آخرین اخبار سیاست خارجی


اخبارسیاسی ,خبرهای سیاسی ,ماکرون

ماکرون: برای گفت‌وگو با ایران مأموریت رسمی ندارم

رئیس‌جمهور فرانسه گفت گروه ۷ رسما به او برای گفت‌وگو با ایران مأموریت نداده است، با این وجود اعضای این گروه در مورد لزوم ممانعت از دستیابی ایران به سلاح اتمی و حفظ ثبات…


شورای همکاری خلیج‌فارس: ایران برای کشاندن منطقه به جنگ تلاش می‌کند اخبارسیاسی ,خبرهای سیاسی ,شورای همکاری خلیج‌فارس
معاون دبیرکل شورای همکاری خلیج‌فارس در امور سیاسی و مذاکرات، ایران را به اجرای اقدامات تحریک‌آمیز در منطقه متهم و تأکید کرد که این شورا از سیاست‌های آمریکا علیه ایران حمایت می‌کند. 

به گزارش فارس، «عبدالعزیز حمد العویشق» معاون دبیرکل شورای همکاری خلیج‌فارس در امور سیاسی و مذاکرات مدعی شد« پس از آنکه تأثیرات تحریم‌ها مشخص شد، ایران برای کشاندن منطقه به جنگ تلاش می‌کند».

 

العویشق در مصاحبه با روزنامه سعودی «الشرق الأوسط» ایران را به دست داشتن در حمله اخیر به نفتکش‌ها متهم کرد و افزود که «طی چند روز گذشته نیز ایران تعدادی از نفتکش‌ها را متوقف و به سمت آب‌های این کشور هدایت کرده که نقض آشکار قانون بین‌المللی است چرا که این کشتی‌ها در آب‌های بین‌المللی یا آب‌های منطقه‌ای کشورهای همسایه بوده‌اند».

 

العویشق همچنین مدعی شد که با وجود این اقدامات تحریک‌آمیز ایران، آمریکا و کشورهای حاشیه خلیج‌فارس از ورود به جنگ نامحدود با ایران خودداری کرده و بر دفاع و حفظ امنیت منطقه و ثبات آن تمرکز کرده‌اند.

 

وی تصریح کرد که موضع شورای همکاری خلیج‌فارس در نشست مکه در ماه می ۲۰۱۹ به طور روشن اعلام و بر همبستگی این کشورها در برابر هر گونه تعرض به کشورهای عضو تأکید شد همچنانکه ماده ۲ توافقنامه دفاع مشترک بر واحد بودن امنیت کشورهای عضو شورا و پایبندی به اقدام جمعی برای مقابله با هر گونه تعرض خارجی، تأکید دارد.

 

معاون دبیرکل شورای همکاری خلیج‌فارس در ادامه بر حمایت این شورا از سیاست‌های آمریکا علیه ایران تأکید کرد و از ایران خواست «تا از آغاز جنگ در منطقه اجتناب کرده و به منشور سازمان ملل، اصول همجواری، عدم دخالت در امور داخلی همسایگان و عدم متوسل شدن به زور برای حل اختلافات پایبند باشد».

 

وی همچنین هدف از تصمیم عربستان سعودی برای میزبانی نیروهای آمریکایی را بالا بردن سطح اقدام مشترک برای دفاع از امنیت منطقه و ثبات آن برشمرد.

 

یک مقام مسئول در وزارت دفاع عربستان سعودی، جمعه 28 تیر اعلام کرد که شاه این کشور با میزبانی عربستان از نیروهای آمریکایی موافقت کرده است.

 

دولت آمریکا هنوز تصمیم خود برای استقرار نیرو در عربستان را رسما به کنگره اطلاع نداده، اما یک منبع مطلع به سی‌ان‌ان گفته است که کنگره به صورت غیررسمی در جریان قرار گرفته و انتظار می‌رود که هفته آینده این تصمیم رسما اعلام شود.

 

 

 

مطالب پیشنهادی,وبگردی
 

    ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

    

    ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------