. به گزارش فارس،…


دستور دادگاه عالی برزیل برای عرضه سوخت به کشتی‌های ایرانیاخبار,اخبار سیاست خارجی

دادگاه عالی فدرال برزیل به شرکت پتروبراس دستور داد که سوخت مورد نیاز دو کشتی ایرانی که به علت نداشتن سوخت قادر به بازگشت به ایران نبوده‌اند را تأمین کند.

به گزارش تسنیم به نقل از رویترز، رئیس دادگاه عالی فدرال برزیل روز پنج‌شنبه مجوزی را که به شرکت پتروبراس اجازه می‌داد از عرضه سوخت به کشتی‌های ایرانی خودداری کند، لغو کرد و به این شرکت دستور داد که سوخت مورد نیاز  کشتی‌های «باوند» و «ترمه» را در اختیار آنها قرار دهد.

 

کشتی‌های باوند و ترمه بیش از یک ماه است که به دلیل نداشتن سوخت کافی قادر به ترک بندر «پاراناگوئا» برزیل نبوده‌اند. شرکت پتروبراس طی این مدت با استناد به تحریم‌های یکجانبه آمریکا علیه ایران، از سوخت‌رسانی به این دو کشتی ایرانی خودداری کرده است.

 

ایران تهدید کرده است در صورت تداوم ممانعت برزیل از سوخت گیری کشتی های ایرانی که در سواحل این کشور سرگردان هستند، واردات از برزیل را متوقف می‌کند.

 

«سید علی صادقیان» سفیر جمهوری اسلامی ایران در برزیل به مقامات این کشور گفته است: « اگر این کشور اجازه سوختگیری به کشتی‌های ایران را ندهد، ایران به راحتی می‌تواند تامین کنندگان دیگری برای ذرت، دانه‌های سویا و گوشت پیدا کند. برزیل سالیانه حدود 2 میلیارد دلار صادرات به ایران دارد که بیشتر آن را کالاهایی مانند ذرت، گوشت و شکر تشکیل می‌دهند. ایران به‌تنهایی یک سوم صادرات ذرت برزیل را دریافت می‌کند.»

 

این دیپلمات ایرانی در خصوص هشدارش به مقامات برزیلی می‌گوید: «من به برزیلی ها گفتم آنها باید این مسئله را حل کنند نه ایرانی ها.  اگر این موضوع حل نشود، مقامات تهران احتمالا تصمیمات دیگری می گیرند چون این یک بازار آزاد است و کشورهای دیگری هم در دسترس هستند. کشورهای مستقل و بزرگ مثل برزیل و ایران باید بدون دخالت یک کشور سوم با هم کار کنند.»

 


مطالب پیشنهادی,وبگردی
 

    ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

    

    ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------