آخرین اخبار سیاست خارجی


اخبارسیاسی ,خبرهای سیاسی ,عباس موسوی

وزارت امور خارجه: پیشنهاد مبادله زندانیان «جدی» و «مسبوق به سابقه» است

سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران پیشنهاد مبادله زندانیان با آمریکا را «جدی» و «مسبوق به سابقه» خواند و گفت درخواست آزادی یکجانبه زندانیان آمریکایی نشاندهنده…


ظریف: تشکیل نهاد متناظر با اینستکس را به اتحادیه اروپا اعلام کرده‌ایم اخبارسیاسی ,خبرهای سیاسی ,ظریف
وزیر امور خارجه ایران با ابراز امیدواری نسبت به تداوم روابط اقتصادی ایتالیا با ایران گفت: نهاد متناظر اینستکس را ایجاد و تشکیل آن را به اتحادیه اروپا اعلام کرد‌ه‌ایم. 

به گزارش فارس، «ویتوریو روساری پتروچلی» رئیس کمیسیون سیاست خارجی و مهاجرت مجلس سنای ایتالیا پیش از ظهر امروز (یکشنبه) با محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه دیدار و در مورد موضوعات مورد علاقه فیمابین گفت‌وگو کرد. 

 

ظریف در این دیدار با اشاره به وجود روابطی قوی بین دو کشور در 40 سال گذشته، ابراز امیدواری کرد دولت ائتلافی کنونی ایتالیا روابط خوب اقتصادی خود با ایران را مانند گذشته ادامه دهد.

  

وزیر خارجه کشورمان همچنین در این دیدار اظهار داشت: ایران نهاد متناظر اینستکس را ایجاد و تشکیل آن را به اتحادیه اروپا اعلام کرده است.

 

به گزارش فارس، سازوکار تجارت و تأمین مالی ایران و اروپا (STFI) به عنوان نهاد ایرانی متناظر با اینستکس اروپایی 29 اسفند ماه 1397 به ثبت رسید. عبدالناصر همتی رئیس کل بانک مرکزی در این باره گفته بود: با ثبت این شرکت انتظار می‌رود این نهاد با همکاری همتای اروپایی خود بتواند در تسهیل تجارت بین ایران و اروپا ایفای نقش کرده و در رفع محدودیت‌های ناشی از تحریم‌های آمریکا مؤثر باشد.

 

 اخبارسیاسی ,خبرهای سیاسی ,ظریف

 

* ارسال کمک‌های بشردوستانه ایتالیا به ایران

«پتروچلی» نیز سفر خود به ایران را دلیل وجود روابطی خوب بین دو کشور خواند و با اشاره به وجود روابط دیرینه و کهن بین دو کشور، خواستار حفظ و تعمیق آن شد.

 

وی اعلام کرد که گروه دوستی و پارلمانی ایتالیا و ایران در مجلس سنای ایتالیا ایجاد شده است.

 

 اخبارسیاسی ,خبرهای سیاسی ,ظریف

 

رئیس کمیسیون سیاست خارجی مجلس ایتالیا همچنین ضمن همدردی با دولت و ملت ایران به خاطر وقوع سیل، از ارسال کمک‌های بشردوستانه ایتالیا به کشورمان خبر داد.

 

در این ملاقات همچنین اقدامات خصمانه آمریکا در قبال کشورمان در سال گذشته، تحولات بین‌المللی، مسائل منطقه و تحولات شمال آفریقا، از جمله محورهای دیگر گفت‌وگو بین طرفین بود.

 

به گزارش فارس، وزارت خارجه ایتالیا پیش از این در بیانیه‌ای از ارسال کمک‌های بشردوستانه به سیل زدگان خبر داد و اعلام کرد که یک پرواز شامل یک محموله 40 تنی کمک‌های اولیه و کیت‌های بهداشتی برای هلال احمر ایران ارسال خواهد شد.

 

 

تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

سایر خبرهای داغ    ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

    

    ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------