آخرین اخبار سیاست خارجی


اخبار,اخبار سیاست خارجی,ظریف

ظریف: اتحادیه اروپا باید به تعهداتش در چارچوب برجام عمل کند

وزیر خارجه ایران در بدو ورود به فنلاند تاکید کرد که ارتباطات کشورمان با اتحادیه اروپا مهم است؛ به ویژه اینکه اروپا در چارچوب برجام تعهداتی در قبال ایران دارد. به گزارش…


مقام اروپایی: گفت‌وگوها با ایران به نتیجه نرسند تحریم‌های بین‌المللی را برمی‌گردانیماخبار,اخبار امروز,اخبار جدید

یک مقام اروپایی بامداد جمعه گفته در صورتی که گفت‌وگوها با ایران به نتیجه نرسند کشورهای اروپایی از ساز و کار موسوم به «مکانیسم ماشه» برای برگرداندن تحریم‌های بین‌المللی علیه ایران استفاده خواهند کرد.

به گزارش فارس، یک مقام دیپلماتیک اروپایی ایران را به آغاز ساز و کاری در «برجام» که به «مکانیسم ماشه» شهرت یافته و به بازاعمال تحریم‌های بین‌المللی علیه ایران منجر خواهد شد تهدید کرده است. 

 

این مقام اروپایی در مصاحبه با خبرگزاری آسوشیتدپرس تصریح کرد گفت‌وگوهایی در تمامی سطوح با ایران در جریان است. 

 

این مقام اروپایی در مصاحبه با خبرگزاری آسوشیتدپرس تصریح کرد گفت‌وگوهایی در تمامی سطوح با ایران در جریان است. او گفت در صورتی که هیچ چیز تغییر نکند، کشورهای اروپایی ممکن است به مکانیسم تعبیه‌شده در برجام برای حل و فصل اختلافات متوسل شوند که این اقدام در نهایت می‌تواند به بازاعمال تحریم‌ها علیه تهران منجر می‌شود.

 

اشاره مقام اروپایی به بندهای ۳۶ و ۳۷ در توافق هسته‌ای برجام است که به تشریح ساز و کارهای حل و فصل اختلاف میان  طرف‌های برجام، در صورت بروز مناقشه پرداخته است. 

 

طبق بندهای ۳۶ و ۳۷ برجام اگر یکی از طرف‌های برجام (ایران یا یکی از طرف‌های دیگر) معتقد به عدم پایبندی طرف دیگر به تعهداتش باشد ابتدا باید این مسئله را به «کمیسیون مشترک برجام» اطلاع دهد و خواستار آغاز فرآیند حل اختلاف شود.

 

کمیسیون مشترک در حال حاضر هفت عضو دارد (ایران، اتحادیه اروپا، انگلیس، فرانسه، آلمان، روسیه و چین)؛ در واقع در این کمیسیون اکثریت در اختیار طرف غربی است. 

 

مسئله دوم مرتبط با کمیسیون این است که طرف متشاکی، باید ظرف ۳۰ روز «رضایت طرف شاکی» را جلب کند. در غیر اینصورت مسئله به عنوان «مصداق عدم پایبندی اساسی» شناخته شده و در عرض 5 روز به شورای امنیت سازمان ملل ارجاع می‌شود.

 

 شورای امنیت ظرف یک ماه بعد از دریافت این شکایت بایستی درباره بازگشت تحریم‌های ایران رأی‌گیری کند، اما کشورهای غربی در مذاکرات برجام ساختار این رأی‌گیری را به گونه‌ای تغییر داده‌اند که امکان وتوی نظر کشورهای غربی درباره برگرداندن تحریم‌ها علیه ایران به کل از روسیه و چین سلب شده است.

 

در شورای امنیت به جای رأی‌گیری درباره «رفع تحریم‌های ایران» بر سر «ادامه رفع تحریم‌های ایران» رأی‌گیری می‌شود؛ این تغییر در عبارت‌پردازی ابتکار عمل استفاده از حق وتو را عملاً در اختیار طرف غربی قرار می‌دهد، به این صورت که این طرف‌ها می‌توانند از حق وتوی خود استفاده کرده و از تصویب «ادامه لغو تحریم‌ها» جلوگیری کنند. در این حالت، قطعنامه‌های تحریمی پیشین سازمان ملل متحد علیه ایران احیا خواهند شد. 

 

 مقام اروپایی در گفت‌وگو با آسوشیتدپرس مدعی شد هدف از گفت‌وگوها با تهران کاستن از تنش‌های خطرناک و خریداری زمان برای از بین بردن بحران‌ها است. مقام ادعایی به شرط عدم افشای نام با رسانه آمریکایی گفت‌وگو کرده است. 

 

وی تصریح کرد با وجود عبور ذخائر اورانیوم ایران از سقف ۳۰۰ کیلوگرم و اظهارات «حسن روحانی»، رئیس‌جمهور ایران درباره احتمال افزایش سطح غنی‌سازی ایران هنوز امکان تنش‌زدایی با ایران وجود دارد.

 

مقام مورد استناد آسوشیتدپرس گفت: «مکانیسم حل و فصل اختلافات ممکن است دیر یا زود کلید زده شود. اگر چیزی تغییر نکند نمی‌دانم چطور می‌شود جلوی آن را گرفت.»

 

مطالب پیشنهادی,وبگردی
 

    ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

    

    ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------