آخرین اخبار سیاست خارجی


اخبار,اخبار سیاست خارجی,ترامپ و آبه

ترامپ: ما می‌توانیم با ایران به توافق برسیم/ شینزو آبه: تنش‌ها حول ایران باید کاهش یابد

رئیس‌جمهور آمریکا در نشست خبری مشترک با نخست‌وزیر ژاپن، از تمایل او برای استفاده از روابط خوب با جمهوری اسلامی ایران جهت برقراری گفت‌وگوی احتمالی بین واشنگتن و تهران…


بازتاب سخنان رییس جمهوری؛رسانه های غربی: ایران از توقف فروش اورانیوم غنی شده و آب سنگین برای 60 روز آینده خبر داد اخبارسیاسی ,خبرهای سیاسی ,رسانه های غربی
سخنان حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی رییس جمهوری درباره تصمیمات جدید ایران درخصوص کاهش برخی تعهدات برجامی ایران ؛ بازتاب گسترده ای در رسانه های غربی داشت . 

به گزارش ایرنا ؛ دکتر حسن روحانی رییس جمهوری روز چهارشنبه در سخنانی که به صورت زنده و مستقیم از سیمای جمهوری اسلامی پخش شد ؛ اساس برجام را یک تصمیم ملی و راهبردی و نه فردی و جناحی دانست و از توقف فروش اورانیوم غنی سازی شده و آب سنگین برای مدت 60 روز خبرداد.

 

رویترز :

خبرگزاری انگلیسی رویترز در بازتاب سخنان مهم رییس جمهوری ایران گزارش داد: ایران به قدرت های جهان اعلام کرد که اجرای برخی از تعهداتش در قبال برجام را از امروز متوقف می کند.

 

رویترز به نقل از رییس جمهوری ایران افزود که جمهوری اسلامی سفرای کشورهای انگلیس، فرانسه، آلمان، چین و روسیه را در جریان تصمیم اش برای توقف اجرای برخی تعهدات برجامی گذاشته است.

 

رویترز عنوان کرد: نامه حسن روحانی رئیس جمهوری ایران به سفرای این کشورها ارسال شد و در آن عنوان شد که ایران به رغم خروج یک جانبه آمریکا از توافق هسته ای، همچنان نسبت به برجام متعهد است.

 

آسوشیتدپرس :

همچنین خبرگزاری آسوشیتدپرس در خبری فوری از سخنان رییس جمهوری نوشت : روحانی گفت که غنی سازی با درصد خلوص بیشتر اورانیوم درصورتیکه ظرف شصت روز شرایط جدید توافق هسته ای حاصل نشود از سر گرفته خواهد شد .

 

خبرگزاری فرانسه :

خبرگزاری فرانسه نیز در خبری از بازتاب سخنان رییس جمهوری ایران نوشت : ایران تهدید کرد که 'ظرف 60 روز' تدابیر بیشتری در توافق هسته ای اجرا خواهد کرد.

 

این خبرگزاری در گزارش خود خاطر نشان کرد : ایران محدودیت غنی سازی اورانیوم و ذخایر آب سنگین را متوقف ساخت.

 

فاکس نیوز :

شبکه تلویزیونی ' فاکس نیوز ' که از آن به عنوان نزدیکترین رسانه به دونالد ترامپ یاد می شود نیز در گزارشی فوری از بازتاب سخنان اقای روحانی گزارش داد : رئیس جمهوری ایران گفت که این کشور مازاد اورانیوم غنی شده را به جای فروش که در توافق هسته ای آمده، حفظ خواهد کرد.

 

بی بی سی :

شبکه خبری بی بی سی انگلیسی نیز گزارش داد : ایران یک سال بعد از خروج آمریکا از توافق هسته ای بین المللی سال 2015 از «بخش هایی از تعهدات خود» تحت این توافق خارج می شود.

 

این شبکه خبری افزود: «حسن روحانی» رئیس جمهوری ایران به دیگر قدرت های اصلی خبر داد که ایران همچنان به تعهدات خود پایبند است. وی از اشاره دقیق به این که ایران چه تعهداتی را اجرا نخواهد کرد، خودداری کرد.

 

بی بی سی با اشاره به مشکلات اقتصادی ناشی از اجرا نشدن برجام نوشت: با این حال، به گفته بازرسان آژانس بین المللی انرژی اتمی، ایران به تعهداتش در قبال توافق به عنوان نهاد ناظر بر فعالیت هسته ای ایران پایبند بوده است.

 

این رسانه انگلیسی افزود: سابقه تنش ها در روابط بین ایران و آمریکا به انقلاب سال 57 باز می گردد که به سرنگونی شاه (مخلوع) که تحت حمایت غرب بود و ایجاد حکومتی ضد آمریکایی منجر شد.

 

بی بی سی افزود: «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریکا به ویژه از زمان روی کار آمدن در سال 2016 موضع سختگیرانه ای علیه ایران اتخاذ کرده است. دولت آمریکا فشارها را با دواقدام مهم در ماه آوریل افزایش داد: لغو معافیت از تحریم ها برای پنج کشور خریدار نفت ایران از جمله چین، هند و ترکیه و قرار دادن سپاه در فهرست گروه های تروریستی.

 

«جان بولتون» مشاور امنیت ملی امریکا اوایل این هفته گفت که آمریکا ناو هواپیمابر خود را به خاورمیانه ارسال کرده است. این تصمیم به دنبال مجموعه ای از نشانه ها و هشدارهای مشکل ساز و تنش آمیز اتخاذ شده است.

