X

آخرین اخبار بین الملل


ترامپ،اخبار بین الملل،خبرهای بین الملل

ترامپ: رسانه‌های اجتماعی فاسد باید بهای کارهایشان را بپردازند

رئیس جمهور سابق آمریکا در واکنش به تمدید محرومیت‌های خود گفت: رسانه‌های اجتماعی فاسد باید بهای سیاسی کارهایشان را بپردازند. به گزارش مهر به…

نصرالله: می‌توانیم بدون استفاده از دلار از ایران مشتقات نفتی بخریمسیدحسن نصرالله,اخبار امروز,اخبار جدید
دبیر کل حزب‌الله لبنان گفت: ما می‌توانیم بدون استفاده از دلار از ایران مشتقات نفتی بخریم و با لیره پول آن را پرداخت کنیم.

به گزارش فارس، سید حسن نصرالله، دبیر کل جنبش حزب الله لبنان پنجشنبه‌شب به مناسبت یوم الجریح (روز جانباز) سخنرانی کرد.

 

جنبش حزب الله لبنان  سالروز ولادت حضرت ابوالفضل (ع) را به مناسب روز جانباز اعلام کرده و در این روز از نیروهای جانباز مقاومت در لبنان تجلیل می‌کند. دبیر کل حزب الله لبنان در ابتدا به دلایل انتخاب این روز به عنوان روز جانباز پرداخت و گفت که حضرت ابوالفضل العباس (ع) شخصیتی فراتر از یک جانباز است.

 

سید حسن نصرالله در ابتدا از همه خانواده‌های شهدای مقاومت تقدیر و تشکر کرد و به خانواده‌های شهدای اخیر تسلیت و تعزیت گفت. او گفت که نیروهای مقاومت و خانواده‌های آن‌ها درباره مسیر مقاومت و منطقه‌ای که باید در آن خدمت کنند، بصیرت یافته‌اند.

 

دبیرکل حزب الله به افشاگری‌های یمنی‌های طی روزهای اخیر درباره روابط بین گروه تروریستی مانند القاعده با سرویس اطلاعات آمریکا اشاره کرد و گفت: «روز به روز حقیقت وجودی این گروه‌های تروریستی و اینکه چه کسی آن‌ها را ایجاد کرده و از آن‌ها حمایت می‌کند، بیشتر برملا می‌شود».

 

او افزود که «ما در برابر گروه‌های تروریستی قرار داریم که از سوی سازمان اطاعات آمریکا ایجاد، اداره، حمایت و تسلیح می‌شود تا ارتش‌های ملی کشورها نابود شوند». سید حسن نصرالله گفت که رد پای آمریکا در حمایت از این گروهک‌ها از یمن گرفته تا عراق و سوریه دیده می‌شود.

 

لبنان و اوضاع داخلی لبنان

 

دبیر کل حزب الله لبنان اوضاع این کشور را نیازمند اهتمام ویژه از سوی احزاب و جریان‌های سیاسی دانست و گفت نباید فراموش کرد که در پرداختن به این اوضاع باید با حکمت، عقلانیت و مسئولیت عمل کرد.

 

او گفت که دشمنان مقاومت و کشورهای حامی آن در یمن، سوریه و عراق جنگ داخلی راه انداختند و آن‌ها به دنبال راه انداختن جنگ داخلی در ایران و لبنان بودند و موفق به این کار نشده‌اند.

 

حزب‌الله برای تشکیل دولت نیازی به سلاح ندارد

 

سید حسن نصرالله گفت که برخی طرف‌های خارجی و داخلی به دنبال سوق دادن کشور به جنگ داخلی هستند و برای این کار به دنبال «سوخت و هیزم» هستند. وی ادامه داد: «حزب الله قصد ندارد برای تشکیل حکومت یا اصلاح اوضاع اقتصادی یا مالی به سلاح متوسل شود».

 

او با انتقاد از برخی دیدگاه‌ها درباره بحران لبنان گفت: «اینکه برخی دلایل اشتباه برای این بحران فرض می‌کنند، بدین معناست که ما به دنبال درمان‌های اشتباه راه افتادیم و هستند کسانی که به دنبال تسویه حساب بوده و برای یافتن راه حل برای بحران‌های موجود تلاش نمی‌کنند».

