اخبار پزشکی


اخبار,اخبار پزشکی,کشف ویروس زنده کرونا در مواد غذایی منجمد

کشف ویروس زنده کرونا در مواد غذایی منجمد

مقام‌های بهداشتی چین می‌گویند ویروس زنده کرونا را در بسته‌بندی مواد غذایی منجمد پیدا کرده‌اند، یافته‌ای که برخلاف تصورات…


کرونا در مبتلایان به سرطان خون کشنده‌تر استاخبار,اخبار پزشکی,مرگ در بیماران کرونایی مبتلا به سرطان خون
پزشکان در یک مطالعه جدید تایید کردند که بیماران مبتلا به سرطان خون در مقایسه با سایر مبتلایان به کووید ۱۹ بیشتر با خطر مرگ مواجه هستند.

به گزارش ایسنا به نقل از روزنامه ایندیپندنت، متخصصان در این مطالعه می‌گویند: این یافته به راهنمایی‌ِ پزشکان و بیماران درباره خطرات کووید-۱۹ در بیمارستان برای مبتلایان به انواع مختلف سرطان کمک خواهد کرد.

 

این مطالعه که در نشریه تخصصی «لانست انکولوژی» (Lancet Oncology) منتشر شده است، مرگ ۳۱۹ بیمار را که بخشی از پروژه نظارت بر ویروس کرونا در بین بیماران سرطانی در انگلیس بودند در فاصله ماه‌های مارس و مه سال جاری میلادی (۲۰۲۰) بررسی کرد.  

 

آن‌ها دریافتند ۲۹۵ بیمار در اثر ابتلا به کووید-۱۹ جان باخته‌اند و بیمارانی که به سرطان‌های خونی نظیر لوکمی، لیمفوما و میلوما مبتلا بودند به نحوی قابل توجه در معرض خطر مرگ و میر بالاتری قرار داشتند به ویژه اگر اخیرا شیمی‌درمانی کرده بودند. 

 

در میان ۲۲۴ نفری که از سرطان خون رنج برده و با ابتلا به ویروس کرونا در بیمارستان بستری شدند، بیش از ۳۶ درصد جان باختند. 

 

تاثیر کووید-۱۹ بر خون یکی از ویژگی‌های قابل توجه این بیماری در بیمارستان‌ها و در میان بیماران وخیم است که دچار انسداد خون در ریه‌ها، قلب و مغز می‌شود که مضر است و گه‌گاه مرگبار خواهد بود. 

 

در آغاز، این ویروس به عنوان عامل یک بیماری تنفسی شناخته شد که عمدتا به ریه‌های فرد آسیب می‌رساند اما پزشکان یکی از پیامدهای آن که «خون چسبناک» لقب گرفته را نیز گزارش کرده‌اند. 

 

در ماه آوریل تحقیقی در نشریه لانست نشان داد این ویروس بر سلول‌های موجود در رگ‌های خونی اثر می‌گذارد. 

 

وقتی محققان حساب سن، جنسیت و دیگر ویژگی‌های فردی بیماران را کنار گذاشتند، افراد مبتلا به لوکمی در مقایسه با فردی معمولی که به سرطان مبتلا است، دو برابر بیشتر احتمال دارد که پس از آلوده شدن به ویروس کرونا جان بازند.  

 

برای بیماران مبتلا به لیمفوما ۷۲ درصد و افراد مبتلا به میلوما ۶۵ درصد بیشتر احتمال دارد که در اثر ابتلا جان خود را از دست بدهند. 

 

چیزی که در این تحقیق مشخص نیست این است که معلوم نیست چند نفر از افرادی که سرطان خون دارند و به این ویروس مبتلا شده‌اند به بیمارستان مراجعه نکرده یا فقط علائم خفیف بیماری را نشان داده‌اند که با در نظر گرفتن آن افراد، نرخ مرگ در میان این گروه کاهش خواهد یافت.

 

 

مطالب پیشنهادی,وبگردی

    ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

    

    ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------