آخرین اخبار بین الملل


اخبار,اخبار بین الملل,اردوغان

اردوغان: مخالفان ترامپ به دنبال تخریب روابط ترکیه و آمریکا هستند

رئیس‌جمهور ترکیه با بیان اینکه شروط آمریکا درباره خرید سامانه‌های پدافندی روسی، دخالت در امور داخلی این کشور است،‌ گفت مخالفان رئیس‌جمهور…


پس از کشته شدن بغدادی، چه چیزی از داعش باقی مانده؟ اخباربین الملل ,خبرهای بین الملل ,ابوبکر بغدادی
آئودری ویلسون در فارین پالیسی نوشت: دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا روز یکشنبه اعلام کرد که ابوبکر بغدادی، رهبر گروه داعش در حمله نیروهای عملیات ویژه آمریکا در شمال سوریه کشته شده است. مطابق با گزارش مقامات آمریکایی، بغدادی در زمان فرار کمربند انتحاری خود را منفجر کرده است. این عملیات خبر بسیار خوبی برای رئیس جمهور آمریکا و تیم امنیت ملی او بود. در هفته اخیر ترامپ به خاطر بازجویی مجلس در مورد رسوایی اوکراین تحت فشار قرار گرفته بود. ترامپ در بیانیه خود گفت: «شب گذشته آمریکا مهم ترین رهبر تروریستی در دنیا را به سزای خود رساند».  

به گزارش انتخاب ، در ادامه این مطلب آمده است: رئیس جمهور آمریکا اوایل این ماه بعد از تماس تلفنی با رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه اعلام کرد که نیروهای آمریکایی به تدریج از سوریه خارج خواهند شد. ستاد فرماندهی نیروهای آمریکایی از مدت ها قبل در حال برنامه ریزی برای حمله علیه مقر رهبر داعش بود. تصمیم ترامپ برای خارج کردن سربازان آمریکایی تاحدودی کار پنتاگون برای هدف قرار دادن بغدادی را پیچیده کرد. اما در هر صورت پیدا کردن بغدادی یکی از اولویت های مهم برای ترامپ بوده است. نیروهای دموکراتیک کرد در طول پنج ماه گذشته در حال جمع آوری اطلاعات در مورد محل سکونت او بودند.

 

اگرچه آمریکا موفق شد رهبر داعش را از سر راه بردارد، اما این گروه تروریستی هنوز تهدید بزرگی در عراق و سوریه محسوب می شود. به طور ویژه، عملیات نظامی ارتش ترکیه در منطقه شمال شرقی سوریه باعث تغییر تمام معادلات منطقه ای شد. در طول دو هفته گذشته صدها نفر از اعضای سابق داعش که در کمپ های تحت کنترل نیروهای کرد زندانی بودند موفق به فرار شده اند. مطابق با گزارش های منتشر شده، نیروهای آمریکایی با همکاری کردها عملیات دیگری را نیز برای هدف قرار دادن نفر دوم گروه داعش پیاده سازی کرده اند.

 

مرگ ابوبکر بغدادی در کوتاه مدت احتمالا تاثیری بر روی شرایط منطقه نخواهد داشت، اما نقطه عطفی برای گروه داعش محسوب میشود. گروه داعش تقریبا یک سال پیش قلمروهای تحت کنترل خود را از دست داد و در حال تلاش برای احیای نفوذ خود در عراق و سوریه است. این گروه باید ابتدا رهبر بعدی خود را انتخاب کند. هنوز هزاران نفر از مبارزان این گروه در زندان های عراق و سوریه به سر می برند.

 

 

 

مطالب پیشنهادی,وبگردی

    ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

    

    ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------