طالبان مراسم تحلیف دولت جدید افغانستان را لغو کرد / پاکستان: جهان با واقعیت جدید افغانستان کنار بیایداخبار,اخبار امروز,اخبار جدید
یکی از اعضای کمیسیون فرهنگی طالبان امروز (جمعه) در بیانه‌ای از لغو مراسم تحلیف دولت جدید افغانستان به ریاست طالبان خبر داد.

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری تاس، "اینام‌الله سمنگانی" یکی از اعضای ارشد کمیسیون فرهنگی طالبان در صفحه توییتری خود بدون اشاره به تاریخ بعدی این رویداد گفت: مراسم تحلیف دولت جدید افغانستان چند روز قبل لغو شد. به دلیل آنکه ما نمی‌خواستیم مردم را بیش از این سردرگم کنیم، رهبری طالبان بخشی از کابینه را معرفی کرد و کابینه هم اکنون کار خود را آغاز کرده است.

 

این مقام کمیته فرهنگی طالبان در توئیتش نوشته است: برگزاری مراسم تحلیف کابینه دولت جدید افغانستان چند روز پیش لغو شده بود. رهبری امارت اسلامی برای اینکه مردم از این بیشتر در سردرگمی نمانند برخی از کابینه را اعلام نمود و کابینه کار خود را آغاز هم کرده است. شایعاتی که گویا فردا ۱۱ سپتامبر مراسم تحلیف برگزار می‌شود، واقعیت ندارد.

 

وی از دادن اطلاعات بیشتر درباره این مساله که قرار بود مراسم تحلیف ۱۱ سپتامبر برگزار شود، امتناع کرد و آن را شایعه خواند.

 

پیشتر چند رسانه منطقه‌ای و خارجی گزارش کرده بودند که طالبان قصد دارد تا مراسم تحلیف دولت جدید افغانستان را ۱۱ سپتامبر ۲۰۲۱ برگزار کند و برای این منظور از روسیه، ایران، چین، قطر و پاکستان برای حضور در این مراسم دعوت کرده بود.

 

دیمیری پسکوف، سخنگوی کرملین نیز امروز اعلام کرد که مسکو به هیچ ترتیب در این مراسم شرکت نمی‌کند.

   

وزیر خارجه پاکستان: جهان با واقعیت جدید افغانستان کنار بیاید

به گزارش ایسنا، به نوشته روزنامه داون، شاه محمود قریشی، وزیر امور خارجه پاکستان در جریان کنفرانس خبری در اسلام‌آباد با خوزه مانوئل آلبارس، همتای اسپانیایی خود گفت: یک واقعیت جدید در افغانستان وجود دارد و آن این است که جهان باید آن را به رسمیت بشناسد و با آن همکاری کند. در حال بررسیی گزینه‌های خود هستیم و تصمیم داریم بهترین راه را انتخاب کنیم.

اخبار,اخبار امروز,اخبار جدید

وزیر خارجه پاکستان همچنین با اشاره به پیامدهای وضعیت موجود در افغانستان گفت: از دیدگاه من بهترین راه این است که جامعه بین‌الملل به جای انزوای جهانی، وضعیت موجود در افغانستان را بپذیرد چون این طرز تفکر نه برای افغانستان و نه برای منطقه و در نهایت نه برای سراسر دنیا امیدوارکننده نیست.

 

وی همچنین تاکید کرد که رویکرد جدیدی باید تصویب شود چون فشار، ارعاب و تهدید و اجبار کارایی ندارد و حقیقت باید پذیرفته شود.

 

وی به این مساله نیز اشاره کرد که از سرگیری تخلیه خارجی‌ها در روز پنجشنبه و زمانی صورت گرفت که یک پرواز از کابل به دوحه رفت و ادامه داد: چنین تحولاتی براساس خط مشی‌ها و پاسخ به درخواست‌های جامعه بین‌الملل است و چنین مساله‌ای باید مورد تشویق قرار گیرد و طالبان باید برای آن که در این مسیر قرار بگیرد و آن را حفظ کند، تشویق شود.

 

وزیر خارجه پاکستان در واکنش به سوالی در مورد این که چرا جامعه بین‌المللی نمی‌تواند وضعیت موجود در افغانستان را بپذیرد، گفت: مردم عجله‌ای ندارند و نظاره‌گر اوضاع در افغانستان هستند و منتظرند.

 

وی همچنین بر ضرورت فوری کمک‌های بشردوستانه به دلیل بروز بحران بشری در افغانستان و به تلاش‌های کشورش در این زمینه اشاره کرد و گفت: پنجشنبه صبح یک هواپیمای نیروی هوایی پاکستان حامل محموله‌های کمک‌رسان در فرودگاه کابل به زمین نشست. ما به تلاش‌های خود برای کمک‌رسانی از طریق مسیرهای هوایی و زمینی ادامه می‌دهیم و جامعه بین‌الملل نیز باید این کار را انجام دهد.

 

شاه محمود قریشی همچنین با اعلام اینکه فروپاشی اقتصادی افغانستان به نفع هیچکس نیست و اقداماتی باید در این باره صورت گیرد، به اظهار نظرهای اخیر خود درباره این مساله اشاره کرد که مسدود سازی منابع مالی افغانستان کارایی ندارد و این تصمیم باید مورد تجدید نظر قرار گیرد.

 

در همین حال، وزیر خارجه اسپانیا نیز گفت که مادرید به دنبال صلح و ثبات در افغانستان است و ادامه داد: ما می‌خواهیم کمک‌های بشردوستانه به افغانستان برسد و امیدواریم که این امر صورت گیرد اما باید یکسری شرایط مد نظر قرار گیرند.

 

این دیپلمات ارشد اسپانیایی همچنین ادامه داد: دولت مادرید به مدت ۲۰ سال در کنار مردم افغانستان بوده و آنها را فراموش نمی‌کند. ما می‌خواهیم اتباع افغان که در کنار ما در افغانستان و در این ۲۰ سال گذشته همکاری می‌کردند به صورت صلح آمیز و در صورتیکه دوست دارند به اسپانیا بیایند، از این کشور خارج شوند. ما می‌خواهیم از نزدیک با دولت پاکستان و سایر کشورهای منطقه‌ای برای اینکه بهترین اقدامات برای این دسته از افغان‌ها در آینده نزدیک صورت گیرد، همکاری داشته باشیم.

 

مطالب پیشنهادی,وبگردی

کالا ها و خدمات منتخب

  تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

   ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

   

   ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------

   
    
   وب گردی