آخرین اخبار بین الملل


اخبار,اخبار بین الملل,اردوغان

اردوغان: اجازه نمی‌دهیم کردها در لباس ارتش سوریه در مرز بمانند

رئیس جمهور ترکیه امروز (چهارشنبه) گفت، رئیس جمهوری روسیه این اطمینان را به وی داده که شبه نظامیان یگان‌های مدافع خلق اجازه نخواهند داشت تا…


اردوغان: عاملان قتل خاشقچی باید مجازات شوند/ ترامپ پیامی برای ایران نداشتاخبار,اخبار بین الملل,اردوغان

رئیس جمهور ترکیه در نشست گروه ۲۰ سیاست‌های عربستان و مصر را مورد انتقاد قرار داد.

به گزارش تسنیم، رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه طی نشستی خبری در حاشیه نشست گروه 20 در ژاپن با اشاره به مرگ مشکوک محمد مرسی در دادگاه مصر خواهان رسیدگی به آن و محکوم کردن حکومت مصر از سوی کشورهای اروپایی به دلیل اعدام‌های انجام گرفته شد.

 

رئیس جمهور ترکیه با بیان اینکه شهادت محمد مرسی باید با تمام جزئیات مورد بررسی قرار گیرد، اظهار داشت: مرسی به شکلی مشکوک در سالن دادگاه درگذشته است. اظهارات مقامات کودتاگر مصر در این خصوص اقناع کننده نیست. باید عاملان آن مواخذه شوند. اگر این موضوع بررسی نشود آینده جهان در خطر خواهد بود. این در حالی است که اروپائیان به حمایت از کودتاگران مصر و دوستی با آنان همچنان ادامه می دهند. 

 

وی با بیان اینکه دنیا از 5 کشور(اعضای دائمی شورای امنیت) بزرگتر است، اظهارداشت: نیازمند اصلاحات اساسی در این باره هستیم. ادامه روندی که پس از جنگ جهانی اول ایجاد شده را درست نمی‌دانیم.

 

اردوغان همچنین با بیان اینکه ترکیه با میزبانی از 4 میلیون پناهجو، بیش از 37 میلیارد دلار هزینه کرده است، گفت: جهت ادامه این کمک‌ها، جامعه جهانی لازم است در به دوش کشیدن این بار سنگین با ترکیه سهیم باشد. 

 

رئیس جمهور ترکیه افزود: کشورهای پیشرفته غرب که در زمینه حقوق بشر به کشورهای دیگر کارنامه می‌دهند، متاسفانه نتوانستند در آزمون اصلی انسانیت نمره قبولی بگیرند.

 

اردوغان در خصوص وضعیت اس 400 و اف 35  نیز گفت: ما از یکسو اس 400 را خریداری کرده‌ایم و مراحل دریافت آن دنبال می‌شود و از سوی دیگر ما خرید 116 فروند جنگنده اف 35 را دنبال می‌کنیم که تاکنون 4 فروند آن را گرفته‌ایم. این موضوع در قالب یک بازار آزاد دنبال می‌شود و ما نیز حاکمیت خود را دنبال می‌کنیم و اجازه نمی‌دهیم کسی به ما چیزی دیکته کند.

 

وی درباره وضعیت پرونده خاشقجی نیز با اشاره به گزارش گزارشگر سازمان ملل گفت: ما نیز در خصوص اطلاعات خود را به کشورهای دیگر داده‌ایم. ایمان دارم که آمریکا و اتحادیه اروپا این موضوع را دنبال می‌کنند و ما نیز تا آخر آن را دنبال خواهیم کرد. این روند خیلی طولانی نخواهد بود. هر چیزی روشن است اما برخی موارد پنهان می‌شود که باید روشن شود.

 

رئیس جمهور ترکیه در خصوص ادلب نیز گفت: ما با پوتین درباره ادلب صحبت نکردیم. ما با روسیه و ایران در روند آستانه هستیم. در منطقه‌ 12 دیدبانی ما از سوی ارتش سوریه حمله‌ای شد و یکی از افراد ما شهید شد و ما پاسخی دادیم و امیدواریم دوباره تکرار نشود.

 

اردوغان گفت: ما با آمریکا نیز درباره سوریه بخصوص منبج و شرق فرات صحبت کردیم. درباره ادلب نیز مذاکره کردیم. ما در عفرین، جرابلس و الباب حضور داریم و باید همکاری کنیم با روسیه و با آمریکا نیز درباره منبج همکاری می‌کنیم تا این منطقه از دست اشغالگران خارج شود و به مردم آن که 90 درصد عرب هستند تحویل داده شود. باید این منطقه از کریدور ترور خارج و به کریدور صلح تبدیل شود. باید منطقه‌ امن ایجاد شود و کشورهای غربی از آن حمایت کنند. در این خصوص با بسیاری از سران کشورها مذاکره کردیم.

 

وی افزود: در دیدارهای خود با مقامات کشورهای مختلف درباره جریان گولن نیز صحبت کردیم.

 

رئیس جمهور ترکیه درباره قتل خاشقجی نیز گفت: ولیعهد عربستان مسئول اصلی این قتل است و او قول داد که پیگیری کند اما اتفاقی نیفتاد. با دلار همه چیز را خرید که قلم یکی از آنهاست و تفکر یکی دیگر از آنهاست.

 

اردوغان در خصوص پیام ترامپ به ایران از طریق وی گفت: ما درباره روابط دو جانبه صحبت کردیم و روابط سیاسی و نظامی و اقتصادی را بررسی کردیم.

 

 

مطالب پیشنهادی,وبگردی

تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

    ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

    

    ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------