چاقی می تواند منجر به سرطان خون شودسرطان خون افراد چاق،اخبار پزشکی،خبرهای پزشکی
یافته های جدید محققان دانشکده پزشکی دانشگاه ایندیانا نشان داد: چاقی، به شدت با خونسازی کلونال با پتانسیل نامشخص (CHIP)، یک بیماری خونی که ممکن است خطر ابتلا به سرطان خون را افزایش دهد، مرتبط است.

به گزارش سیناپرس، CHIP وضعیتی است که در آن سلول های خونی، جهش های ژنتیکی پیدا می کنند و خطر ابتلا به سرطان خون را افزایش می دهد. خطر ابتلا به CHIP با بالا رفتن سن افزایش می یابد، با این حال عوامل خطری که در ایجاد این بیماری نقش دارند هنوز به خوبی شناخته نشده اند.

 

پژوهشگران گفته اند: نتایج مطالعه ما نشان داده است که اضافه وزن یا چاقی ممکن است یک عامل خطر بالقوه برای CHIP باشد، زیرا چاقی، منجر به ایجاد التهاب در بدن و تغییر در مغز استخوان، جایی که سلول های خونی در آن ساخته می شوند، می شود. این امر به نوبه خود، خطر ابتلا به سرطان خون و بیماری های قلبی عروقی را افزایش می دهد.

 

محققان داده های بیش از 47 هزار فرد مبتلا به CHIP را تجزیه و تحلیل کردند و دریافتند حدود 6 درصد از این افراد، دارای اضافه وزن هستند. علاوه بر این، یافته ها نشان داده اند که سلول ‌های خونی جهش ‌یافته در مدل ‌های موش دارای چاقی و مبتلا به CHIP، سریع ‌تر رشد می ‌کنند.

 

دانشمندان اضافه کرده اند: بر اساس یافته های این مطالعه، استفاده از رویکردهایی که به حفظ وزن سالم و کنترل سطح التهاب بدن کمک می کنند، ممکن است در کاهش خطر ابتلا به سرطان خون موثر باشند.

 

یافته های تحقیقاتی در مجله Journal of Clinical Investigation منتشر شده اند.

 

 

کالا ها و خدمات منتخب

    تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

    سایر خبرهای داغ

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------