آخرین اخبار سیاست خارجی


اخبارسیاسی ,خبرهای سیاسی , ترامپ

مجادله توئیتری ترامپ و سناتور آمریکایی درباره پهپاد سرنگون‌شده آمریکا

رئیس‌جمهور آمریکا و یک نماینده مجلس سنا بامداد چهارشنبه در توئیتر درباره سرنگونی پهپاد آمریکا توسط ایران مجادله کردند. به گزارش فارس، «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا…


شرط مذاکره ایران و آمریکا چیست؟ / قضاوت درمورد میزان توفیق میانجیگری فرانسه زود استاخبار,اخبار سیاست خارجی,محمد کاظم سجادپور
محمد کاظم سجادپور، از مسئولان وزارت خارجه خارجه ایران می‌گوید: علت بحران کشورش با ایالات متحده، تصمیم ترامپ برای خروج از توافق هسته‌ای است.

به گزارش انتخاب، محمد کاظم سجادپور در گفتگو با الجزیره گفت: تهران هرگز با دولتی که به تعهداتش پایبند نیست، مذاکره نمی‌کند. سجادپور دیدار بین ترامپ و روحانی در زمان نزدیک و پیش از بازگشت واشنگتن به توافق هسته‌ای را بعید دانسته و خاطر نشان کرد که این دیدار تنها برای عکس گرفتن نخواهد بود.

 

این مسئول ایرانی تاکید کرد که برای صحبت کردن از موفقیت میانجیگری فرانسه هنوز زود است؛ چرا که مذاکرات همچنان ادامه دارد و ایران نمی‌تواند تسلیم تحریم‌ها شده و در عین حال، به تعهدات خود پایبند بماند.

 

سجادپور در مورد برنامه‌های موشکی ایران می‌گوید: این یک موضوع غیر قابل مذاکره است؛ به این دلیل که به امنیت ایران مربوط می‌شود. وی همچنین دولت آمریکا را متهم به تناقض گویی می‌کند؛ چرا که آمریکایی‌ها در حالی که می‌گویند برای تغییر نظام در ایران تلاش نمی‌کنند، تحریم‌های شدیدی را علیه این نظام اعمال کرده اند.

 

پرونده‌های خارجی

 

در رابطه با ائتلاف‌های روسیه و ایران، سجادپور تاکید کرد که به دلیل منافع مشترک، روابط بین دو کشور روز به روز بهتر می‌شود.

 

وی معتقد است تنش زایی در منطقه به نفع نخست وزیر اسرائیل است و آنچه اخیرا بین اسرائیل و حزب الله جریان دارد، به حوادث سال ۲۰۰۶ شباهتی ندارد و مشخص است که دولت اسرائیل از این تنش زایی برای تحقق اهداف داخلی خود، که به انتخابات مربوط است، استفاده می‌کند.

 

سجادپور در رابطه با حوادث جنوب یمن تصریح کرد که ایران خواستار وحدت در یمن است و در زمان حاضر، باید برای توقف جنگ در این کشور تلاش شود. ضمن اینکه عربستان و امارات به دلیل اینکه درک درستی از طبیعت هویت یمنی نداشتند، در سرکوب حوثی‌ها شکست خوردند.

 

این مسئول ایرانی معتقد است که امارات قانع شده است که اشتباه کرده و در این باره، عربستان نیز اخیرا به آن ملحق شده است. وی تاکید کرد که ایران از ادامه نزاع در یمن خشنود نیست و از راه حلی که مورد قبول یمنی‌ها باشد، حمایت می‌کند؛ اما برخی خاندان‌های حاکم در منطقه، ائتلاف‌هایی با ترامپ دارند و بر همین اساس، رئیس جمهور آمریکا در برابر تصمیم کنگره برای توقف جنگ در یمن، از حق وتوی خود استفاده می‌کند.

 

 

مطالب پیشنهادی,وبگردی
 

    ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

    

    ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------