 

بی بی سی در گزارش خود آوره است : ایران در واکنش به اقدام آمریکا در لغو معافیت ها، تهدیدهاش برای بستن تنگه هرمز به عنوان آبراهی مهم برای صادرات نفت تکرار کرد. اما قبلا چنین اقدامی را بکار نبسته است و کارشناسان این اقدام ایران را بعید می دانند.

 

یورو نیوز :

'یورو نیوز' نیز در این باره نوشت: ایران 60 روز دیگر به کشورهای امضاء کننده معاهده هسته ای برجام برای اجرای وعده های خود در بخش نفت و بانکی مهلت داد.

 

حسن روحانی رئیس جمهور ایران توضیح داد که بعد از 60 روز، اگر هیچ کاری انجام نشود، کشورش دیگر این موافقتنامه را اجرایی نخواهد کرد و بار دیگر غنی سازی اورانیوم را آغاز خواهد کرد.

 

او در عین حال گفت که این اورانیوم غنی شده و آب سنگین به کشورهای دیگر به فروش نخواهد رسید.

 

حسن روحانی گفت که 'او برای مذاکرات هسته ای جدید آماده است' و در پیام به پنج کشور، 'اگر بخواهند پرونده ایران را به شورای امنیت برگردانند با 'پاسخ قاطع' ایران روبه‌ رو خواهند شد.

 

شبکه خبری ' آر ته ' فرانسه :

در این ارتباط، شبکه خبری 'آر ته' فرانسه هم گزارش داد : تهران اعلام کرد که به طور کامل از برجام خارج نخواهد شد.

 

به نوشته آر ته، ایران به سفیران خارجی (در تهران) اطلاع داده است که تصمیم گرفته است برخی از تعهدات مربوط به معاهده هسته ای را لغو کند .

 

ایران به سفیران انگلیس، فرانسه، آلمان، چین و روسیه اطلاع داد که تصمیم به توقف اجرای «تعهدات خاص» در چارچوب توافقنامه هسته ای سال 2015 دارد.

 

تهران اعلام کرد که از این توافق به طور کامل خارج نخواهد شد.

 

روزنامه فرانسوی تلگرام :

روزنامه فرانسوی زبان تلگرام نیز در خبری فوری در بازتاب سخنان رییس جمهوری ایران اعلام کرد: ایران تصمیم گرفته است برخی تعهدات خود در توافق هسته ای برجام را متوقف کند. 

 

 رادیو بین المللی فرانسه:

رادیو بین المللی فرانسه هم نوشت: آنگونه که انتظار می رفت اعلام شد که ایران برخی از تعهدات هسته ای خود را متوقف می کند؛ اقداماتی تلافی جویانه علیه ایالات متحده که تنها یک سال پس از خروج واشنگتن از برجام و در فردای سفر پمپئو وزیر خارجه آمریکا به عراق صورت گرفت.

 

حسن روحانی اعلام کرد که ارسال اورانیوم غنی شده خود به خارج از کشور را متوقف می کند. با توجه به توافق هسته ای، ایران می تواند تنها 300 کیلوگرم اورانیوم غنی شده 3.65 درصدی را در داخل خاک خود نگه دارد. این امر در مورد تولید آب سنگین نیز صادق است. ایران تولید آب سنگین خود را به خارج از کشور نخواهد فرستاد: ایران در اصل تنها 150 کیلوگرم از این آب سنگین را می تواند در داخل کشور نگه می دارد.

 

آمریکا کشورهای ثالث را از خرید اورانیوم غنی سازی شده و آب سنگین ایران منع کرده است.

 

رئیس جمهور روحانی گفت که با پنج کشور (فرانسه، انگلیس، آلمان، روسیه و چین) مذاکرات برای پیدا کردن یک راه حل و جبران تحریم های نفتی و بانکی ایالات متحده برای مدت 60روز انجام می شود.

 

او هشدار داد که اگر بعد از این مهلت اقدامی صورت نگیرد، ایران می تواند به درجه بالاتر از غنی سازی اورانیوم برسد؛ فراتر از 20درصد غنی سازی اورانیوم می تواند به استفاده نظامی منجر شود.

 

وی همچنین اعلام کرد که ایران برای تکمیل رآکتور اراک به کار خود ادامه خواهد داد.

 

در پایان، رئیس جمهور روحانی هشدار داد که اگر قدرت های بزرگ سعی دارند تا پرونده ایران را به شورای امنیت و برای اعمال تحریم های جدید علیه این کشور ارسال کنند، با تصمیم قاطع ایران مواجه خواهند شد.

 

لوموند:

روزنامه فرانسوی «لوموند» هم در تارنمای خود نوشت: ایران برخی از تعهدات هسته ای خود را تعلیق می کند. یک سال پس از اعلام خروج ایالات متحده از توافقنامه وین، رئیس جمهور ایران 60 روز دیگر به امضا کنندگان برجام برای تحقق وعده های خود مهلت داد.

 

شورای عالی امنیت ملی ایران اعلام کرد که ایران فروش اورانیوم غنی شده و آب سنگین خود را محدود می کند. تهران '60 روز' به کشورهای باقی مانده در توافق (آلمان، چین، فرانسه، بریتانیا و روسیه) برای 'عملیاتی کردن تعهدات خود به ویژه در بخش نفت و بانکی' مهلت داد.

 

این تصمیم به طور رسمی اوایل صبح امروز در بیانیه ای از سوی وزارت خارجه ایران به سفرای این کشورها در تهران ابلاغ شد.

 

فرانسه روز سه شنبه هشدار داد که اگر ایران توافق نامه برجام را نقض کند با تحریم های اروپایی مواجه خواهد شد.

 

سخنان روحانی همچنین در روزنامه فرانسوی «لوپینیون» و «فرانس اینفو تی وی» بازتاب داشته است. 

 

 

تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

    ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

    

    ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------