آخرین اخبار بین الملل


اخباربین الملل ,خبرهای بین الملل ,دولت اسپانیا

مخالفت دولت اسپانیا با درخواست مقامات کاتالونیا برای مذاکره

.دولت اسپانیا با درخواست مقامات جدای طلب کاتالونیا برای مذاکره در خصوص اعتراضات اخیر، مخالفت کرد. به گزارش مهر به نقل از رویترز، مقامات…


سهم جمهوری‌خواهان «۲ نفر» در برابر «۱۸ نفر»! اخباربین الملل ,خبرهای بین الملل ,انتخابات ریاست جمهوری آمریکا
حدود ۱۹ ماه به انتخابات ریاست جمهوری آمریکا باقی مانده اما تاکنون ۲۰ نفر برای نامزدی در این انتخابات اعلام آمادگی کرده‌اند که سهم دمکرات‌ها ۱۸ و سهم جمهوری‌خواهان ۲ نفر است.

 به گزارش ایرنا، انتخابات آتی ریاست جمهوری آمریکا که پس از چهار سال تلاطم حاکمیت 'دونالد ترامپ' بر کاخ سفید انجام خواهد شد، شرایط ویژه ای را برای آمریکا ایجاد کرده بویژه آنکه دمکرات ها تا کنون و با سرمایه گذاری بر تحقیقات ۲ ساله کمیته ویژه انتخابات ۲۰۱۶ نتوانسته اند، ره به جایی ببرند.

 

ترامپ در این مدت، از چند معاهده و نهاد بین المللی خارج شد و در روابط دو جانبه نیز همواره تنش را حاکم کرده تا شاید بتواند در برون رفت از این تنش ها، امتیازاتی را برای خود و آمریکا به دست آورد.

 

علاوه بر آن، سیاست مهاجرتی، کاهش مالیاتی، بیمه درمانی، رشد اقتصادی، نرخ بیکاری، افزایش بهره بانکی و رشد قیمت سوخت به همراه ناتوانی در حل بحران های بین المللی که درگیر آن شده نظیر کره شمالی، شرایط را برای ترامپ و تیم او سخت و فرصتی را هم برای رقبای او ایجاد کرده تا با جدیت بیشتر و با استفاده از این نقاط ضعف، بر ادامه ریاست جمهوری ترامپ که خود هم روزی باور نمی کرد در این جایگاه قرار گیرد، ضربه وارد کنند.

 

ترامپ، مشکل دیگری هم دارد و آن نبردی است که با رسانه ها به راه انداخته و در حالیکه فاکس نیوز به عنصر رسانه ای اصلی تیم او تبدیل شده، اما خود از شبکه های اجتماعی همچون توئیتر و اینستاگرام بهره می برد و با رویکرد همیشگی تهاجمی، سعی دارد اعتبار این رسانه ها را زیر سئوال ببرد.

 

اگر به وضعیت انتخاباتی ایالت ها نگاه کنیم، مشخص می شود که برخی ایالات آمریکا همواره حامی قرمز (جمهوریخواهان) و برخی دیگر همواره حامی آبی(دمکرات ها) بوده اند؛ در این بین شاید تعداد انگشت شماری در حدود پنج ایالت هستند که مرزهای آبی و قرمز را (رنگ بنفش) جابجا می کنند و می توان گفت که آرای آنها تعیین کننده است.

 

از این رو، دمکرات ها با اتکا به تجربه انتخابات میان دوره ای کنگره که در آبان سال ۱۳۹۷ برگزار شد، بر این باورند که هرچه بتوانند دامنه حضور مردمی را افزایش دهند، شانس آنها برای پیروزی هم بالا می رود.

 

بر همین اساس، در جناح آبی، تا کنون نزدیک به ۱۸ نفر اعلام حضور در رقابت های انتخاباتی کرده اند که دو نتیجه مهم را در پی دارد؛ نخست آنکه با گسترده شدن نامزدها اعم از مرد و زن، سیاه و سفید و حتی همجنسگرا، طیف های متناظر اجتماعی و سلیقه های متنوع سیاسی را به صحنه آورند و دوم تریبون های متعددی علیه تقریبا تنها نامزد قرمز ایجاد و به این ترتیب، صدای رساتری در جامعه طنین انداز کنند.

 

'برنی سندرز' سناتور سوسیال دمکرات ایالت ورمانت، 'بتو اورورک' نامزد پیشین سنا از تگزاس، 'پیت بوتیجیگ' شهردار سوت بند ایالت ایندیانا، 'تولسی گابارد' نماینده هاوایی، 'کاملا هریس' وکیل و سیاستمدار ایالت کالیفرنیا و 'الیزابت وارن' سناتور ایالت ماساچوست از حزب دمکرات خود را برای انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۲۰ آمریکا اعلام کرده اند.