 

سید حسن نصرالله گفت بحرانی که لبنانی‌ها با آن روبه رو هستند دلایل متعددی دارد و اگر آن‌ها صرفا یک علت را برطرف کنند و بقیه دلایل را کنار بگذارند، به نتیجه مورد نظر نخواهند رسید.

 

او گفت‌: «برخی در تعامل با این بحران‌‌ها می‌گویند همه مشکلات لبنان زیر سر سلاح لبنان است. آیا ما سلاحمان را زمین بگذاریم مشکلات حل خواهد شد؟ آن‌ها می‌گویند: حزب‌الله، حزب‌الله، حزب‌الله ... این ظلم و ستم است که همه تقصیرات را متوجه حزب الله بدانیم و بگوییم این سلاح حزب مقاومت دلیل این همه مشکلات است».

 

مشکلات اصلی لبنان  زیر سر آمریکاست

 

سید حسن نصرالله در ادامه گفت که مشکلات و بحران‌های لبنان مجموعه دلایلی دارد که می‌توان به قاچاق اموال و پول به خارج، بلوکه کردن ودیعه‌ها و سپرده‌ها، انفجار بندر بیروت و تنش‌‌ها اشاره کرد و لبنانی‌ها باید این عوامل و اسباب را باید حل کنند وگرنه نمی‌توان به راه حلی دست  یافت.

 

او ادامه داد:‌ «ولی باید گفت که فشارهای آمریکا بر لبنان و ترساندن کشور از رفتن به سمت گزینه‌های اقتصادی معین دلیل اصلی بحران لبنان است». سید مقاومت ادامه داد: «بحران کنونی لبنان نتیجه سیاست‌های ده‌ها سال گذشته است، حل بحران، [صرفاً] تشکیل دولت نیست؛ تشکیل دولت، آغاز مسیر حل بحران است».

 

او در مورد دیدار امروز سعد الحریری، نخست وزیر مأمور به تشکیل کابینه در لبنان با «میشل عون»، رئیس جمهور این کشور در کاخ بعبدا گفت که اگر آن دو روز دوشنبه آینده (دوم فرودین) بر کابینه متخصص‌ها به توافق برسند حزب الله با این کابینه همراهی خواهد کرد.

 

دبیر کل حزب‌الله لبنان گفت که آمریکا برای اینکه مشکلات لبنانی‌ها حل نشود، دست به ارعاب می‌زند و در لبنان هم برخی از حرکت به سمت چین از ترس آمریکایی‌ها هراس دارند.

 

او گفت که نخست وزیر سابق عراق (عادل عبدالمهدی) به چین رفت و با مقامات این کشور توافق‌هایی خوبی کرد ولی مورد عقوبت قرار گرفت و از قدرت حذف شد.

 

کابینه متخصصان الحریری

 

سید حسن نصرالله در ادامه به بن بست موجود در تشکیل کابینه جدید اشاره کرد و از سعد الحریری پرسید که آیا کابینه متخصصانی که او می‌گوید آماده کرده، می‌توانند تصمیمات مهم و بزرگی و شجاعانه بگیرد؟».

 

او به الحریری توصیه کرد که کابینه‌ای را تشکیل دهد که بتواند همه بارهای متراکم و بحران‌ها را تحمل کند؛ چرا که به تعبیر سید حسن نصرالله او به تنهایی نمی‌تواند «گلوله آتشین» را به دست بگیرد.

 

دبیر کل حزب الله گفت که نخست وزیر مکلف در لبنان باید کابینه‌ای را تشکیل دهد که شامل نیروهای سیاسی شود تا همه آن‌ها مسئولیت‌های خود را برعهده گرفته و هرکسی که از زیر بار این مسئولیت‌ها شانه خالی کرد باید محاکمه شود.

 

کابینه موردنظری حریری نمی‌تواند دوام بیاورد

 

او گفت: «کابینه متخصصان اگر تشکیل شود هرگز نمی‌تواند مقاومت کند و نخواهد توانست مسئولیت بحران در کشور را برعهده بگیرد».

