اخبار پزشکی

کرونا در ایران،اخبار پزشکی،خبرهای پزشکی

شناسایی ۳۰۹ بیمار جدید کرونایی در کشور/ ۷ نفر دیگر فوت شدند

بنابر اعلام وزارت بهداشت، در شبانه روز گذشته ۷ بیمار کرونایی در کشور فوت شدند. به گزارش مهر، از دیروز تا امروز ۵ مهرماه ۱۴۰۱…

روشی پیشرفته برای افزایش عمر نگهداری واکسن‌هاافزایش عمر نگهداری واکسن‌،اخبار پزشکی،خبرهای پزشکی
پژوهشگران موسسه فناوری فدرال زوریخ در مطالعه اخیرشان، از توسعه هیدروژلی که عمر انباری واکسن‌ها را بهبود می‌بخشد، خبر داده‌اند.

به گزارش ایسنا، عمر فروشگاهی محصول یا عمر انباری به مدت‌زمانی گفته می‌شود که در آن مدت، یک کالا برای استفاده، مصرف یا فروش مناسب باقی بماند. بیشتر واکسن‌ها باید در یخچال نگهداری شوند که این امر، ارسال آن‌ها به مناطق دورافتاده را دشوار و پرهزینه می‌کند. اکنون پژوهشگران سوئیسی از توسعه هیدروژلی که عمر انباری واکسن‌ها را بهبود می‌بخشد، خبر داده‌اند.

 

پژوهشگران موسسه فناوری فدرال زوریخ روش جدیدی را برای محصور کردن واکسن‌ها در هیدروژل‌ توسعه داده‌اند تا بتوان آنها را در دماهای بسیار بالاتر حمل و نگهداری کرد.

 

واکسن‌ها به منظور ایجاد پاسخ ایمنی، حاوی پروتئین یا ویروس‌های زنده‌ای هستند که در برابر گرما، آسیب‌پذیر هستند. به این ترتیب در کل فرایند تولید، از ساخت در کارخانه تا رسیدن به دست پزشکان و بیمار، واکسن‌ها باید در دمای کمتر از ۸ درجه سانتیگراد (۴۶.۴ درجه فارنهایت) نگهداری شوند که این امر به یک زیرساخت پیچیده‌، امکانات و وسایل حمل و نقل با خنک‌کننده کافی نیاز دارد. دستیابی به این امر نیز می‌تواند در مناطق دورافتاده یا درحال توسعه، بسیار پرهزینه یا غیرقابل دسترسی باشد.

 

دانشمندان موسسه فناوری فدرال زوریخ با همکاری استارت‌آپی به نام"Nanoly Bioscience"، هیدروژل جدیدی ساخته‌اند که می‌تواند واکسن‌ها را در دماهای بسیار بالاتر، ثابت نگه دارد و نیاز به نگهداری آنها در یخچال را از بین ببرد.

 

عنصر اصلی این ماده، یک پلیمر مصنوعی به نام پلی‌اتیلن گلیکول (PEG) است و در نهایت، هیدروژل به دست‌آمده، پروتئین‌های واکسن را محصور می‌کند و آنها را جدا نگه می‌دارد. این امر به دارو اجازه می‌دهد تا در دمای اتاق و حتی بسیار بالاتر ( تا ۶۵ درجه سانتیگراد /۱۴۹ درجه فارنهایت) دوام داشته باشد.

 

در صورت نیاز به استفاده از واکسن‌ها نیز می‌توان به آنها یک محلول قندی اضافه کرد تا هیدروژل را حل و پروتئین‌ها را آزاد کند. داده‌های سم‌شناسی نشان می‌دهد که اجزای موجود در خود هیدروژل برای استفاده در بدن بی خطر هستند.

 

پژوهشگران تأکید می‌کنند که مطالعه‌های بیشتری قبل از استفاده از هیدروژل جدید در توزیع واکسن‌ها باید انجام شوند.

 

یافته‌های این مطالعه در مجله Science Advances منتشر شد.

 

 

کالا ها و خدمات منتخب

    تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------