X

با انواع شخصیت‌ها در تست MBTI آشنا شویدتست MBTI,انواع شخصیت‌ها در تست MBTI

انواع شخصیت‌ها در تست MBTI

 

آیا تا به حال شده که از کسی بشنوید که شخصیت من حامی، فرمانده، سفیر و کارآفرین است و شما از خودتان بپرسید که این کلمات چه معنایی دارد و منظور آنها از نوع شخصیت چیست؟ آنچه این افراد به آن اشاره می‌كنند تیپ شخصیتی آنها بر اساس تست شخصیت شناسی مایرز-بریگز (MBTI) است.

 

تست شخصیت شناسی MBTI به هر فرد نشان می‌دهد که تیپ شخصیتی که دارد از چه نوع است، نقاط قوت و ترجیحات شخص او چیست و اینکه او چگونه می‌تواند با دنیای اطراف خود کنار بیاید. این تست توسط ایزابل مایرز و مادرش کاترین بریگز بر اساس نظریه تیپ‌های شخصیتی کارل یونگ به دست آمده است. استفاده از این تست شخصیت شناسی به قدری در دنیا گسترش پیدا کرده است که بسیاری از کشورهای دنیا از آن به عنوان بهترین تست روان‌شناختی در جهان یاد می‌کنند.

 

توسعه تست MBTI

مایرز و بریگز هر دو مجذوب نظریه انواع تیپ شخصیتی یونگ شدند و تشخیص دادند که این تئوری می‌تواند در دنیای واقعی افراد، کاربردهای بسیار داشته باشد. در طول جنگ جهانی دوم، آنها کار روی این تست را آغاز کردند که و پایه و اساس آن را روی درک تفاوت‌های فردی بنا نهادند.

 

مایرز و بریگز با کار روی تست شخصیت شناسی MBTI به مردم در درک خود کمک کردند و معتقد بودند که می‌توانند به افراد در انتخاب مشاغل متناسب با تیپ شخصیتی خود و داشتن زندگی سالم‌تر و شادتر کمک کنند.

 

این مادر و دختر اولین نسخه از تست شخصیت شناسی خود را در سال 1940 نهایی کردند و امتحان کردن آن را بر روی دوستان و خانواده آغاز کردند. آنها از سال 1940 تا دو دهه بعد از آن روی تکامل این تست کار کردند و ما آن را به شکل امروزی و توسعه یافته مشاهده می‌کنیم.

 

نگاهی به تست MBTI

افراد بعد از پاسخ دادن به سؤالات این تست، در میان 16 دسته تیپ شخصیتی قرار می‌گیرند و با این تیپ‌ها شناخته می‌شوند. هدف MBTI این است که به شرکت کنندگان اطلاعات بیشتری نسبت به آنچه هستند بگوید و به آنها درباره آنچه دوست دارند، دوست ندارند، نقاط قوت، نقاط ضعف، ترجیحات شغلی و سازگاری با افراد دیگر ارائه دهد.

 

در این تست شخصیت شناسی هیچ مرزبندی برای افراد و "بهتر" یا "بدتر" بودن آنها نیست و هیچ تیپ شخصیتی در این تست نسبت به دیگری ارجحیت و برتری ندارد. این تست ابزاری برای کشف اختلالات عملکردی یا ناهنجاری‌های شخصیتی هم نیست. در عوض، هدف آن صرفاً کمک به شما در یادگیری بیشتر درباره خودتان و و کشف حقایق درباره شخصیت‌تان است. این تست از چهار معیار برای شناخت شخصیت‌ها استفاده می‌کند که معیارها به دسته بندی‌های زیر تقسیم می‌شود:

برون گرا (E) یا درون گرا (I)

شهودی (N) یا حسی (S)

ادراکی (P) یا قضاوتی (J)

احساسی (F) یا منطقی (T)

 

