اخبار پزشکی


اخبار,اخبار پزشکی

گامی برای مقابله با بیماری‌های ناشی از افزایش سن

پژوهشگران آمریکایی در بررسی جدید خود توانستند روش جدیدی برای مقابله با بیماری‌های ناشی از افزایش سن ارائه دهند. به گزارش…


مسمومیت ۱۲ نفر به دلیل سم بوتولیسم در گیلاناخبار,اخبار امروز,اخبار جدید
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی گیلان از مسمومیت ۱۲ نفر در استان به دلیل سم بوتولیسم خبر داد.

فردین مهرابیان روز سه شنبه در گفت و گو با ایرنا، افزود: ۱۲نفر در دارستان رودبار در مراسمی به دلیل استفاده از پنیرآلوده، به سم بوتولیسم مسموم شدند.

 

وی با بیان این که این افراد از شب گذشته تا به امروز با علائمی از جمله تهوع، سردرد، درد شکم  و ... به مراکز درمانی مراجعه کردند، اظهار داشت: در آزمایش ها مشخص شد که این افراد به دلیل سم بوتولیسم دچار مسمومیت شدند.

 

وی  خاطر نشان کرد: در زمان حاضر، ۱۱ نفر از این افراد در بیمارستان رازی و یک نفر در ۱۷ شهریور رشت بستری هستند و اقدامات درمانی و بهداشتی توسط متخصصان پزشکی و تیم بهداشتی این استان برای این افراد در حال انجام است.

 

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گیلان از شهروندان خواست تا مواد غذایی را از فروشگاه های معتبر خریداری کرده کرده و به تاریخ تولید و انقضاء آن توجه داشته باشند.

 

بوتولیسم، یک نوع مسمومیت غذایی جدی ولی غیرمسری است که بیشتر در اثر خوردن غذای آلوده به سمی خطرناک به نام بوتولینیوم به وجود می آید، بوتولینیوم در خاک وجود داشته و در شرایط مساعد شامل تاریکی، رطوبت و یک محیط بی هوازی رشد و تکثیر پیدا کرده و از خود سم ترشح می کند.

 

این سم روی سیستم اعصاب مرکزی فرد تاثیر گذاشته و به بروز علایمی همچون تار شدن دید یا دو تا دیدن ، افتادن پلک های چشم ، خشک شدن دهان ، انقطاع تکلم ، مشکل در قورت دادن غذا یا مایعات ،  استفراغ ، ضعف دست ها یا پاها و فلج شدن در شرایط حاد منجر می شود.

 

 

مطالب پیشنهادی,وبگردی

    ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

    

    ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------