 

'کوری بوکر' شهردار نیوآرک، 'امی کلوبوچار' سناتور ایالت مینه سوتا، 'اندرو یانگ' کارآفرین، 'جولیان کاسترو' وزیر مسکن و توسعه شهری دولت باراک اوباما، 'کریستین گلیبرند' سناتور ایالت نیویورک، 'جی اینسلی' فرماندار ایالت واشینگتن، 'جان هیکن لوپر' فرماندار سابق کلرادو، 'وین مسام' شهردار میرامار، 'جان دلانی' نماینده ایالت مریلند مجلس نمایندگان آمریکا، 'اریک سوالول' نماینده کالیفرنیا مجلس نمایندگان آمریکا، 'تیموتی رایان' نماینده ایالت اوهایو و 'مریان ویلیامسون' نویسنده و مدرس دانشگاه اسامی دیگر نامزدهای دمکراتهای حاضر در رقابت های انتخاباتی ریاست جمهوری آمریکا هستند.

 

از میان قرمزها یا جمهوریخواهان فقط دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا و 'ویلیام ولد' فرماندار پیشین ایالت ماساچوست حضور خود را در این انتخابات اعلام کرده اند.

 

ستاد انتخاباتی برنی سندرز با جمع آوری بیش از ۱۸ میلیون دلار، کاملا هریس با ۱۲ میلیون و بتو اورورک با بیش از ۹ میلیون دلار، بیشترین میزان دریافت کمک های نقدی از سوی مردم را دارا هستند.

 

به نظر می رسد سندرز، هریس، اورورک، وارن، گابارد و بوتیجیگ شانس بیشتری برای نامزدی نهایی حزب دموکرات دارند و البته باید منتظر ماند تا این حزب برگ های دیگری را هم رو کند.

 

سندرز در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۶ نیز شرکت کرده بود اما در نهایت این 'هیلاری کلینتون' بود که به دور پایانی راه یافت.

 

سیستم بیمه درمانی برای عموم مردم، تحصیل رایگان در دانشگاه ها و محدود کردن قدرت ثروتمندان از جمله شعارهای انتخاباتی سندرز بشمار می رود.

 

کاملا هریس به خاطر مواضع تند علیه افراد منتخب از سوی دونالد ترامپ برای تصدی پست های مختلف کابینه به خصوص 'برت کاوانا' گزینه انتخابی ترامپ برای تصدی پست قاضی دادگاه عالی آمریکا، مطرح شد.

 

هریس با وعده کاهش مالیات برای طبقه متوسط آمریکا وارد کارزار انتخابات ریاست جمهوری آمریکا می شود.

 

بتو اورورک دیگر نامزد انتخابات ریاست جمهوری آمریکا است که بسیاری شانس فراوانی برای او قایل هستند.

 

اورورک که چهره ای نوظهور در عرصه سیاست آمریکا و حزب دمکرات است، نوامبر سال گذشته (آبان ماه) در جریان انتخابات میان دوره ای کنگره آمریکا در ایالت تگزاس رقیب 'تد کروز' نامزد حزب جمهوریخواه بود و با اختلاف کمی نتوانست به مجلس راه پیدا کند.

 

تغییر بنیادی در سیاست های مهاجرتی، قانونی شدن مصرف ماری جوانا و دسترسی به خدمات پزشکی در مناطق روستایی از شعارهای انتخاباتی این نامزد حزب دمکرات است.

 

تولسی گابارد نماینده ایالت هاوایی دیگر نامزد دموکرات ها در این انتخابات است.

 

او مخالف مداخله نظامی آمریکا در کشورهای دیگر از جمله سوریه است. این نامزد حزب دمکرات در سخنرانی های انتخاباتی خود ترامپ را به دورویی متهم و از او با شدت به علت حمایت از القاعده در سوریه و حمایت از عربستان سعودی انتقاد می کند.

 

الیزابت وارن که با شعار 'پایان دادن نابرابری حقوق' و 'مبارزه با شرکت های بزرگ و سیاستمداران فاسد' وارد رقابت انتخاباتی شده، دیگر رقیب جدی دونالد ترامپ محسوب می شود.

 

او در انتخابات دوره گذشته از هیلاری کلینتون حمایت کرد.

 

حزب جمهوریخواه آمریکا و کاخ سفید او را هدف حمله های خود قرار داده اند.

 

دونالد ترامپ پیش از این وارن را 'پوکهانتس' (نام یکی از زنان سرخپوست) نامید و او را برای دادن آزمایش 'دی ان ای' به چالش کشیده بود. پس از اعلام جواب آزمایش 'دی ان ای' که گواه بر اروپایی بودن ریشه ژنتیکی این نامزد انتخابات آمریکا بود، وی نامزدی خود را اعلام کرد.

 

پیت بوتیجیگ که به تازگی نامزدی خود در انتخابات پیش رو را اعلام کرد، عضو سابق نیروی دریایی آمریکا و فارغ التحصیل دانشگاه های هاروارد و آکسفورد است.

 

او سیاست های اقلیمی و اقتصادی آمریکا را از اولویت های اصلی خود عنوان کرده و بر لزوم اتحاد دمکراتها برای پیروزی در این انتخاب سخن می گوید.

 

'استیو بولاک' فرماندار مونتانا و 'جو بایدن' معاون باراک اوباما رییس جمهوری سابق آمریکا نیز از دیگر گزینه دهای دمکراتها هستند که احتمال شرکت آنها در این انتخابات بسیار است.

 

انتخابات ریاست جمهوری آمریکا روز سوم نوامبر سال آینده میلادی ( ۱۳ آبان سال ۱۳۹۹) برگزار خواهد شد.

 

مطالب پیشنهادی,وبگردی

    ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

    

    ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------