 

سید حسن نصرالله با بیان اینکه در لبنان مسئولی وجود ندارد، گفت که از همه نیروهای سیاسی می‌خواهم از توانمندی‌های داخلی و روابط خارجی خود برای حل بحران لبنان استفاده کنند.

 

دبیر کل حزب‌الله گفت که ایران برای حل بحران سوخت در لبنان پیشنهاد خوبی داده است. ما می‌توانیم بدون استفاده از دلار از ایران مشتقات نفتی بخریم و با لیره پول آن را پرداخت کنیم.

 

اگر تشکیل کابینه طولانی و بحرانی شود ...

 

سید حسن نصرالله تشکیل کابینه را برای حرکت به سمت حل بحران‌‌های لبنان را ضروری دانست و گفت:‌ «اگر بحران در پرونده تشکیل کابینه لبنان ادامه یابد، راه حل اول این است که فعالیت کابینه فعلی (پیش‌برد امور به نخست وزیری حسان دیاب) از سرگرفته شود». او گفت در صورت تداوم این بحران چاره‌ای جز رفتن و مراجعه به قانون اساسی نیست.

 

دبیرکل حزب الله لبنان به کاهش شدید ارزش لیره این کشور در برابر دلار اشاره کرد و رئیس بانک مرکزی لبنان را خطاب قرار داد و گفت: «وظیفه و مسئولیت شما کنترل ارزش لیره است و شما می‌توانید این کار را انجام دهید و اجازه افزایش قیمت دلار را ندهید».

 

پاسخ به شایعات در مورد حقوق حزب‌الله

 

او در مورد اتهام‌هایی که علیه نیروها و حامیان حزب‌الله مبنی بر اینکه همه آن‌ها به دلار حقوق می‌گیرند، گفت که بخش بزرگی از نیروهای این حزب حتی نظامیان داوطلب بوده و در برابر همکاری و تلاش‌هایشان مبلغی دریافت نمی‌کنند. سید حسن نصرالله گفت: «حتی آن زمانی که برخی در لبنان مستمری بالایی دریافت می‌کردند، کسانی که از حزب‌الله حقوق دریافت می‌کردند، زندگی سختی را می‌گذراندند».

 

سید حسن نصرالله گفت: «من از حجم بدهی‌های برادران و خواهران مطلعم؛ این‌ها به دلیل ریخت‌وپاش نیست بلکه این برادران بخشی از حقوق‌شان را صرف کمک به نزدیکان و دوستان و اطرافیانشان می‌کنند».

 

او نیروهای حامی حزب‌الله را خطاب قرار دارد و گفت: «من از آن دسته از برادرانی که به دلار حقوق می‌گیرند می‌خواهم که ابتکاری به خرج دهند و ماهانه به خانواده‌های نیازمند کمک کنند. یک راهکار داخلی حزب هم هست و آن تأسیس صندوقی جهت جمع‌آوری کمک‌های داوطلبانه از حقوق برادرانی که به دلار حقوق می‌گیرند، برای رفع نیازهای خانواده‌های نیازمند است».

 

دبیرکل حزب‌الله افزود: «مصر هستیم که وضعیت کنونی کشور [بحران اقتصادی] از طریق حکومت حل شود و از مسئولیت خود در قبال مردم شانه خالی نخواهیم کرد اگر کشور به مرز فروپاشی برسد».

 

او در پایان اظهار داشت: «اصرار داریم که مسئله در ضمن چارچوب‌های قانونی و مشروع حل شود اما اگر خدای نکرده کشور به آنجا [فروپاشی] برسد، آنگاه گزینه‌های بزرگ و مهمی داریم اما اجرای آن اکنون از طریق حکومت شدنی نیست و آنگاه [که دیگر هیچ چاره‌ای نباشد] به سراغ این گزینه‌ها می‌رویم تا کشور و مردم را نجات دهیم».

 

مطالب پیشنهادی,وبگردی

کالا ها و خدمات منتخب

   ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

   

   ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------

   
   وب گردی