آخرین اخبار سیاست خارجی


اخبار,اخبار سیاست خارجی,ظریف

واکنش مقام‌های آمریکایی به پیشنهاد ادعایی ظریف به واشنگتن

دو مقام آمریکایی به پیشنهاد ادعایی مطرح‌شده از سوی وزیر امور خارجه ایران درباره برنامه هسته‌ای ایران واکنش نشان دادند. به گزارش فارس، مقام‌های دولت آمریکا بامداد جمعه…


عراقچی: اروپا حاضر به پرداخت اندک هزینه ای برای برجام نیست/ اندرو موریسون: ایران به برجام پایبند بمانداخبار,اخبار امروز,اخبار جدید

معاون وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در دیدار با همتای انگلیسی خود گفت که ایران متقاعد شده پایبند نبودن اروپایی ها به تعهدات خود در برجام نه به خاطر ناتوانی، بلکه به علت نداشتن اراده سیاسی است و اروپا حاضر نیست برای حفظ این توافق اندک هزینه ای بپردازد.

درحالی که کمتر از دو هفته به پایان مهلت ۶۰ روزه جمهوری اسلامی ایران برای متوازن کردن توافق هسته‌ای طبق ماده ۳۶ برجام مانده است، «آندرو موریسون»، معاون وزیر خارجه انگلیس در امور خاورمیانه امروز یکشنبه با سفر به تهران با "عباس عراقچی" معاون سیاسی وزیر خارجه ایران دیدار و گفت و گو کرد.

 

موریسون در این دیدار بار دیگر بر پایبندی دولت خود به برجام تاکید کرده و گفت: انگلیس مصمم است کانال مالی اینستکس را هرچه سریع‌تر عملیاتی کند. وی خواهان ادامه پایبندی کامل ایران به برجام شد.

 

معاون وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در پاسخ با یادآوری تعلل و کوتاهی کشورهای اروپایی در عمل به تعهدات خود در توافق برجام گفت: متأسفانه هیچ توازنی میان تکالیف و حقوق ما در برجام وجود ندارد و بنابراین دلیلی برای ادامه تعهد ایران به برجام باقی نمی‌ماند.

 

وی همچنین اظهار داشت: ما متقاعد شده ایم که عدم پایبندی اروپا به تعهدات خود در برجام نه به دلیل ناتوانی بلکه بخاطر عدم اراده بوده است. اروپا حاضر نیست برای حفظ برجام اندک هزینه‌ای بپردازد. شرکت‌های اروپایی جرأت تخطی از دستورات خزانه داری آمریکا را ندارند و این به معنای عدم حاکمیت اروپا حتی در داخل مرزهای خود است.

 

عراقچی افزود: تصمیم به کاهش تعهدات ایران در برجام یک تصمیم ملی و غیرقابل بازگشت است و جمهوری اسلامی ایران تا تأمین خواسته‌های خود به این روند ادامه خواهد داد.

 

عراقچی با انتقاد از مواضع یک سویه دولت انگلیس در مسائل منطقه‌ای از جمله در ایراد اتهامات بی اساس به ایران در موضوع حمله به تانکرها نیز گفت: ظاهراً گرفتاری دولت بریتانیا در مخمصه برگزیت، مانع از شناخت درست واقعیت‌های جهانی شده است. همراهی نپخته با اقدامات قلدرمآبانه آمریکا حاصلی جز افزایش نفرت تاریخی ایرانیان نسبت به سیاست‌های انگلستان نخواهد داشت.

 

در این دیدار، مسائل دوجانبه از جمله مطالبات مالی ایران از بریتانیا نیز مورد بحث قرار گرفت.

 

عراقچی با یادآوری بدهی چهل ساله دولت انگلیس به مردم ایران خواهان بازپرداخت فوری این مطالبات شد و گفت: امتناع دولت انگلیس از این امر با هیچ بهانه‌ای پذیرفتنی نیست.

 

  

اندرو موریسون: ایران به برجام پایبند بماند

وزیر مشاور در امور خاورمیانه انگلیس روز یکشنبه پس از سفر خود به تهران با صدور بیانیه‌ای، نگرانی انگلیس نسبت به فعالیت‌های ایران در منطقه را ابراز کرد و در اظهاراتی بی‌اساس، جمهوری اسلامی را مسئول حملات اخیر در دریای عمان دانست.

 

به گزارش ایسنا، اندرو موریسون، وزیر مشاور در امور خاورمیانه انگلیس روز یکشنبه در بیانیه‌ای با اشاره به سفرش به تهران و دیدارش با مقامات ایرانی نوشت: این دیدار فرصت مناسبی برای برقراری تعاملی صادقانه و سازنده با دولت ایران بود.

 

وی در دیدارهایش بر نگرانی انگلیس مبنی بر فعالیت‌های ایران در منطقه تاکید کرد.

 

اندرو موریسون در اظهاراتی بی‌اساس مدعی شد که بنا بر ارزیابی انگلیس، ایران مسئول حمله به دو نفتکش در دریای عمان است. وی در این باره گفت: چنین اقداماتی که می‌توانند به سوءتفاهم منجر شوند، به منظور کاهش فوری تنش‌ها باید متوقف شوند.

 

وی در ادامه اظهار کرد که انگلیس در کنار شرکایش به تلاش برای یافتن راه‌حلی دیپلماتیک به منظور کاهش تنش‌ها ادامه خواهد داد.

 

وزیر مشاور در امور خاورمیانه انگلیس همچنین با تاکید بر تمایل کشورش برای حفظ توافق هسته‌ای، عنوان کرد که ایران در راستای ذخیره اورانیوم با غنای کم درصد، باید به تعهداتش ذیل برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) پایبند بماند.

 

وی همچنین در اظهاراتی مداخله‌جویانه خواستار آزادی نازنین زاغری و دو شهروند ایرانی - انگلیسی دیگر شد.

 

مطالب پیشنهادی,وبگردی

تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

    ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

    

    ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------