آخرین اخبار سیاست خارجی


اخبارسیاسی ,خبرهای سیاسی ,ظریف

ظریف: ماجراجویی های اسرائیل خطرناک است

وزیر خارجه ایران با بیان این که طبق قوانین بین المللی رژیم صهیونیستی بارها حریم هوایی لبنان و سوریه را نقض کرده است در مورد ماجراجویی این رژیم در منطقه هشدار داد. به…


سخنگوی دبیرکل سازمان ملل متحد: گوترش همچنان خواهان حفظ برجام است اخبارسیاسی ,خبرهای سیاسی ,سازمان ملل متحد
سخنگوی دبیرکل سازمان ملل متحد می گوید نظر دبیرکل این سازمان درباره برجام تغییر نکرده و همچنان خواهان حفظ این دستاورد مهم است. 

به گزارش ایرنا، استفان دوجاریک روز دوشنبه در پاسخ به سوال ایرنا که رویترز خبری از گزارش دبیرکل سازمان ملل متحد درباره قطعنامه 2231 منتشر کرده است، نگاه دبیرکل در این گزارش درباره خروج آمریکا از برجام چیست؟ این مطلب را مطرح کرد.

 

وی ادامه داد: این گزارش به زودی منتشر خواهد شد اما نگاه گوترش همچون گذشته این است که برجام یک دستاورد مهم است و باید حفظ شود.

 

 ایرنا پرسید آیا دبیرکل سازمان ملل در این گزارش تایید کرده است که آمریکا با خروج از برجام قطعنامه 2231 را نقض کرده است؟

 

دوجاریک پاسخ داد: به نظرم باید منتظر باشیم تا گزارش منتشر شود.

 

به موجب قطعنامه 2231 که در سال 2015 به تصویب شورای امنیت سازمان ملل متحد رسیده، با تاکید بر اینکه برجام موجب تقویت و تسهیل توسعه همکاری و تعاملات عادی اقتصادی و تجاری با ایران می شود و با توجه به حقوق و تکالیف دولت ها در ارتباط با تجارت بین المللی و با تاکید بر اینکه دولت های عضو بر اساس ماده 25 منشور ملل متحد مکلف هستند تصمیمات شورای امنیت را پذیرفته و اجرا کنند، برجام را تایید کرده و با ابرام خواستار اجرای کامل آن بر اساس برنامه زمانی مندرج در برجام است.

 

همچنین در این قطعنامه از همه دولت های عضو، سازمان های منطقه ای و بین المللی خواسته شده است آن دسته اقداماتی که برای حمایت از اجرای برجام مناسب باشد از جمله با انجام اقداماتی که همسو با برنامه اجرایی برجام و این قطعنامه هستند و نیز از طریق خودداری از اقداماتی که اجرای تعهدات وفق برجام را با مشکل روبرو می سازند را اتخاذ کنند....»

 

گزارش دبیرکل سازمان ملل متحد هم بر اساس یکی از بندهای قطعنامه 2231 است که هر 6 ماه باید روند اجرای این قطعنامه را به اعضای شورای امنیت اطلاع دهد.

 

تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

سایر خبرهای داغ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ----------------------------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------