آخرین اخبار بین الملل


اخبار,اخبار بین الملل,پوتین و نتانیاهو

کرملین: پوتین و نتانیاهو ۲ اسفند درباره سوریه رایزنی می‌کنند

کاخ ریاست جمهوری روسیه اعلام کرد: پوتین و نتانیاهو ۲ اسفند درباره سوریه در مسکو رایزنی می‌کنند. به گزارش مهر به نقل از رویترز، کاخ ریاست…


اخبار ضد و نقیض از پایان درگیری‌های غزنی در جنوب شرق افغانستان/ ۴۰۰ نفر کشته شدنداخبار,اخبار بین الملل,افغانستان

در حالی که برخی منابع خبری اعلام کردند طالبان و دولت افغانستان مدعی کنترل کامل ولایت غزنی در جنوب شرق این کشور هستند، مقامات محلی از کشته و زخمی شدن دستکم ۶۰۰ نفر در این درگیری‌ها خبر دادند.

به گزارش تسنیم، برخی منابع خبری اعلام کردند که شهر غزنی در جنوب شرق افغانستان تحت کنترل نیروهای امنیتی درآمده است.

 

این درحالی است که در نتیجه درگیری‌های 5 روزه در این شهر، دستکم 400 نفر کشته و  200 نفر نیز زخمی شدند.

 

برخی از رسانه‌ها در افغانستان اعلام کردند که شهر غزنی تحت کنترل نیروهای دولتی درآمده و وضعیت شهر نیز به حالت عادی بازگشته است.

 

از سوی دیگر سازمان ملل نیز اعلام کرد که در نتیجه این درگیری‌ها دستکم 100 غیرنظامی کشته شده‌اند، اما برخی منابع آمار این تلفات را نزدیک به 20 تن اعلام کردند.

 

این درحالی است که «باز محمد همت» رئیس بیمارستان مرکزی غزنی گفت، تاکنون 113 پلیس در این درگیری‌ها کشته شده‌اند که جسد بسیاری از کشته شدگان در مناطق تحت درگیری باقی مانده است.

 

همت در ادامه تصریح کرد، تاکنون جسد 19 غیرنظامی و 190 زخمی از جمله 55 نظامی به بیمارستان‌ها منتقل شده‌اند.

 

روز گذشته نیز منابع خبری در افغانستان از کشته شدن 17 غیر نظامی و 110 نظامی و زخمی شدن 170 نفر دیگر خبر داده بودند.

 

بر اساس گزارش سازمان ملل، تنها 20 غیرنظامی که اوضاع وخیمی داشتند به کابل منتقل شده‌اند.

 

در این گزارش همچنین گفته شده که بازارها در مناطق تحت درگیری بسته هستند و مردم با کمبود مواد خوراکی و آب آشامیدنی روبرو شده‌اند.

 

با این وجود، «غفور احمد جاوید» سخنگوی وزارت دفاع افغانستان در گفت‌وگو با «رادیو آزادی» اعلام کرد که نیروهای امنیتی کنترل بیش از 90 درصد شهر غزنی را در دست گرفته‌اند.

 

طالبان نیز روز گذشته در بیانیه‌ای اعلام کرده بود که در نتیجه درگیری‌ها در شهر غزنی، 266 نیروی امنیتی کشته و 178 تن نیز زخمی شدند.

 

با این حال «ذبیح الله مجاهد» سخنگوی طالبان تصریح کرد: تمامی مناطق تحت کنترل شهر غزنی توسط طالبان هنوز در اختیار این گروه قرار دارد و نیروهای امنیتی پیشروی نداشته‌اند.

 

 

----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ----------------------------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------