راهکار غیرتهاجمی برای پاک کردن خاطرات ناخوشاینداخبار,اخبار پزشکی

محققان انجمن پیشبرد علوم آمریکا نشان دادند که فعال‌سازی مجدد خاطرات ناخوشایند برای یک شخص و استفاده همزمان از داروهای بیهوشی موجب کمرنگ شدن آن خاطرات و دشواری در یادآوری آن پس از 24 ساعت می‌شود.

به گزارش ایرنا از پایگاه خبری یورک الرت، اختلال مرتبط با استرس معمولا با یادآوری تجربیات حوادث ناخوشایند، ارتباط دارند. یکی از راهکارهای درمان این نوع اختلالات، تضعیف خاطرات مرتبط با حوادث خاص است. اما این کار امری دشوار و چالش‌برانگیز است. در تحقیقاتی که اخیرا روی حیوانات انجام گرفته، مشخص شده است که فعال‌سازی موقت یک خاطره تثبیت شده همزمان با بازسازی آن در ذهن جانور می‌تواند وضعیت ذخیره ذهنی آن را به گونه‌ای تغییر دهد که امکان ویرایش خاطره و تضعیف آن فراهم شود. 

 

محققان برای بررسی این مکانیزم در مغز انسان، از 50 داوطلب سالم کمک گرفتند و برای آن‌ها دو مجموعه از تصاویر را به همراه داستان مربوط به هر مجموعه پخش کردند. پس از یک هفته، خاطره مربوط به یکی از این مجموعه‌ها را در ذهن داوطلبان فعال کردند. بلافاصله پس از فعال‌سازی خاطره، مقدار مشخصی داروی بیهوشی موسوم به پروپوفول به صورت وریدی به داوطلبان تزریق شد. 

 

به‌منظور بررسی میزان اثرگذاری این تکنیک، داوطلبان به صورت تصادفی در دو گروه دسته‌بندی شدند. سپس توانایی یادآوری خاطره مربوط به هردو مجموعه تصاویر در گروه اول، بلافاصله پس از تزریق داروی بیهوشی مورد بررسی قرار گرفت. اما بررسی این قابلیت برای گروه دوم پس از 24 ساعت انجام گرفت.

 

در نتیجه این بررسی‌ها مشخص شد اعضای گروه دوم، پس از 24 ساعت قادر نبودند که خاطره فعال شده را با وضوح خاطره فعال نشده به یاد بیاورند. 

 

به گفته محققان این تکنیک یک راهکار غیرتهاجمی و موثر برای کاهش اثر استرس‌زای خاطرات ناخوشایند محسوب می‌شود.

 

نتایج این تحقیقات در توسعه روش‌های درمانی جدید برای انواع اختلالات از جمله اختلال استرسی پس از آسیب روانی (PTSD) کاربرد دارد. 

 

گزارش کامل این تحقیقات در نشریه Science Advances منتشر شده است. 

 


مطالب پیشنهادی,وبگردی

    ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

    

    ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------