اخبار پزشکی


اخبار,اخبار پزشکی

مدیرکل غذا وزارت بهداشت: جاسازی قرص کپسول در کیک‌ها عمدی بوده است

مدیرکل نظارت برفرآورده های غذایی وزارت بهداشت گفت: جاسازی قرص و کپسول در برخی کیک های برند ایرانی به صورت عمدی و پس از…


وزیر بهداشت: 2 واکسن جدید امسال در کشور ساخته می شوداخبار,اخبار پزشکی,سعید نمکی

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: امسال دو واکسن جدید در کشور ساخته می شود.

به گزارش ایرنا از وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، سعید نمکی روز سه شنبه در نشست اعضای کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی که به میزبانی وزارت بهداشت برگزار شد، افزود: ساخت دو واکسن روتاویروس و پنوموکوک با کمک هندی ها و کوبایی ها در کشور در حال انجام است و این دو واکسن، امسال با قیمت تمام شده پایین تر به پروتکل واکسیناسیون کشوری اضافه خواهند شد.

 

وی درباره واردات دارو نیز گفت: جلوی واردات 70 داروی وارداتی که تولید مشابه داخل دارد را گرفتیم و در سال 98 هیچ دارویی که مشابه تولید داخلی داشته باشد به کشور وارد نمی شود. 

 

وزیر بهداشت افزود: سال گذشته، 3 درصد داروی وارداتی 1.3 میلیارد دلار و 97 درصد داروی تولید داخل 550 میلیون دلار ارز بری داشته است. محکم ایستاده ایم که جلوی واردات داروی خارجی که مشابه داخلی دارد، گرفته شود و قید و بندها را از پای صنایع داخلی آزاد کنیم تا واردات دارو را با سه مکانیزم که شامل تحت لیسانس بودن، انتقال تکنولوژی و تولید با کمک شرکت های دانش بنیان است کاهش دهیم.

 

نمکی افزود: در حال حاضر به شدت و با سختگیری های بیشتر بر کارخانه های تولید دارو در کشور نظارت می شود و بحث ما این است که استانداردها باید به گونه ای باشند که همه پزشکان، کیفیت داروی ایرانی را قبول داشته باشند و من به غیر از یک قرص برای مادرم، هیچ قرص خارجی را در منزلم مصرف نکردم.

 

بخش خصوصی را برای مشارکت در حوزه سلامت ترغیب می کنیم

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: بخش خصوصی را برای مشارکت در حوزه سلامت ترغیب می کنیم. زیرا نمی توان با همان مدلی که بیمارستان قلب تهران یا نمازی شیراز را برون سپاری می کنیم، بیمارستان هایی در سراوان یا دیگر نقاط محروم را به بخش خصوصی واگذار کنیم.

 

وی افزود: در حال حاضر تعداد زیادی پانسیون پزشک در کشور در حال ساخت است تا برای ماندگاری آنها کمی انگیزه ایجاد کنیم. همچنین یکی از پیشنهاداتی که برای تشویق بخش خصوصی به سرمایه گذاری داریم این است که تا 3 سال به آنها نیروی طرحی بدهیم یا ضریب اشغالی از تخت های بیمارستانی آنها را خرید تضمینی کنیم.

 

بحران سیل از نظر سلامت به خوبی مدیریت شد

وزیر بهداشت درباره مدیریت سلامت در بحران سیل بیان کرد: در ایام نوروز 9 سفر به استان های سیل زده داشتم و در پایان سیلاب ها گزارشی مفصل از عملکرد وزارت بهداشت در ارائه خدمات به مردم مناطق سیل زده به مسئولان کشور و سازمان جهانی بهداشت ارائه خواهیم داد. چون با توجه به گستردگی آبگرفتگی ها در کشور، یک بحران از نظر سلامت به خوبی مدیریت شد.

 

نمکی ادامه داد: دیروز در استان گلستان، 70 تن مرغ مرده در یک نقطه در آب رها شده بود و خوشبختانه تا امروز بیماری عفونی گزارش نشده و هیچ نشانه ای از اپیدمی در مناطق سیل زده کشور وجود ندارد.

 

وزیر بهداشت با اشاره به مشکل بالا آمدن فاضلاب در شهر اهواز، افزود: دیروز چندین بار با استاندار خوزستان در تماس بودم و امیدواریم که تا امروز این مشکل برطرف شده باشد.

