آخرین اخبار سیاست خارجی


اخبار,اخبار سیاست خارجی,روحانی  و ظریف

رویترز: آمریکا برای روحانی و ظریف ویزا صادر کرد

خبرگزاری رویترز گزارش داده دولت آمریکا برای رئیس‌جمهور و وزیر خارجه ایران جهت شرکت در نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد روادید صادر کرده است. به گزارش فارس، «علیرضا…


آلمان: برجام جایگزین ندارد/انگلیس: ایران به پایبندی کامل به برجام برگردد اخبارسیاسی ,خبرهای سیاسی ,برجام
نماینده آلمان در سازمان ملل متحد در جلسه شورای امنیت بر پایبندی کشورش به توافق هسته‌ای برجام تأکید کرد. 

 به گزارش فارس، نماینده آلمان در سازمان ملل متحد بامداد چهارشنبه در جلسه شورای امنیت بر پایبندی کشورش به توافق هسته‌ای برجام تأکید کرد. 

 

وی گفت: «ما سرسختانه به حفظ برجام متعهد هستیم زیر ذیل این توافق، ایران در معرض شدیدترین نظام راستی‌آزمایی هسته‌ای در دنیا قرار دارد که آژانس بین‌المللی انرژی اتمی متولی انجام آن می‌باشد.»

 

نماینده آلمان در ادامه ادعاهای خود گفت: «ما معقتدیم برجام حفاظی ارزشمند برای اطمینان از عاری بودن ایران از سلاح‌های هسته‌ای است و ما هیچ جایگزین دوام‌پذیر به جای آن نداریم.»

 

کشورهای اروپایی بعد از خروج آمریکا از توافق هسته‌ای برجام وعده دادند با تضمین منافع اقتصادی ایران زمینه‌های ادامه پایبندی ایران به این توافق را فراهم آورند. مقام‌های ایران می‌گویند این کشورها علی‌رغم ایستادگی‌های لفظی و سیاسی در برابر اقدام آمریکا هیچ اقدام عملی برای محقق کردن این وعده‌ها صورت نداده‌اند. 

 

طرف‌های اروپایی علی‌رغم مخالفت با تصمیم آمریکا در خروج از برجام با سایر ادعاهای این کشور در زمینه‌ فعالیت‌های موشکی و منطقه‌ای ایران همسو شده‌اند. 

 

نماینده آلمان گفت: «از آن طرف، ما ساده‌‌انگار نیستیم و می‌دانیم که برجام تنها یکی از بخش‌‌های این جورچین است.»

 

او سپس گفت که لازم است به فعالیت‌های منطقه‌ای ایران، برنامه موشکی و تهدیدهای آن علیه ایمنی دریانوردی هم پرداخته شود. مقام آلمانی گفت: «ما این کار را (جلوگیری از فعالیت‌های منطقه‌ای ایران را) از طریق گفت‌وگوی سیاسی و در صورت لزوم، تحریم‌های هماهنگ انجام می‌دهیم.»

 

انگلیس: ایران به پایبندی کامل به برجام برگردد

نماینده دائم انگلیس در سازمان ملل متحد در جلسه شورای امنیت علی‌رغم حمایت لفظی از توافق هسته‌ای برجام با ادعاهای آمریکا علیه ایران همنوایی کرد.

 

 

«کارن پیرس»، نماینده دائم انگلیس در سازمان ملل متحد بامداد چهارشنبه ضمن حمایت از توافق هسته‌ای برجام، همسو با آمریکا به تکرار ادعاها علیه ایران پرداخت. 

 

پیرس که در جلسه شورای امنیت با موضوع «وضعیت یمن» صحبت می‌کرد گفت: «این را می‌پذیریم که ایران در خاورمیانه نقشی مشروع دارد و می‌پذیریم که این کشور حق دارد از خودش دفاع کند، اما نمی‌توانیم این را نادیده بگیریم، روش پیگیری منافع ملی توسط این کشور عامل ایجاد چندین مورد از مشکلات منطقه است که امروز درباره آن بحث می‌کنیم.»

 

نماینده انگلیس با بیان اینکه اولویت سیاست کشورش در قبال ایران را جلوگیری از دستیابی تهران به «توانمندی هسته‌ای» تشکیل می‌دهد گفت: «قضاوت ما کماکان این است که بهترین روش محقق کردن این هدف، حفظ توافق هسته‌ای ایران یا برجام است.»

 

او در ادامه تأکید کرد: «ما از ایران می‌خواهیم به پایبندی کامل به این توافق بازگردد. فروپاشی این توافق، به نفع هیچکدام از ما نیست. این توافق یکی از اجزای اساسی معماری منع اشاعه در دنیا است و برای امنیت ملی ما و امنیت مشترک شریکان و متحدان ما حیاتی است. هیچ راه حل بهتری و هیچ جایگزینی وجود ندارد.»

 

پیرس تصریح کرد: «انگلیس در کنار فرانسه و آلمان همواره صراحت داشته‌اند که برای حمایت از این توافق همکاری خواهیم کرد. ما کاملاً به مثمرثمر بودن مکانیسم اینستکس متعهد هستیم تا اطمینان حاصل شود که تجارت مشروع با ایران را می‌توان ادامه داد.»

 

وی گفت: «آقای رئیس، برجام مجوزی برای ایران نیست تا در درگیری‌های خاورمیانه آزادانه ایفای نقش کند.»

 

پیرس ایران را به حمایت از «گروه‌های نائب» خود در منطقه متهم کرد و آن را نقض قطعنامه‌های شورای امنیت خواند.

 

 

 

مطالب پیشنهادی,وبگردی
 

تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

سایر خبرهای داغ    ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

    

    ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------