آخرین اخبار سیاست خارجی


توافق هسته‌ای در وین ,اخبارسیاسی ,خبرهای سیاسی

یک مقام ارشد اتحادیه اروپا می گوید ایران هنوز آماده بازگشت به مذاکرات احیای برجام نیست

یک روز پس از سفر نماینده اتحادیه اروپا به ایران، یک مقام ارشد ارشد این اتحادیه گفت تهران برای ازسرگیری مذاکرات احیای توافق هسته‌ای در وین هنوز آماده نیست. این مقام که…

آمریکا: نشست وین یک قدم رو به جلوی صحیح است | چین بار دیگر خواستار لغو تمام تحریم های ایران شد بازگشت به توافق هسته ای,اخبار امروز,اخبار جدید
سخنگوی وزارت خارجه آمریکا به شبکه خبری الجزیره گفت که ما معتقدیم نشست وین یک قدم رو به جلوی صحیح است.

به گزارش شبکه خبری الجزیره، سخنگوری وزارت خارجه آمریکا اعلام کرد که واشنگتن برای گفتگو در مورد بازگشت به توافق هسته ای ایران در نشست وین شرکت می کند اما آمریکا قصد مذاکرات مستقیم با ایران را ندارد.

 

ند پرایس سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا گفت که واشنگتن انتظار پیشرفت غیرمنتظره در پرونده هسته ای ایران را ندارد.

 

محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران امروز پس از هجدمین نشست کمیسیون مشترک برجام با حضور نمایندگان چین، فرانسه، آلمان، روسیه، بریتانیا و ایران و در واکنش به طرح شایعاتی در مورد مذاکرات مقامات ایرانی و آمریکا اعلام کرد که مقامات ایران و آمریکا دیدار نخواهند کرد زیرا این مساله غیر ضروری است.

 

سید عباس عراقچی معاون سیاسی وزارت امور خارجه ایران نیز در خصوص خبری با مضمون حضور آمریکا در نشست آتی در وین گفت: نشست وین که هیات ایران در آن شرکت خواهد کرد یک نشست کمیسیون مشترک برجام با هدف بررسی بازگشت احتمالی آمریکا به برجام است و صرفا اعضای کنونی برجام در آن حضور خواهند داشت. 

 

هجدهمین نشست کمیسیون مشترک برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) در روز جمعه ۱۳ فروردین ۱۴۰۰ برابر با ۲ آوریل ۲۰۲۱ بصورت مجازی برگزار شد. 

 

در این نشست اعضای برجام با اشاره با ابعاد فاجعه‌بار خروج آمریکا از برجام بر انتفاع ایران از برجام، بر از دست ندادن زمان در این مقطع تاکید کردند. 

 

طرف های برجام همچنین ضمن تاکید بر تعهدشان جهت حفظ برجام، تصمیم گرفتند این جلسه کمیسیون مشترک را هفته آینده جهت تداوم رایزنی‌ها در وین از سر بگیرند تا اقدامات مربوط به لغو تحریم‌ها و گام‌های هسته‌ای را ازطریق گروه‌های کارشناسی مربوطه مشخص کنند.

 

چین بار دیگر خواستار لغو تمام تحریم های ایران شد

سخنگوی وزارت خارجه چین بار دیگر خواستار لغو تحریم های آمریکا علیه ایران شد و گفت: لغو تمامی تحریم های غیرقانونی آمریکا علیه ایران یک نیاز ذاتی برای بازگشت به برجام است. بر این اساس، ایران هم باید اجرای کامل توافق هسته ای را از سر بگیرد.

 بازگشت به توافق هسته ای,اخبار امروز,اخبار جدید

 به گزارش ایرنا از تارنمای وزارت خارجه چین، هوا چون اینگ روز جمعه در جمع خبرنگاران در پکن افزود: وضعیت مساله هسته ای ایران در مرحله حساسی است چین در عین حال موضعی عادلانه اتخاذ کرده و نقشی سازنده در این زمینه داشته است.

 

او گفت: چین به منظور اجماع در مورد حفظ برجام و بحث در مورد نقشه راه برای بازگشت ایالات متحده به صورت مرحله ای و متقابل به برجام با هدف بازگشت این قرارداد بین المللی به مسیر اولیه،  در نشست آتی کمیسیون مشترک برجام که به صورت ویدئو کنفرانس در وین برگزار می شود شرکت خواهد کرد.  

 

خانم هوا افزود: می خواهم تاکید کنم که خروج یک جانبه آمریکا از برجام دلیل اصلی تنش در اوضاع هسته ای ایران است ما از تمایل طرف آمریکایی برای بازگشت به برجام استقبال می کنیم.

 

این مقام چینی در پایان اظهار کرد: چین برای پیشبرد روند حل و فصل سیاسی مسئله هسته ای ایران و در عین حال دفاع از حقوق و منافع قانونی خود با سایر طرف های برجام کار خواهد کرد.

 

مطالب پیشنهادی,وبگردی

کالا ها و خدمات منتخب

  تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

  سایر خبرهای داغ

  

   ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

   

   ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------