ترامپ: سوسیالیسم در حال مرگ است/ بولتون: ونزوئلا نخستین ضلع فروریخته از سوسیالیسم در غرب استاخبار,اخبار بین الملل

رئیس جمهوری آمریکا تحولات در ونزوئلا را یک روز جدید برای آمریکای لاتین دانست و گفت: سوسیالیسم در حال مرگ است و آزادی و دمکراسی دوباره متولد می شوند.

به گزارش ایرنا، دونالد ترامپ عصر دوشنبه در دانشگاه بین المللی فلوریدا در میامی و در جمع آمریکایی های ونزوئلایی تبار افزود: مردم ونزوئلا در آستانه تاریخ ایستاده اند و آماده اند کشور و آینده خود را به دست گیرند.

 

وی ادامه داد: سال های حکومت سوسیالیستی، ونزوئلا را به سمت دروازه ویرانی برد.

 

رئیس جمهوری آمریکا با بیان اینکه زمان افول سوسیالیسم در نیمکره ما فرا رسیده است، گفت: این مساله نه فقط در ونزوئلا بلکه در نیکاراگوئه و کوبا نیز وجود دارد.

 

ترامپ دولت مادورو را به خاطر آنچه که او مسدود کردن ارسال کمک های امدادی به مردم ونزوئلا از کلمبیا نامید، تقبیح کرد و افزود: مادورو ترجیح می دهد مردمش را گرسنه ببیند تا به آنها کمک کند.

 

خورخه آرائاسا وزیر خارجه ونزوئلا پیشتر درباره ادعای کمک های انسان دوستانه آمریکا در گفت و گو با خبرنگار ایرنا، اظهار کرده بود: جمع ارزش کمک های ارسالی آمریکا حدود 20 میلیون دلار است در حالی که کاخ سفید بیش از 30 میلیارد دلار دارایی های ونزوئلا را مسدود کرده است.

 

از زمان روی کار آمدن ترامپ، مقامات خزانه داری آمریکا شدیدترین تحریم ها را علیه دولت قانونی ونزوئلا اعمال کرده اند.

 

رئیس جمهوری آمریکا، مادورو را یک وطن پرست ونزوئلایی ندانست و گفت: او تنها عروسک خیمه شب بازی کوبا است.

 

ترامپ از ارتش ونزوئلا هم خواست از دستور مادورو برای جلوگیری از ورود کمک های اولیه به آن کشور اطاعت نکنند و هشدار داد: ارتش ونزوئلا برای نجات مردم کشور خود کمک کند. اگر آنها همچنان به حمایت از رژیم مادورو ادامه دهند، هیچ بندر امن و راه فراری را پیدا نخواهند کرد. 

 

وی خطاب به ارتش ونزوئلا که مطابق با قانون اساسی این کشور از نیکلاس مادورو حمایت کرده است، اظهار کرد: در صورت تداوم این حمایت، همه چیز را از دست خواهید داد.

 

رئیس جمهوری آمریکا که در اقدامی مغایر قوانین بین المللی در امور داخلی ونزوئلا دخالت کرده است، ادامه داد: ما خواستار انتقال مسالمت آمیز دولت هستیم اما همه گزینه ها باز است.

 

ترامپ با تقبیح سوسیالیسم و اشاره به وعده ها و شعارهای آن، بار دیگر سوسیالیسم را تقبیح کرد و افزود: سوسیالیسم برای عدالت یا برابری نیست، بلکه برای 'قدرت طبقه حاکم' و گرفتن قدرت بیشتر است. 

 

وی ادامه داد: روزهای سوسیالیسم و کمونیسم نه تنها در ونزوئلا بلکه در نیکاراگوئه و کوبا نیز رو به پایان است.

 

ترامپ با بیان اینکه ایالات متحده برای دمکراسی در ونزوئلا ایستاده است، همبستگی خود را با آنچه که مردم رنج کشیده کوبا و نیکاراگوئه نامید، اعلام کرد. 

 

رئیس جمهوری آمریکا با تکرار اظهارات پیشین خود درباره سوسیالیسم که برای توجیه دخالت در ونزوئلا به کار برده بود، اضافه کرد: به کسانی که سعی در تحمیل سوسیالیسم در آمریکا دارند می گویم که آمریکا هرگز یک کشور سوسیالیست نخواهد شد.

 

به نظر می رسد سخنرانی امروز ترامپ و حملات مکرر آن به سوسیالیسم بخشی از فعالیت های مبارزات انتخاباتی وی برای 2020 است.

 

ضمن اینکه با این اقدام به دنبال تبرئه کردن خود از تبانی با روسیه در انتخابات 2016 هم بوده است که این روزها گریبان او را بیش از گذشته گرفته است.

 

بولتون: ونزوئلا نخستین ضلع فروریخته از سوسیالیسم در غرب است

اخبار,اخبار بین الملل

جان بولتون عصر دوشنبه در دانشگاه بین المللی فلوریدا در میامی و در جمع آمریکایی های ونزوئلایی تبار این ادعا را مطرح کرد.

 

وی افزود: ما با یکدیگر در کنار مردم ونزوئلا علیه رئیس جمهوری فاسد و در حال حاضر، پیشین این کشور یعنی مادورو و طرفداران آن ایستاده ایم.

 

مشاور امنیت ملی ترامپ ادامه داد: در نوامبر به اینجا آمدم تا از هرج و مرج و بی ثباتی سوسیالیسم در نیمکره ما یعنی سه مستبد در کوبا، ونزوئلا و نیکاراگوئه سخن بگویم.

 

بولتون اضافه کرد: کاسترو، مادورو و اورتگا می دانند که آمریکا به دنبال سرنگونی مثلث ترور در هر گوشه ای از هاوانا، کاراکاس و مناگوئا است.

 

وی اظهار کرد: سه ماه بعد، یعنی از ژانویه کاراکاس نخستین ضلع این مثلث فرو ریخت. مجمع ملی ونزوئلا بر اساس قانون اساسی اعلام کرد که انتخابات ریاست جمهوری برای انتخاب مادورو باطل است و خوان گوایدو رئیس این مجمع، اعلام کرد که رئیس جمهوری موقت ونزوئلا خواهد بود.

 

مشاور امنیت ملی ترامپ یادآور شد: از دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا متشکرم که تنها پس از 30 دقیقه به عنوان نخستین کشور، گوایدو را به عنوان رئیس جمهوری مشروع ونزوئلا به رسمیت شناخت.

 

بولتون اضافه کرد: اکنون بیش از 50 کشور و بیش از 80 درصد جمعیت ونزوئلا، گوایدو را به عنوان رئیس جمهوری قانونی این کشور به رسمیت شناخته اند.

 

خوان گوایدو در ژانویه 2019 با فراخواندن مخالفان نیکلاس مادورو رئیس جمهوری قانونی ونزوئلا به خیابان، خود را رئیس جمهوری این کشور اعلام کرد.

 

این در حالی است که هیچ یک از ارکان قدرت در اختیار وی نیست و آمریکا و دیگر متحدان وی تنها به دنبال فضاسازی های بین المللی علیه مادورو هستند.


تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

    ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

    

    ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------