استفاده از باکتری‌ها برای محافظت از هواپیما‌های بدون سرنشیناخبار,اخبار پزشکی,باکتری‌ها برای محافظت از هواپیما‌های بدون سرنشین
محققان با استفاده از باکتری‌ها موادی برای محافظت از هواپیما‌های بدون سرنشین ساختند.

به گزارش باشگاه خبرنگاران، یک تیم بین المللی از محققان از روشی جدید برای محافظت از هواپیما‌های بدون سرنشین، دوربین‌های مداربسته و سایر تجهیزات در برابر آسیب لیزر که می‌تواند این تجهیزات را غیرفعال کند یا از بین ببرد؛ خبر داده‌اند.

 

ماده تولید شده توسط باکتری‌های طبیعی به صورت نانولوله‌هائی از جنس تلوریوم تولید شده است که قادر به محافظت از وسایل الکترونیکی در برابر پرتو‌های نوری با شدت نور لیزر است.

 

تلوریوم عنصری غیر فلزی با خواص بسیاری شبیه به سلنیم و گوگرد است.

 

Seamus Curran، استاد فیزیک دانشگاه Houston و یکی از محققان این طرح گفت: نور با شدت بسیار زیاد، مانند تابش لیزر، می‌تواند اثرات غیرقابل پیش بینی بر روی برخی از مواد داشته باشد و فیزیکدانان همواره در جستجوی مواد مناسبی بوده اند که می‌توانند در برابر این اثرات مقاومت کنند.

 

سنتز نانوبلور‌های سازگار با محیط زیست

به گفته او، هدف این طرح تولید ماده‌ای بود که می‌تواند شدت نور را کاهش دهد؛ در حالی که بیشتر این مواد به صورت شیمیایی سنتز می‌شوند در نتیجه  ارزان‌تر وبا  اثر سمیت کم‌تری هستند، همچنین استفاده از این روش می‌تواند سرعت و ظرفیت ارتباطات اینترنتی را هم بهبود بخشد.

 

محققان تاکید دارند که استفاده از باکتری‌ها برای سنتز نانوبلور‌ها سازگار با محیط زیست است.

 

به گفته محققان یافته‌های حاصله نتیجه ۳۰ سال تحقیق است و به کشف اولیه آن‌ها درباره وجود باکتری‌های سازنده عنصر سلنیوم برمی‌گردد که در جدول تناوبی یک پله بالاتر از عنصرتلوریم قرار دارد و این واقعیت که تلوریم کاربرد‌های بالقوه‌ای در حوزه نانوفوتونیک‌ها دارد، شگفت‌انگیز است.

 

نتایج این تحقیق درمجله Nature Communications منتشر شده است.

 


مطالب پیشنهادی,وبگردی

    ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

    

    ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------