 

نمکی گفت: از 20 اسفند 97 طرح سلامت نوروزی بهداشت محیط با 3000 اکیپ بهداشت محیط آغاز شد و نظارت های خوبی بر رستوران ها، هتل ها، اقامتگاه ها و مراکز عرضه و توزیع مواد غذایی و واحد‌های صنفی انجام شده است.

 

ستاد بحران سیل از 25 اسفند سال گذشته در وزارت بهداشت تشکیل شد

وزیر بهداشت درباره تشکیل ستاد مقابله با بحران سیل برای ایام نوروز و ارائه خدمات در سیل به مردم مناطق سیل زده اظهار داشت: این ستاد از روز 25 اسفند تشکیل شد و تمام مسئولان حق نداشتند از مناطق تحت مدیریت خود خارج شوند و معاونان نیز هر کدام به چند استان سفر کردند و از مراکز بهداشتی و درمانی سرکشی کردند.

 

نمکی افزود: هر شب و هر روز صبح زود و در طول روز چند بار با روسای دانشگاه ها و استانداران مناطق درگیر با سیل در ارتباط بوده و هستم و به محض آگاهی از وضعیت، به تیم مدیریتی وزارت بهداشت دستورات لازم را می دهم و تا اینجا کارها به خوبی مدیریت شده و امیدوارم که مشکل حادی رخ ندهد و پیش بینی های لازم را انجام داده ایم.

 

خدمات اورژانس و بهداشت محیط در حادثه سیل

وزیر بهداشت درباره خدمات اورژانس به ویژه اورژانس هوایی و بهداشت محیط در ارائه خدمات به مناطق سیل زده کشور، گفت: تقارن سیل با طرح سلامت نوروزی و شلوغی جاده ها در مقایسه با سال گذشته، فشار کار را روی همکاران ما بیشتر کرد و برخی از صحنه ها مانند سیل شیراز خیلی غم انگیز بود و خانواده هایی را دیدم که دختربچه 3 ساله در آغوش مادر از بین رفته بود یا کودک 5 ساله در وضعیت کما بود، اما در کنار این صحنه های غم انگیز، طبیعت ایران از خشک سالی قدیمی بیرون آمد، زاگرس احیا و تالاب ها، دریاچه ها و سدها پر از آب شدند.

 

چهارشنبه آخر سال تبدیل به میدان جنگ شده بود 

نمکی همچنین درباره آموزش های اورژانس برای چهارشنبه سوری به دانش آموزان و دانشجویان و اثر مثبت این آموزش ها بیان کرد: در مورد شب چهارشنبه آخر سال اعتقاد دارم که یک رفتار نا به هنجار سازمان یافته در مورد این رسم باستانی شکل گرفته و این رسم تبدیل به میدان جنگ شده بود و برای کاهش مخاطرات این شب، هیچ کار پلیسی پاسخگو نیست، اما مشاهده کردیم که اگر در مدرسه، دانش آموزان را از خطرات این کار، آگاه کنیم و به آموزش بپردازیم، می توانیم شاهد کاهش مصدومیت ها و مرگ و میر ناشی از چهارشنبه آخر سال باشیم.

 

مراجعه بیش از 3 میلیون نفر به اورژانس مراکز درمانی در نوروز

وزیر بهداشت درباره حضور اورژانس در طرح سلامت نوروزی گفت: در طرح سلامت نوروزی بیش از 3 میلیون و 600 هزار نفر به اورژانس مراکز درمانی کشور مراجعه کردند. در این مدت 129 هزار مورد اعمال جراحی برای بیماران و مصدومان انجام شد که حدود 73 هزار مورد از این اعمال، مربوط به اعمال جراحی الکتیو بود. چون به دانشگاه ها و بیمارستان ها ابلاغ کردیم که پزشکان متخصص و فوق تخصص در این ایام در بیمارستان ها حضور داشته باشند و اعمال جراحی الکتیو که لازم بود را انجام دهند که موجب نگرانی بیماران نشود.

 

پرونده الکترونیک سلامت در بهار به سرانجام می رسد

نمکی در ادامه صحبت های خود به تکمیل پرونده الکترونیک سلامت اشاره و بیان کرد: در بهار امسال، پرونده الکترونیک سلامت را به عنوان یک تکلیف قانونی بر جای مانده، به سرانجام می رسانیم و برای اجرای این طرح مهم، دکتر صفی خانی را به عنوان مدیر پروژه منصوب کرده و مسئولیت مرکز فناوری اطلاعات وزارت بهداشت را نیز به وی سپرده ام.

