آخرین اخبار سیاست خارجی


رئیس‌جمهوری ترکیه,اخباربین الملل ,خبرهای بین الملل

اردوغان: آماده برداشتن گام‌هایی به سمت اسرائیل هستیم/ به ایران بدهی نداریم

رئیس‌جمهوری ترکیه در مصاحبه‌ای جدید به بررسی مسائل مختلف از جمله سفر خود به امارات، سفر رئیس دولت اسرائیل به ترکیه و سامانه‌های اس-۴۰۰ پرداخت. به گزارش ایسنا، رجب طیب…

اردوغان: در ۴ استان مرزی ترکیه و ایران دیوار ساخته می‌شود | از مواضع «معتدلانه» رهبران طالبان استقبال می‌کنیماخبار,اخبار امروز,اخبار جدید
رئیس‌جمهوری ترکیه اعلام کرد که در چهار استان مرزی این کشور با ایران، دیوار ساخته می‌شود.

به گزارش ایلنا به نقل از آناتولی، «رجی طیب اردوغان» رئیس‌جمهوری ترکیه گفت که در چهار استان مرزی‌ این کشور با ایران شامل آغری، حکاری، ایغدیر و وان دیوار ساخته خواهد شد.

 

وی گفت که روند ساخت دیوارهای مرزی آغری و ایغدیر پایان یافته است.

 

پیش از این، «محمد امین بیلمز» استاندار وان گفته بود که انتظار می‌رود تا پایان سال جاری میلادی، ۶۴ کیلومتر از دیوار مرزی با ایران نصب شود.

 

وی افزود که ساخت دیوار در سراسر مرز ۲۹۵ کیلومتری‌مان طی سال‌های آینده ادامه خواهد داشت.

 

بیلمز در ادامه افزود: «ساخت دیوار در مرز استان‌های ایغدیر و آغری به سرعت پایان یافت و اکنون در وان و حکاری روند احداث در حال انجام است. مهاجران در هوای مه‌آلود و در نقاطی که از دید خارج است، از روستاهای ایران به روستاهای این مناطق می‌آیند، یگان‌ها بر این مناطق نظارت دارند. در بستر رودخانه‌ها تا حد امکان خندق حفر و سیم خاردار کشیده شده است».

 

وی تصریح کرد که پیش از این مرزهای‌ ترکیه با ایران از طریق برج‌های دیده‌بانی و پاسگاه‌ها محافظت صورت می‌گرفت و تنها سیستم فیزیکی‌مان سیم خاردار بود. اما از سال ۲۰۱۹ میلادی اقدام‌های جدی انجام شده و به مرور شاهد نتایج آن نیز هستیم. نیروهای‌مان تقویت شده و نیروهای کمکی نیز اعزام خواهند شد.

 

استاندار وان همچنین تاکید کرد که طی یک سال ۷۶ برج بلوکی ساخته شد و نصب ۲۸ برج دیگر ادامه دارد. ۴۴ پاسگاه داریم و در نقاط لازم نیز پشتیبانی صورت خواهد گرفت.

 

 از مواضع «معتدلانه» رهبران طالبان استقبال می‌کنیم 

به گزارش ایلنا به نقل از آناتولی، «رجب طیب اردوغان» رئیس‌جمهوری ترکیه گفت که صرف نظر از این که چه کسی روی کار آید، ماندن کنار افغانستان در روزهای خوب و بد لازمه وفای به عهد و برادری است.

 

وی افزود که پیش از این هم گفته بودیم که می‌توانیم با رهبران طالبان دیدار داشته باشیم امروز نیز بر همین عقیده هستیم.

 

اردوغان در ادامه گفت که حضور نظامی ترکیه در افغانستان باعث تقویت دولت جدید در عرصه بین‌المللی و تسهیل کار آن می‌شود.

 

رئیس‌جمهوری ترکیه تصریح کرد که آماده هر گونه همکاری در زمینه تامین آرامش مردم افغانستان، رفاه هم‌تباران تُرک خود در این کشور و حفاظت از منافع کشورمان هستیم.

 

اردوغان افزود که از اظهارات معتدلانه رهبران طالبان استقبال می‌کنیم.

 

وی همچنین گفت که  سربازان ما در افغانستان هرگز به عنوان نیروی جنگی خدمت نکرده‌اند. ما هرگز سربازان‌مان را به عنوان یک قدرت خارجی در آنجا ندیده‌ایم.

 

اردوغان با بیان این‌که تامین امنیت و آرامش شهروندان‌مان در افغانستان اولویت اول ما است، گفت که اکنون برنامه‌های خود را با توجه به واقعیت های جدیدی که در این زمینه (امنیت فرودگاه حامد کرزی) ایجاد می‌شود، طراحی کرده و بر اساس آن مذاکرات‌مان ادامه دارد.

 

وی افزود که در مجموع ۵۵۲ شهروند ترکیه از افغانستان خارج شده‌اند.

 

کالا ها و خدمات منتخب

  تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

  سایر خبرهای داغ

  

   ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

   

   ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------