آخرین اخبار سیاست خارجی


اخبارسیاسی ,خبرهای سیاسی , ترامپ

مجادله توئیتری ترامپ و سناتور آمریکایی درباره پهپاد سرنگون‌شده آمریکا

رئیس‌جمهور آمریکا و یک نماینده مجلس سنا بامداد چهارشنبه در توئیتر درباره سرنگونی پهپاد آمریکا توسط ایران مجادله کردند. به گزارش فارس، «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا…


ظریف: اقدامات عملی اروپا و آنچه روی زمین اتفاق می‌افتد برای ما مهم استاخبار,اخبار سیاست خارجی,ظریف
وزیر خارجه گفت: آن چه در رابطه با اقدامات اروپا در قبال برجام برای ما عامل تعیین کننده است تحولات روی زمین است.

به گزارش ایسنا، محمد جواد ظریف در پاسخ به سوال خبرنگار ایسنا درباره اظهارات وزیر دارایی فرانسه درباره مذاکره با آمریکا و اینکه آیا این را یک پالس مثبت از سوی اروپا می‌دانید؟ گفت: حتما این اظهارات مثبت است اما آن چه برای ما عامل تعیین کننده است تحولات روی زمین هست؛ یعنی اقدامی که باید اروپایی ها در پرداخت پول و یا خرید نفت از ایران انجام دهند.

 

ظریف پس از نشست خبری با رسانه های بنگلادشی در خصوص آخرین وضعیت مذاکرات با اروپایی ها نیز گفت: ما از روز اول اعلام کردیم که آمادگی مذاکره را داریم اما گام‌های خودمان را بر می داریم. اگر مذاکرات به نتیجه برسد، گام‌ها می‌تواند متوقف شود و حتی به عقب برگردد اما اگر مذاکرات به نتیجه نرسد و اروپایی‌ها نتوانند تعهداتشان را حداقل در رابطه با فروش نفت و بازگشت پول نفت ایران به شکل های مختلف انجام دهند، ایران گام هایش را ادامه می دهد.

 

وی ادامه داد: ما در فاصله دو روز آینده گام سوم را بر خواهیم داشت و آقای رئیس‌جمهور امروز اعلام کردند که گام سوم گامی است که تأثیرات چشمگیری در برنامه هسته‌ای ایران دارد و بعد از آن هم در مذاکره حضور خواهیم داشت.

وزیر امور خارجه افزود: اگر در این مدت مذاکرات به نتیجه نرسید، بعد از دو ماه طبق رویه خودمان گام چهارم اتخاذ خواهد شد و باز هم مذاکرات را ادامه خواهیم داد.

 

 

ظریف گفت: مذاکره وظیفه وزارت خارجه است و ادامه پیدا می کند و ما وظایف خودمان را تعطیل نمی کنیم ضمن اینکه سیاست ما اتخاذ اقدامات لازم در کنار مذاکره است.

 

 

وی در پاسخ به سوالی درباره عدم اجرای تعهدات از سوی شرکت‌های اروپایی برجام و اینکه آیا ایران همچنان به این مذاکرات امیدوار است گفت: ما حتماً اقتصادمان نباید متصل به عامل خارجی باشد بلکه اقتصاد ما باید بر اساس اقتصاد مقاومتی باشد همانطور که مقام معظم رهبری فرمودند و سیاست دولت هم همین است.

 

 

 ظریف اظهار داشت: ما از ابتدا میز مذاکره را ترک نکردیم کماکان هم ترک نمی‌کنیم ضمن اینکه مذاکره به معنای کوتاه آمدن و قبول شرایط طرف مقابل نیست و تاکنون هم مذاکره به این معنا نبوده است.

 

وزیر خارجه تصریح کرد مذاکره یک ضرورت است و حتی مقاومت هم از طریق مذاکره به نتیجه می‌رسد مذاکره خودش نوع جدی از مقاومت در صحنه دیپلماسی است و لذا ایجاد این دوگانه که مذاکره باید به جای مقاومت باشد دوگانه غلطی است.

 

وی افزود: مذاکره خودش مقاومت، ادامه مقاومت و بهره برداری از مقاومت است کما اینکه مقاومت هم بهره برداری از دستاوردهای مذاکره است ما هم همه مان یک کشور هستیم.

 

 

مطالب پیشنهادی,وبگردی
 

تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

    ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

    

    ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------