پاسخ افراد به سؤالات این تست در میان این معیارها بررسی می‌شود و هر فرد یکی از ویژگی‌های هر دسته را به خود اختصاص می‌دهد. به عنوان مثال ممکن است فردی بعد از پاسخ به سؤالات آزمونMBTI  ایران تلنت هم فردی درون گرا باشد، هم حسی، هم قضاوتی و هم منطقی. در نهایت این فرد تیپ شخصیتی ISTJ یا بازرس را دارد که این تیپ شخصیتی، ویژگی‌ها و مشخصه‌های خاص خود را دارد. در ادامه به ارائه توضیحات درباره انواع تیپ شخصیتی موجود در این تست می‌پردازیم. اما قبل از آن می‌توانید برای انجام تست MBTI ایران تلنت به اینجا کلیک کنید.

 

انواع تیپ شخصیتی در تست MBTI

 

تست MBTI,انواع شخصیت‌ها در تست MBTI

تست شخصیت شناسی مایرز-بریگز (MBTI)

 

همان گونه که عنوان کردیم هر تیپ شخصیت با حروف اول هر کلمه از دسته بندی معیارها مشخص می‌شود. این تیپ‌ها به شکل زیر مشخص می‌شوند:

ISTJ - بازپرس

ISTP - چیره دست

ISFJ - حامی

ISFP - ماجراجو

INFJ - مشاور

INFP – واسطه‌گر

INTJ - روشنفکر

INTP - متفکر

ESTP - کارآفرین

ESTJ - مجری

ESFP – سرگرم کننده

ESFJ - سفیر

ENFP - پیکارگر

ENFJ – پیش قدم

ENTP - مبلغ

ENTJ – فرمانده

 

بیایید نگاهی کوتاه به تیپ‌های شخصیتی و ویژگی‌های آنها بیندازیم.

ISTJ - بازپرس

افراد دارای تیپ شخصیتی بازپرس از حس مسئولیت پذیری بالایی برخوردارند و در میان افراد وفادار به کار، خانواده و مسئولیت به شمار می‌آیند. آنها معمولا ترجیح می‌دهند تا به تنهایی کار کنند و در قبال کارهای خود نیز کاملا مسئولیت همه چیز را می‌پذیرند. آنگلا مرکل در میان افراد این گروه تیپ شخصیتی است.

 

ISTP - چیره دست

افراد با تیپ شخصیتی چیره دست، همواره به تمام اتفاقات پیرامون خود دقت دارند و به همین خاطر به خوبی می‌توانند مشکلات را با شناسایی راه حل مناسب، حل کنند. علاوه بر این این افراد همیشه به دنبال کارهای جدید و ابداع قوانین نوین برای انجام کارها هستند. استیو جابز در میان افراد این گروه تیپ شخصیتی است.

 

ISFJ - حامی

افراد دارای تیپ شخصیتی حامی با ملاحظه، قابل اعتماد و متعهدند. به همین دلیل کار خود را به خوبی تکمیل می‌کنند و همچنین در قبال اطرافیان و همکاران خود بسیار متعهد هستند. توجه آنها به اطرافیان و همچنین تعهد بر انجام درست کارها، آنها را به حامی تبدیل کرده است. آنتونی هاپکینز در میان افراد این گروه تیپ شخصیتی است.

 

ISFP – ماجراجو

 

تست MBTI,انواع شخصیت‌ها در تست MBTI

تیپ شخصیتی ماجراجو

 

افراد دارای تیپ شخصیتی ماجراجو، در زمان زندگی می‌کنند و از لحظه لحظه زندگی خود لذت می‌برند. آنها همچنین بر نظم و انجام درست کارها پایبند هستند و به همین خاطر کارهای خود را به بهترین شکل انجام می‌دهند. این افراد نسبت به دیگران مسئول پذیر هستند، اما در مورد ارتباط برقرار کردن با دیگران کمی سخت هستند. دیوید بکهام در میان افراد این گروه تیپ شخصیتی است.

