اخبار پزشکی


اخبار,اخبار پزشکی

گامی برای مقابله با بیماری‌های ناشی از افزایش سن

پژوهشگران آمریکایی در بررسی جدید خود توانستند روش جدیدی برای مقابله با بیماری‌های ناشی از افزایش سن ارائه دهند. به گزارش…


تولید 2 واکسن جدید در کشور/ آمادگی برای همکاری در حوزه سلامت با کشورهای منطقهاخبار,اخبار پزشکی,سعید نمکی
وزیر بهداشت گفت: تولید واکسن پنوموکوک و روتاویروس را در دستور کار داریم و بزودی این واکسن‌ها به پروتکل واکسیناسیون کشور افزوده خواهد شد.

به گزارش فارس، سعید نمکی وزیر بهداشت روز گذشته با وزرای بهداشت کشورهای لبنان، سودان، فلسطین و نماینده یونیسف دیدار کرد.

 

* تولید 2 واکسن جدید در کشور

نمکی در دیدار با نماینده یونیسف گفت: نمونه موفق این همکاری بین بخشی در سیلاب‌های اخیر در ایران بود که ما اجازه ندادیم هیچ کودکی بدون مواد غذایی و هیچ مادر بارداری بدون مراقبت‌های قبل از زایمان باقی بماند؛ لذا با قایق، بالگرد و تمام امکاناتی که در اختیار داشتیم، مواد غذایی، شیرخشک و دارو واکسن را به کودکان و مادران باردار و شیرده رساندیم.

 

وی در خصوص توسعه شبکه واکسیناسیون در کشور تصریح کرد: تولید واکسن پنوموکوک و روتاویروس را در دستور کار داریم و بزودی این واکسن ها به پروتکل واکسیناسیون کشور افزوده خواهد شد؛ ساخت این واکسن‌ها در مؤسسه پاستور با کمک دو شرکت خارجی آغاز شده و از سال آینده مصرف همگانی آن آغاز خواهد شد.

 

وزیر بهداشت گفت: امروز انتظاری که از یونیسف داریم توجه به آموزش همگانی از مدارس است و باید آموزش همگانی را در مدارس آغاز کنیم چراکه اعتقاد داریم مدرسه اولین جایگاهی است که می‌توانیم برای پیشگیری از بیماری ها روی آن حساب کنیم.

 

*دولت ما در کنار فلسطین خواهد ماند

وزیر بهداشت در در دیدار با وزیر بهداشت فلسطین ضمن تشریح دستاوردهای بهداشت و درمان کشور بیان کرد: امام خمینی(ره) به عنوان رهبر انقلاب اسلامی از روز نخست، اسرائیل را کشوری غاصب شناختند و حضور این کشور را به رسمیت نشناخته و فلسطین را به عنوان کشور مظلومی که سرزمین آن اشغال شده است، شناختند؛ حضرت آیت الله خامنه‌ای رهبر کنونی جمهوری اسلامی ایران نیز ادامه دهنده همان راه هستند؛ همچنین دولت ما به پیروی از رهبر و اعتقادات مذهبی و سیاسی اش، همواره در کنار فلسطین خواهد ماند.

 

وی گفت: می‌دانیم که شما در سال‌های گذشته رنج های فراوانی کشیده و جوانان بسیاری را از دست داده‌اید و با سنگ در برابر صهیونیست‌ها ایستادگی کرده اید اما به این وعده قرآنی اعتقاد داریم که فرموده: «ان الارض یرثهاعبادی الصالحون»؛ صالحونی که قرآن می فرماید، قطعاً نمونه بارز آن شمایید، چراکه برای نگهداری سرزمینتان و پس گرفتن آن تلاش کردید و در نهایت صهیونیست‌ها بازنده هستند، تردیدی ندارم در آینده ای بسیار نزدیک، آزادی سرزمین های اشغالی را با یکدیگر جشن خواهیم گرفت.

 

وزیر بهداشت خاطرنشان کرد: امروز ابزار مبارزه در کشورها قدرت اسلحه و ارتش نیست، بلکه قلم‌های اهل قلم بیدار در دنیا، افکار آزادیخواه و مردمی که با رسانه‌هایشان شما را حمایت می‌کند، از تمامی سلاح‌های صهیونیست‌ها قوی‌ترند.

 

* آمادگی ایران برای همکاری درمانی با سودان

وزیر بهداشت در ادامه دیدار و رایزنی با کشورهای منطقه مدیترانه شرقی ضمن ملاقات با وزیر بهداشت سودان گفت: متاسفانه هنوز بیماری‌های روده‌ای، مالاریا و تب زرد در سودان جان مردم را می‌گیرد در حالیکه تا 30 سال پیش، در مناطق جنوبی و جنوب شرقی ایران، استان‌هایی بودند که به شدت گرفتار مالاریا بودند اما امسال و سال آینده می‌خواهیم ریشه‌کنی مالاریا در ایران را جشن بگیریم. 

 

نمکی با اشاره به وجود ۱۷ هزار خانه بهداشت در کشور و آموزش بهورزان در کاهش مرگ و بیماری‌ها اضافه کرد: حاضریم کل تجربیات خودمان در حذف و ریشه کنی مالاریا را در اختیار دولت سودان قرار دهیم.

 

وی تصریح کرد: معتقدم که سودان یکی از کشورهایی است که پتانسیل های زیادی دارد گرچه مشکلات اقتصادی یکی از موانع اصلی است اما می‌توانیم به همدیگر کمک کنیم تا در آینده کمترین مشکلات بهداشتی و درمانی با یک نظام مدیریتی سازمان یافته در سودان وجود داشته باشد.

 

وزیر بهداشت با اشاره به بمباران یکی از کارخانه های داروسازی سودان، از آمادگی ایران برای صادارت دارو و ساخت کارخانجات داروسازی در این کشور خبر داد و گفت: با توجه به تعدد دانشگاه‌های علوم پزشکی در ایران، آماده ایم تا در زمینه تبادل دانشجو و تربیت نیروی تخصصی و فوق تخصصی، همکاری‌ها را گسترش دهیم.

 

نمکی افزود: برای ایجاد یک مرکز تحقیقاتی در زمینه بیماری‌های شایع در مناطق گرمسیری در سودان آمادگی داریم؛ رئیسی معاون بهداشت وزارت بهداشت را به عنوان رابط خودم با دولت سودان معرفی می کنم و انتظار داریم که یک نفر هم از سمت وزارت بهداشت سودان مشخص شود تا برنامه مشترکی برای همکاری های دو کشور، تدوین شود.

 

وی یادآور شد: جمهوری اسلامی ایران برای پیشرفت کشور دوست و مسلمان سودان، در کنار این کشور است و در همه زمینه‌ها، آمادگی گسترش همکاری‌ها را داریم و قطعا آینده سودان درخشان خواهد بود و ایران نیز این دوران را طی کرده است و بعد از انقلاب اسلامی، سال‌ها دچار تنش‌هایی با خیلی از قلدرها و زورگویان بین المللی بوده است و 8 سال به ایران جنگ، تحمیل کردند و بسیاری از جوانان را در دفاع از سرزمین مان به شهادت رساندند.

 


مطالب پیشنهادی,وبگردی

    ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

    

    ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------