آخرین اخبار سیاست خارجی


اخبارسیاسی ,خبرهای سیاسی ,  زیباکلام

صادق زیباکلام: ترامپ مي‌خواهد شكست مذاكرات را گردن ايران بيندازد

نشریه آمریکایی نیویورک تایمز طی روزهای گذشته نوشت «رئیس‌جمهور آمریکا از اقدامی متقابل که منجر به افزایش تنش‌ها می‌شد، عقب‌نشینی کرد. ترامپ پس از یک روز پرتنش، حملات…


عملیات مشترک علیه پ.ک.ک؛ از ایران انکار، از ترکیه اصرار اخبارسیاسی ,خبرهای سیاسی ,وزیر کشور
با وجودی که منابع آگاه نظامی در ایران هفته گذشته خبر حضور ایران در عملیات مشترک با ترکیه علیه گروه پ.ک.ک را تکذیب کرده‌اند، اما وزیر کشور ترکیه بار دیگر با تاکید بر حضور ایران در عملیات مشترک نظامی حتی جزییاتی از عملیات اخیر علیه گروه پ.ک.ک را تشریح کرد. 

به گزارش عصرایران، روزنامه "صباح" ترکیه به نقل از "سلیمان سویلو" وزیر کشور ترکیه جزییاتی از عملیات مشترک دو کشور علیه گروه شبه نظامی موسوم به "حزب کارگران کردستان ترکیه" را تشریح کرده و از پایان فاز نخست عملیات مشترک دو کشور و احتمال تداوم آن در آینده خبر داده است.

 

بر اساس اعلام "سویلو" فاز نخست این عملیات به مدت 5 روز تداوم داشته است و مواضع پ.ک.ک و شاخه ایرانی این گروه (پژاک) را در منطقه "قندیل" در شمال عراق، در هم کوبیده است.

 

بر اساس اعلام وزیر کشور ترکیه، این عملیات در فاصله زمانی بین 18 تا 23 مارس سال جاری میلادی (27 اسفند 97 تا 2 فروردین 98) انجام شده است.

 

وزیر کشور ترکیه به روزنامه صباح گفت: " در یک گفتگوی تلفنی که در چهارشنبه هفته گذشته بین مقامات نظامی ترکیه و ایران انجام شد، دو طرف توافق کردند عملیات همزمان و هماهنگ آنها علیه پ.ک.ک برای مدت زمان بیشتری ادامه یابد و مبارزه مشترک دو کشور با تروریسم ادامه داشته باشد."

 

مقامات ترکیه جزییات بیشتری از نحوه عملیات مشترک را تشریح نکرده‌اند، اما در 27 اسفند 97 یک منبع مطلع در ستاد کل نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران، هر گونه دخالت ایران در عملیات نظامی ترکیه علیه گروه پ.ک.ک را رد کرده بود.

 

دولت ترکیه گروه پ.ک.ک را یک گروه تروریستی می‌داند. در نبردهای نظامی بین ارتش ترکیه و شبه نظامیان پ.ک.ک طی نزدیک به 4 دهه گذشته، بیش از 50 هزار نفر کشته شده‌اند.

 

 

    ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

    

    ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------