 

INFJ - مشاور

افراد دارای تیپ شخصیتی مشاور، به راحتی می‌توانند مفاهیم پیچیده و روابط انسانی را درک کنند. این افراد همچنین می‌توانند به راحتی به احساسات درونی دیگر افراد پی ببرند. به همین خاطر می‌توان این افراد را برای برنامه ریزی و قرار دادن افراد در تیم‌ها انتخاب کرد. ماهاتما گاندی در میان افراد این گروه تیپ شخصیتی است.

 

INFP – واسطه‌گر

افراد دارای تیپ شخصیتی واسطه گر، از ارزش‌های درونی عمیقی بهره ‌می‌برند که همین ارزش‌ها تمامی تصمیمات و ارتباطات اجتماعی‌شان را هدایت می‌کنند. این افراد به دنبال پیشرفت در کار و رشد هستند. ویلیام شکسپیر در میان افراد این گروه تیپ شخصیتی است.

 

INTJ - روشنفکر

افراد دارای تیپ شخصیتی روشنفکر، می‌توانند احتمالات موجود در آینده را به وضوح تصور کنند. به همین خاطر می‌توانند کارها و برنامه ریزی‌های طولانی مدت را به بهترین شکل انجام دهند. این افراد عاشق چالش در زندگی هستند و دوست دارند تا در این موقعیت‌ها راه حل را پیدا کنند. مارک زاکربرگ در میان افراد این گروه تیپ شخصیتی است.

 

INTP - متفکر

افراد دارای تیپ شخصیتی متفکر، می‌توانند هر ایده یا موقعیت را به صورت کاملاً جزئی و مختصر، تجزیه و تحلیل کنند. به همین خاطر توانایی حل مشکل خوبی دارند. بهترین نتیجه فعالیت آنها، زمانی رقم می‌خورد که لازم باشد به تنهایی یک راه حلی را برای حل مشکلی پیدا کنند. آلبرت انیشتین در میان افراد این گروه تیپ شخصیتی است.

 

ESTP – کارآفرین

 

تست MBTI,انواع شخصیت‌ها در تست MBTI

تیپ شخصیتی کارآفرین

 

افراد دارای تیپ شخصیتی کارآفرین، بسیار پرانرژی هستند و در مورد چالش‌ها بسیار خلاقانه عمل می‌کنند.  آنها منعطف، تطبیق پذیر، مبتکر، خلاق و کاردان هستند و می‌توانند به عنوان یک همکار خوب در هر شرکتی باشند. توماس ادیسون در میان افراد این گروه تیپ شخصیتی است.

 

ESTJ - مجری

افراد دارای تیپ شخصیتی مجری، سازماندهی یک تیم، پروژه، عملیات و روند کاری را می‌پسندند و دوست دارند شخصاً تمام کارها را انجام دهند و به پایان برسانند. آنها از تعامل و همکاری با سایرین لذت می‌برند، اما برای همکاری بایدهایی دارند که دوست دارند تا دیگران نیز کارهای خود را سر موقع و به بهترین شکل انجام دهند. میشل اوباما در میان افراد این گروه تیپ شخصیتی است.

 

ESFP – سرگرم کننده

افراد دارای تیپ شخصیتی سرگرم کننده، در زمان حال زندگی می‌کنند و از تمام کارهایی که انجام می‌دهند لذت می‌برند. افرادی متعهد هستند و سعی می‌کنند تا وظایف خود را طبق تعهدی که دارند انجام بدهند و در عین حال از انجام آنها لذت ببرند. لئوناردو دی کاپریو در میان افراد این گروه تیپ شخصیتی است.

 

ESFJ - سفیر

افراد دارای تیپ شخصیتی سفیر، با دقت تمام کارها را سازماندهی می‌کنند و تمام وظایف خود را در زمان مشخص شده و منظم انجام می‌دهند. در واقع این افراد وفادار و وظیفه شناسند. از طرفی دیگر در قبال خانواده و اطرافیان نیز این وظیفه شناسی را دارند و با مهربانی به آنها کمک می‌کنند. سلن دیون در میان افراد این گروه تیپ شخصیتی است.

