درگیری در مرکز بغداد تشدید شد/ تکذیب پایین کشیده شدن پرچم ایران در کربلا/ افزایش تعداد کشته ها به 63 نفراخبار,اخبار بین الملل,تظاهرات اعتراضی در عراق
در حالی که بغداد روز شنبه، شرایط نسبتا آرامی را می گذارند از ساعتی پیش درگیری ها در مرکز این شهر تشدید شده است.

به گزارش ایرنا، در حالی که بغداد و بیشتر شهرهای عراق امروز شنبه ساعات نسبتا آرام و کم حادثه ای را از نظر کم و کیف اعتراضات خیابانی پشت سر گذاشته است، از ساعاتی چند ساعت پیش درگیری میان ماموران و تظاهرکنندگان در میدان تحریر بغداد بوجود آمد و بتدریج روند صعودی به خود گرفت. 

 

در حال حاضر درگیری های شدیدی میان دو طرف وجود دارد و تظاهرکنندگان از تلاش نیروهای امنیتی برای بیرون راندن آنان از میدان تحریر در منطقه باب الشرقی عراق و فاصله چند ده متری منطقه سبز در قلب بغداد هستند اما با مقاومت آنان مواجه شده اند و بخشی از معترضان نیز در میدان های الطیران و الخلانی و خیابان الرشید پراکنده شده اند. 

 

صدای شلیک گاز اشک آور و گلوله های صوتی و دود زا و برخی صداهای انفجار ناشناس لحظه ای قطع نمی شود و خبرها حاکی از وجود درگیری های شدید میان دو طرف است. 

 

دولت عراق در پی کشته شدن 149 نفر در تظاهرات دور نخست این کشور که از اول اکتبر آغاز شد، حمل سلاح جنگی توسط نیروهای امنیتی را ممنوع کرد و نیروی تازه به نام نیروی حفظ نظم تشکیل داد که به سلاح جنگی مسلح نیستند امری که مورد انتقادی برخی قرار گرفته چرا که به گفته آنها، دولت و نیروی امنیتی را در برابر معدود افراد خشونت طلب و نفوذی در میان تظاهرکنندگان، بی دفاع کرده است. 

 

برخی خبرهای تایید نشده از مداخله نیروی سرایا السلام شاخه نظامی جریان صدر برای حمایت از تظاهرکنندگان حاکی دارد. 

 

در همین حال پل جمهوری و پل سنک که دو سوی رودخانه دجله را به هم متصل می کند، از روز پنجشنبه مسدود شده است و رفت و آمد در منطقه سبز و خیابان های منتهی به آن نیز جز برابر ساکنان و خودروهای امدادی امکان پذیر نیست، با این حال زندگی نسبتا عادی در سایر نقاط شهر بغداد در جریان است. 

 

تکذیب پایین کشیده شدن پرچم ایران در کربلا

به گزارش باشگاه خبرنگاران، سرکنسول ایران در کربلا اعلام کرد: پایین کشیده شدن پرچم ایران از ساختمان نمایندگی ایران در کربلا صحت ندارد و معترضان فقط پرچم عراق را در دیوار پشتی ساختمان آویزان کردند.

 

هیچگونه تعرضی به نمایندگی کشورمان وارد نشده است. متاسفانه با نفوذ بعثی‌ها و خارجی‌ها، از مطالبات مردمی عراق سوءاستفاده شده است.

 

کشته شدن ۶۳ نفر در جریان ناآرامی‌های عراق

به گزارش تسنیم به نقل از الفرات نیوز، کمیسریای عالی حقوق بشر عراق در بیانیه‌ای اعلام کرد که در جریان تظاهرات‌ اخیر 63 تن کشته و 2592 نفر نیز زخمی شده اند.

 

بر اساس این گزارش 10 نفر در بغداد، 14 نفر در میسان، 15 نفر در ذی قار، 7 نفر در بصره، 1 نفر در المثنی، 12 نفر در الدیوانیه و 4 نفر در بابل کشته شده اند.

 

طبق این بیانیه در جریان تظاهرات‌های اخیر به 83 ساختمان دولتی و مقر احزاب در استان‌های الدیوانیه، میسان، واسط، ذی قار، بصره، المثنی، بابل و کربلاء خسارت وارد شده است.

 

 

مطالب پیشنهادی,وبگردی

تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

سایر خبرهای داغ    ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

    

    ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------