آخرین اخبار سیاست خارجی


اخبار,اخبار سیاست خارجی,ظریف

ظریف: اتحادیه اروپا باید به تعهداتش در چارچوب برجام عمل کند

وزیر خارجه ایران در بدو ورود به فنلاند تاکید کرد که ارتباطات کشورمان با اتحادیه اروپا مهم است؛ به ویژه اینکه اروپا در چارچوب برجام تعهداتی در قبال ایران دارد. به گزارش…


سناتور آمریکایی از طرح جایگزین برجام رونمایی می‌کند اخباربین الملل ,خبرهای بین الملل , برجام
سناتور برجسته جمهوری‌خواه کنگره در صدد است طرح جایگزین برجام را طی روزهای آتی ارائه دهد که طبق آن ایران بتواند نیروگاه هسته‌ای بدون توانمندی غنی‌سازی داشته باشد.

به گزارش فارس، «لیندسی گراهام» سناتور جمهوری‌خواه آمریکایی که از خروج «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا از برجام استقبال کرده است، قصد دارد جایگزینی را برای این توافق هسته‌ای ارائه دهد که طبق آن ایران بتواند نیروگاه هسته‌ای داشته باشد اما توانمندی غنی‌سازی اورانیوم نداشته باشد.

 

روزنامه صهیونیستی «جروزالم‌پست» در این خصوص گزارش کرد، گراهام روز گذشته (سه‌شنبه) در جمع خبرنگاران در قدس در خصوص طرح جایگزین برجام توضیح داد:«وقتی شما خودتان سوخت تولید نکنید، نمی‌توانید بمب بسازید. احتمال داشتن نیروگاه هسته‌ای بدون غنی‌سازی و فراوری وجود دارد».

 

اظهارات این سناتور جمهوری‌خواه آمریکایی در حالی مطرح شده است که ایران بارها اعلام کرده بود که به هیچ عنوان قصد ساخت سلاح هسته‌ای ندارد اما غنی‌سازی برای مصارف صلح‌آمیز را حق خود می‌داند و از آن چشم‌پوشی نخواهد کرد.

 

حدود یک سال پیش بود (۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۷) که دولت آمریکا به دستور ترامپ از توافق بین‌المللی برنامه جامع اقدام مشترک موسوم به «برجام» خارج شده و تمام تحریم‌های هسته‌ای ذیل این توافق را در دو بازه ۹۰ و ۱۸۰ روزه مجددا اعمال کرد.

 

ترامپ در حالی چنین اقدامی را انجام داد که آژانس بین‌المللی و حتی سازمانهای اطلاعاتی آمریکا، پایبندی ایران به برجام را تأیید کرده بودند.

 

اظهارات گراهام در حالی مطرح شده است که به دنبال بدعهدی‌های آمریکا و شرکای اروپایی این کشور در پایبندی به وعده‌هایشان ذیل برجام، ایران از سقف 300 کیلوگرمی ذخایر اورانیوم غنی‌شده 3.67 درصد عبور کرد و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نیز در تاریخ 10 تیر این مسئله را تأیید کرد.

 

این سناتور جمهوری‌خواه آمریکا تصریح کرد که گرچه از تصمیم ترامپ برای خروج از برجام حمایت می‌کند اما «این التزام وجود دارد که جایگزینی برای آن مشخص شود».

 

وی در ادامه افزود: «طی روزهای آینده، یک، دو، سه توافقنامه منطقه‌ای ارائه می‌دهم که طبق آن ایران و کشورهای عربی بتوانند انرژی هسته‌ای داشته باشند اما نتوانند اورانیوم را فراوری یا غنی‌سازی کنند».

 

گراهام بار دیگر بر هم راستا بودن آمریکا و رژیم صهیونیستی تأکید کرد و گفت که در راستای اقدامات این هفته ایران، آمریکا باید با اسرائیل برای مشخص کردن یک خط قرمز مشترک در رد برنامه غنی‌سازی اورانیوم ایران، وارد همکاری شود.

 

وی با ژست تهدید ایران ادامه داد: «در حال حاضر نمی‌دانم که خطوط قرمز ما چیست. مسئله نگران کننده این است که ایران در خصوص خط قرمز اسرائیل و آمریکا در زمینه برنامه غنی‌سازی هسته‌ای اطلاعی ندارد».

 

این سناتور جمهوری‌خواه در خصوص طرح پیشنهادی خود توضیح داد که در حال حاضر 15 کشور در جهان وجود دارند که برنامه انرژی هسته‌ای دارند اما خودشان سوخت تولید نمی‌کنند و بنابراین احتمال اینکه نیروگاه هسته‌ای بدون غنی‌سازی یا فراوری اورانیوم داشته باشیم، وجود دارد.

 

 

 

مطالب پیشنهادی,وبگردی
 

    ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

    

    ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------