 

وزیر بهداشت افزود: اعتقاد دارم که پرونده الکترونیک سلامت مهمترین ریل برای ورود به نظام ارجاع و پزشکی خانواده است و تا پایان امسال نیز بخش عمده ای از نظام ارجاع و پزشکی خانواده در کشور اجرا می شود.

 

دانش آموزان عاری از پوسیدگی دندان

وزیر بهداشت در ادامه اظهار داشت: یکی از اولویت های وزارت بهداشت در سال جاری، طرح دانش آموزان عاری از پوسیدگی دندان است که این طرح در اردیبهشت ماه در استان اردبیل به صورت آزمایشی اجرایی می شود.

 

نمکی ادامه داد: در سال جاری ساعت فعالیت برخی مراکز بهداشتی بزرگ تا ساعت 10 یا 12 شب خواهد بود تا اقشار مختلف در ساعات بعداز ظهر و شب بتوانند به این مراکز مراجعه کرده و خدمات مورد نیاز خود را دریافت کنند.

 

وزیر بهداشت گفت: یونیت های مراکز دندانپزشکی در سال جاری در نوبت بعدازظهر نیز فعال خواهند بود و با دندانپزشکانی که در مراکز دولتی و فاقد مطب هستند، این مراکز با نرخی کمی بیشتر از نرخ دولتی، خدمات دندانپزشکی را ارائه خواهند داد، چون در شاخص های سلامت دهان و دندان وضعیت مناسبی نداریم.

 

فرانشیز پلکانی

وزیر بهداشت اظهار داشت: فرانشیز پلکانی یکی از اولویت های وزارت بهداشت در سال جاری است. امسال برآورد کردیم که اگر بتوانیم با فرانشیز پلکانی، به جای اینکه منابع را صرف گروه های برخوردار کنیم به سمت گروه های آسیب پذیر و کمتر برخوردار سوق دهیم، اقدام عادلانه ای انجام داده ایم و اولین گام در اجرای این طرح این است که دهک های برخوردار را با فرانشیز بالاتری پذیرش کنیم و افرادی که تحت پوشش نهادهای حمایتی هستند از پرداخت فرانشیز معاف باشند.

 

سیاست ما در توسعه درمان سرپایی است

وزیر بهداشت گفت: هر تصمیمی که وزیر سابق گرفته و هر تفاهمی که انجام داده، چک سفید امضا است و در شعب ما قابل پرداخت است، اما سیاست ما در توسعه درمان سرپایی است. چون اگر بتوانیم در مراحل اولیه، بیماری ها را تشخیص دهیم، به مردم و نظام سلامت کمک کرده ایم و با منابع 3 تخت بیمارستانی می توانیم یک کلینیک راه اندازی کنیم. البته تخت بیمارستانی را نیز براساس نیاز مناطق مختلف توسعه می دهیم.

 

نارسایی های آموزش پزشکی

نمکی درباره آموزش پزشکی نیز بیان کرد: در حوزه آموزش پزشکی نارسایی های زیادی داریم. آموزش هایی که ارائه می شود، هنوز جامعه محور نیست و هنوز دندانپزشک به جای جامعه محور و سلامت محور، یونیت محور تربیت می شود و پرستاران هنوز برای مراقبت های در منزل تربیت نمی شوند و دوره های رزیدنتی ما در برخی موارد خیلی طولانی است، بنابراین در حوزه آموزش حتما بازنگری خواهیم کرد.

 

سلامت مردم از همه چیز برای ما مهمتر است

وزیر بهداشت بیان کرد: اگر یک کارخانه داروسازی تخلف کند، به شدت با آن برخورد می کنیم چون سلامت مردم از همه چیزی برای ما مهمتر است.

 

نمکی همچنین گفت: نسبت جمعیتی را برای توزیع امکانات و منابع حوزه سلامت در کشور قبول ندارم. معتقد نیستم که نسبت جمعیت در سیستان و بلوچستان و مازندران یکسان است و پراکندگی جمعیت در ارائه خدمات مهم است و برای هر استان باید بر اساس یک مدل خاص، حوزه سلامت را مدیریت کنیم.

 


مطالب پیشنهادی,وبگردی

    ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

    

    ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------