آخرین اخبار سیاست خارجی


اخبارسیاسی ,خبرهای سیاسی ,ماکرون

ماکرون: برای گفت‌وگو با ایران مأموریت رسمی ندارم

رئیس‌جمهور فرانسه گفت گروه ۷ رسما به او برای گفت‌وگو با ایران مأموریت نداده است، با این وجود اعضای این گروه در مورد لزوم ممانعت از دستیابی ایران به سلاح اتمی و حفظ ثبات…


جزییات بازداشت یک شهروند اتریشی-ایرانیاخبار,اخبار سیاست خارجی,دکتر مسعود مصاحب

دکتر مسعود مصاحب ۷۲ ساله دبیر کل 'انجمن اتریش و ایران' از اواخر ماه ژانویه ۲۰۱۹ در زندان‌ اوین به سر می‌برد و تلاش وزیر امور خارجه اتریش و سفیر این کشور برای روشن شدن موضوع و آزادی او تاکنون بی‌نتیجه مانده است.

به گزارش بهارنیوز به نقل از دویچه‌وله، هر زمان شهروند کشوری در ایران به زندان می‌افتاد، اغلب این دولت اتریش بوده که نقش میانجیگرانه ایفا می‌کرد. امروز کار به جایی رسیده که دولت اتریش نمی‌تواند برای یک شهروند خود که در زندان‌های ایران به سر می‌برد، کاری از پیش ببرد. سایت اینترنتی روزنامه "استاندارد" چاپ وین می‌نویسد، پس از آنکه در سال ۲۰۱۶ یک مشاور علوم کامپیوتری به نام "کامران قادری" در ایران به جرم جاسوسی دستگیر و به ده سال زندان محکوم شد، حال شهروند دیگری که تابعیت دوگانه دارد، مدت شش ماه است در زندانی در ایران به سر می‌برد. او مسعود مصاحب، دبیرکل "انجمن اتریش و ایران" است.

 

استاندارد می‌نویسد: ریاست این انجمن را ورنر فاسلابند، وزیر پیشین دفاع اتریش برعهده دارد. یکی از کارکردهای این گونه انجمن‌ها، تماس میان دولت‌ها حتی در دوره‌های دشوار است، و چنین دوره‌های دشوار با جمهوری اسلامی کم نیست. اینکه مقامات ایرانی، مسعود مصاحب را هدف گرفته‌اند، جای شگفتی دارد. فاسلابند به روزنامه استاندارد می‌گوید که آقای مصاحب "نزدیک به ۲۵ سال تلاش‌ بسیار برای بهبود مناسبات میان اتریش و ایران از خود به خرج داده است". فاسلابند، حسن روحانی رئیس‌جمهور و محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه را فراخوانده است تا "در این مورد کاملا غیرقابل درک و مهمل" برای "شفافیت در حاکمیت قانون" تلاش کنند.

 

روزنامه استاندارد در تماس با سفارت جمهوری اسلامی در وین خواستار توضیحاتی در این زمینه شده اما تا کنون پاسخی دریافت نکرده است. مسعود مصاحب اوایل ژانویه ۲۰۱۹ در تهران دستگیر شد. او از سال ۱۹۶۵ در اتریش زندگی می‌کند و در سال ۱۹۷۵ دکترای خود را در رشته مهندسی مکانیک از دانشگاه فنی وین اخذ کرده است. او از سال ۱۹۸۰ تابعیت کشور اتریش را دارد. مصاحب در ژانویه ۲۰۱۹ به همراه هیأتی از شرکت "مد آسترون" به ایران سفر کرد. مد آسترون مرکزی است در شمال اتریش برای درمان و پژوهش با مولکول‌های یون (یون‌تراپی) که پروژه‌ای نیز در این زمینه در تهران دارد.

 

آلفرد زنس، مدیرعامل شرکت مد آسترون که در سفر تهران حضور داشته و در پایان این سفر به دستگیری آقای مصاحب انجامیده است، به استاندارد می‌گوید به نظر نمی‌آید مسئله دستگیری "ربطی به این پروژه داشته باشد؛ این هیأت به ایران سفر کرده و گفت‌وگوهایی با طرف تجاری خود در ایران و جلسه‌ای نیز با پروفسور مصاحب داشته است". او ابراز امیدواری کرده تا این مسئله هر چه زودتر روشن شود. 

 

پس از دستگیری او در اواخر ژانویه ۲۰۱۹ هیچ‌کس از سرنوشت او اطلاعی در دست نداشت، زیرا به ناگهان ناپدید شده بود. پس از چندین هفته غیبت بالاخره در یک تماس تلفنی به خانواده خود اطلاع می‌دهد که در زندان اوین به سر می‌برد. اعضای خانواده او برای اولین بار موفق می‌شوند در اواسط آوریل به ملاقات او بروند.

 

در این میان وزیر امور خارجه اتریش و سفیر این کشور در تهران از محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی خواستار روشن شدن مسئله و آزادی او شده‌اند. اما مقامات جمهوری اسلامی می‌گویند مسعود مصاحب با گذرنامه ایرانی وارد کشور شده و این مسئله داخلی است و ربطی به کشور اتریش ندارد.

 


مطالب پیشنهادی,وبگردی
 

    ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

    

    ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------