اخبار پزشکی


اخبار پزشکی ,خبرهای پزشکی,رنگ کردن مداوم موها

رنگ کردن مداوم موها ریسک سرطان سینه را افزایش می دهد

محققان در مطالعه اخیر خود به بررسی رابطه بین محصولات رنگ مو و سرطان سینه پرداختند. به گزارش مهر، محققان در سال های گذشته در…


چه زمانی باید درمان دارویی فشار خون را آغاز کرد؟اخبار,اخبار پزشکی

رئیس اداره قلب وزارت بهداشت گفت: برای رفع فشار خون افراد باید نسبت به اصلاح سبک زندگی، کاهش وزن و میزان مصرف نمکی خود اقدام کنند.

مهدویان رئیس اداره قلب وزارت بهداشت در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران اظهار کرد: عارضه فشار خون بر اثر مصرف بیش از حد نمک، چربی و انسداد رگ‌های خونی در افراد ایجاد می‌شود؛ این عارضه خود عامل مرگ و میر نیست بلکه به طور غیرمستقیم باعث بروز سکته‌های قلبی و مغزی و مرگ افراد می‌شود.

 

وی ادامه داد: فشارخون بالا یک بیماری شایع و موثر در بروز انواع سکته‌های قلبی و مغزی است، وزارت بهداشت از سال ۷۱ برنامه‌ریزی‌های خوبی برای کاهش فشارخون انجام و از سال ۸۳ برنامه پیشگیری و درمان فشارخون را در حوزه سلامت قرار داده است تا خدمات بهداشتی درمانی و اقدامات پیشگیرانه به مردم ارائه شود.

 

غربالگری فشارخون بالا در در طرح پیشگیری از بروز سکته‌های قلبی

رئیس اداره قلب وزارت بهداشت تأکید کرد: برای کاهش عارضه فشارخون، وزارت بهداشت در طرح پیشگیری از بروز سکته‌های قلبی کار غربالگری و شناسایی افراد مبتلا به فشارخون، چربی و قندخون را انجام داده است و مبتلایان تحت نظر پزشک اقدامات درمانی مؤثری دریافت کرده‌اند.

 

مهدویان تأکید کرد: اگر فشارخون مراجعان به خانه‌های بهداشت و مراکز جامع سلامت بالا باشد، برای آنها برنامه‌ریزی‌های مناسبی از نظر اصلاح سبک زندگی و اجرای یک رژیم غذایی سالم در نظر گرفته می‌شود و این افراد به طور منظم تحت نظر پزشک قرار می‌گیرند.

 

اجرای طرح ایراپن با هدف کاهش خطر بروز سکته‌های قلبی

وی اظهار کرد: در قالب اجرای طرح ایراپن شناسایی و غربالگری فشارخون و چربی به صورت ادغام یافته انجام می‌شود، اینگونه طرح‌ها با هدف کاهش خطر بروز سکته‌های قلبی در بین مردم و به ویژه گروه‌های هدف انجام می‌شود..

 

مهدویان ادامه داد: در حال حاضر بیش از ۲۶ درصد از جمعیت بالای ۱۴ سال به عارضه فشارخون مبتلا هستند که برخی از این افراد هنگام اندازه‌گیری فشارخون و در زمان مراجعه به پزشک متوجه بیماری خود می‌شوند.

 

وی افزود: عارضه فشارخون بالا نیازی به درمان دارویی ندارد و برای رفع این عارضه افراد باید نسبت به اصلاح سبک زندگی، کاهش وزن و  میزان مصرف نمکی خود اقدام کنند.

 

رئیس اداره قلب وزارت بهداشت ادامه داد: در صورتیکه با انجام فعالیت فیزیکی و رژیم غذایی سالم فشارخون کنترل نشد، باید به درمان دارویی روی بیاوریم.

 

مهدویان گفت: اگر فشارخون افراد بالای ۱۶ باشد، در کنار اصلاح سبک زندگی و فعالیت فیزیکی مناسب باید درمان دارویی را آغاز کرد تا شاهد کاهش مرگ و میر‌های ناشی از عارضه فشارخون بالا باشیم.

 

وی تأکید کرد: فشار خون مهم‌ترین عامل مرگ و میر انسان‌ها در دنیاست؛ کاهش فشار خون میزان مرگ‌های زودرس ناشی از بیماری‌های غیرواگیر در دنیا و کشورمان را تا ۲۵ درصد کاهش می‎دهد؛ به همین دلیل یکی از اهداف اصلی وزارت بهداشت، کاهش ۲۵ درصدی مرگ‌های زودرس ناشی از بیماری‌های غیرواگیر است.

 


مطالب پیشنهادی,وبگردی

    ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

    

    ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------