آخرین اخبار سیاست خارجی


برت مک گرک،اخبار سیاست خارجی،خبرهای سیاست خارجی

کاخ سفید: شانس توافق با ایران وجود دارد اما عدم حصول توافق نیز غیرمحتمل نیست

یک مقام ارشد کاخ سفید اعلام کرد که ایران و آمریکا در آستانه یک توافق احتمالی برای بازگشت به برجام هستند. به گزارش ایرنا به نقل از پایگاه خبری آکسیوس، «برت مک گرک» هماهنگ…

امیرعبداللهیان: برای کمک به بازسازی بندر بیروت آمادگی داریم/ اعلام آمادگی ایران برای رفع مشکل کمبود برق لبنانوزیر خارجه ایران و لبنان،اخبار سیاست خارجی،خبرهای سیاست خارجی
وزیر امور خارجه کشورمان گفت: ما به گفت وگو باور داریم و آن را مناسبت ترین مسیر برای حل مشکلات منطقه ای و بین المللی می دانیم.

به گزارش ایسنا، حسین امیرعبداللهیان،ظهر امروز در نشست مطبوعاتی مشترک با« عبدالله بوحبیب» وزیر خارجه لبنان در بیروت گفت: ایران گفت وگو را بهترین و مناسبت ترین راه برای همکاری های منطقه ای وخروج بیگانگان از منطقه می داند.

 

وی افزود : :ما به گفت وگو باور داریم و آن را مناسبت ترین مسیر برای حل مشکلات منطقه ای و بین المللی می دانیم .

 

وزیر امور خارجه ادامه داد : ما آمادگی داریم در صورت درخواست مقامات  لبنان نسبت به بازسازی بندر بیروت از طریق  صادرات خدمات فنی و مهندسی اقدام کنیم.

 

آمادگی کامل ایران برای کمک به عبور لبنان از شرایط کنونی

حسین امیر عبداللهیان ظهر روز پنج شنبه پس از دیدار با «نبیه بری »رئیس مجلس لبنان  در جمع  خبرنگاران با اشاره به رایزنی‌های صورت گرفته بین مقامات دو کشور ایران و لبنان  گفت:  در این دیدار بر ضرورت گسترش همکاری‌های دو کشور در زمینه‌های مختلف تاکید کردیم.

 

وی با بیان اینکه در این دیدار  از مقاومت لبنان  در برابر رژیم صهیونیستی نیز تشکر  و قدردانی کردیم ،تاکید کرد : ایران با قدرت در کنار لبنان در تمام بحران ها خواهد ایستاد.

 

وی  همچنین با بیان اینکه مشکلات منطقه باید با همکاری کشورهای منطقه حل و فصل شود و در این ارتباط باید کشورهای منطقه با یکدیگر رایزنی و گفتگو کنند ،افزود : در این دیدار تداوم گفتگوهای ایران و سعودی را مثبت ارزیابی کردیم .

 

 امیرعبداللهیان افزود : معتقدیم نیروهای خارجی و بیگانه عامل اصلی مشکلات و تنش‌ها در منطقه  ما هستند.

 

وزیر خارجه کشورمان همچنین با بیان اینکه در این دیدار در مورد آخرین تحولات افغانستان رایزنی و گفتگو کردیم، ادامه داد:  یک بار دیگر تاکید می کنم که ایران آمادگی دارد که برای عبور  لبنان از شرایط کنونی همه گونه مساعدتی را به عمل آورد.

 

 ***

 

اعلام آمادگی ایران برای رفع مشکل کمبود برق لبنان

حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران که به منظور دیدار و گفت‌وگو با مقامات لبنانی در بیروت به سر می‌برد، با «نبیه بری» رئیس پارلمان این کشور ملاقات و درباره موضوعات مورد علاقه دو کشور بحث و تبادل کرد.

 

در این دیدار حسین امیرعبداللهیان ضمن تبریک به مناسبت تشکیل دولت جدید در لبنان، نقش سازنده مجلس نمایندگان و ریاست آن در تشکیل دولت جدید و گام برداشتن در جهت تحکیم وحدت ملی را مورد ستایش قرار داد و بار دیگر درگذشت همسر امام موسی صدر را تسلیت گفت.

 

* تشویق فعالان اقتصادی ایران برای حضور در لبنان

وزیر امور خارجه کشورمان تقویت دوستان جمهوری اسلامی ایران را یکی از محورهای اصلی سیاست‌های دولت جدید ایران خواند و تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران آماده فراهم آوردن زمینه گسترش همکاری‌های دو کشور و تشویق فعالان اقتصادی ایران برای حضور در لبنان است.

 

امیرعبداللهیان تاکید کرد: وزارت نیروی جمهوری اسلامی ایران آمادگی دارد با اجرای پروژه‌های مختلف در لبنان مشکل کمبود برق این کشور را برطرف کند. همچنین شرکت‌های فنی و مهندسی ایران توانایی ارائه خدمات به بازار لبنان با کیفیتی در سطح بالای جهانی و با قیمت پایین‌تر را دارند.

 

* ایران در زمان های دشوار در کنار لبنان بوده

نبیه بری نیز ضمن تشکر از پیام‌های تبریک مقامات ایرانی به مناسبت تشکیل دولت جدید در لبنان و ابراز خرسندی از سفر وزیر امور خارجه کشورمان، روابط خوب و همکاری کشورش با جمهوری اسلامی ایران و دریافت خدمات فنی و مهندسی از ایران در زمینه‌های مختلف را ضرورت برای توسعه لبنان توصیف کرد.

 

وی افزود:معتقدیم که دوست را باید در زمان سختی‌ها شناخت و ایران کشوری بوده است که در زمان‌های دشوار در کنار لبنان بوده و به تحکیم و ارتقای جایگاه آن در منطقه مساعدت کرده است.

 

امیرعبداللهیان شب گذشته در رأس هیأتی وارد لبنان شد و در بدو ورود به بیروت در جمع خبرنگاران ضمن تبریک تشکیل دولت جدید در لبنان به مردم بزرگ و مقاوم این کشور گفت:‌ من به همراه همکارانم در بیروت هستیم تا با صدای بلند اعلام کنیم که جمهوری اسلامی ایران به حمایت‌های خود از لبنان ادامه خواهد داد. ما برای شکستن تحریم‌های لبنان با تمام توان در کنار مردم لبنان خواهیم ماند. اطمینان داریم که مردم لبنان همانند گذشته از این مرحله سخت نیز با پیروزی عبور خواهند کرد.

 

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران ۳۱ شهریور ماه در پیامی به همتای لبنانی تشکیل دولت لبنان را گام مهمی برای عبور از مشکلات و تحقق آمال و آرزوهای ملت مقاوم لبنان خواند و گفت: ایران همواره در کنار ملت و دولت این کشور خواهد بود.

 

وزیر خارجه ایران در سفر به لبنان با رئیس جمهور، نخست وزیر و وزیر خارجه لبنان هم دیدار کرد.

 

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------