 

ENFP – پیکارگر

در تست MBTI زندگی برای افرادی که تیپ شخصیتی پیکارگر دارند، بسیار ماجراجویانه و پرچالش است. این افراد همچنین بسیار احساسی هستند و همیشه دوست دارند در قبال کاری که برای دیگران انجام می‌دهند تقدیر شوند و مورد تأیید باشند. والت دیزنی در میان افراد این گروه تیپ شخصیتی است.

 

ENFJ – پیش قدم

افراد دارای تیپ شخصیتی پیش قدم، به خوبی با هر شرایط و محیطی کنار می‌آيند و درک خوبی نیز از نیازها و خواسته‌های اطرافیان دارند. آنها می‌توانند رهبرانی پر انگیزه و همکارانی وفادار نیز باشند. اوپرا وینفری در میان افراد این گروه تیپ شخصیتی است.

 

ENTP – مبلغ

 

تست MBTI,انواع شخصیت‌ها در تست MBTI

تیپ شخصیتی مبلغ

 

افراد دارای تیپ شخصیتی مبلغ در تست MBTI، همواره محیط پیرامون خود را زیر نظر دارند تا بتوانند فرصت‌های جدیدی کشف کنند. درک آنها از اتفاقات و آینده به قدری بالا است که برخی آنها را آینده نگر و پیش‌گو نیز می‌نامند. مارتین اسکورسیزی در میان افراد این گروه تیپ شخصیتی است.

 

ENTJ – فرمانده

افراد دارای تیپ شخصیتی فرمانده در تست MBTI، رهبرانی بالفطره و کار آفرین هستند. سرعت عمل آنها در تحلیل و تبدیل موقعیت‌ها به فرصت زبانزد است. بعلاوه این افراد به خوبی می‌توانند افراد و موقعیت‌ها را سازماندهی کنند. آن‌ها استراتژیست‌هایی بسیار قدرتمندی نیز به شمار می‌آیند که می‌توانند سازمان و افراد تحت حمایت خود در سازمان را به خوبی هدایت و رهبری کنند. بیل گیتس در میان افراد این گروه تیپ شخصیتی است.

 

سخن پایانی

استفاده از تست MBTI می‌تواند بینش زیادی در مورد شخصیت شما ایجاد کند و احتمالاً به همین دلیل است که این تست محبوبیت زیادی در کل جهان پیدا کرده است. طبق گفته بنیاد مایرز و بریگز، تمام افراد در این تست برابر هستند و باز هم عنوان می‌کنند که هیچ برتری در تیپ‌های شخصیتی وجود ندارد.

 

به عنوان مثال هنگام کار در مدرسه و در کارهای گروهی و همچنین هنگام کار در محل کار، شناخت نقاط قوت خود و درک نقاط قوت دیگران می‌تواند برای شما بسیار مفید باشد و به شما کمک کند تا بهتر با دیگر افراد کنار بیایید. هنگامی که روی پروژه‌ای دارید کار می‌کنید، ممکن است متوجه شوید که تعدادی از افراد گروه هستند که بیشتر از دیگر افراد در برخی کارها استعداد دارند و با کار تیمی نیز راحت‌تر کنار می‌آیند. با شناخت این تفاوت‌ها، راحت‌تر می‌تواند وظایف را بین اعضای گروه تقسیم کنید و سریع‌تر به اهداف خود برسید.

 

برای اینکه کامل‌ترین تست شخصیت شناسی MBTI را انجام دهید و بینید در کدام دسته از تیپ‌های شخصیتی قرار می‌گیرید، به ایران تلنت و به آدرس www.irantalent.com/tests/mbti مراجعه کنید.

 

منبع: وبلاگ ایران تلنت

 

مطالب پیشنهادی,وبگردی

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------