اخبار پزشکی


اخبار پزشکی ,خبرهای پزشکی,ستاد مقابله با کرونا

اعمال محدودیت‌های یک هفته‌ای در کلانشهر تهران

دبیر و جانشین رئیس ستاد مقابله با کرونای شهرداری تهران از اعمال یک هفته‌ای محدودیت‌ها در کلانشهر تهران به علت شیوع مجدد…


با شناخت ژنتیک خودتان بهترین نوع رژیم غذایی اختصاصی را دریافت کنیدبهترین رژیم غذایی بر اساس ژن ها,بهترین نوع رژیم غذایی برای هر فرد

بهترین نوع رژیم غذایی برای هر فرد

 
ممکن است که یک کف دست نان بیش از یک املت پر از روغن شما را چاق کند! این یک جمله عجیب است که برای برخی معنای زیادی دارد. احتمالا دیده‌اید که دو فرد با مقدار مشابه کالری دریافتی و برنامه ورزشی یکسان، از نظر تناسب اندام چندان شباهتی با هم ندارند. شنیده‌اید که بعضی افراد با خوردن آب هم چاق می‌شوند اما برخی دیگر هر غذایی می‌خورند، باز لاغر هستند.


علت این تفاوت در چیست؟
DNAی شما حاوی اطلاعاتی است که مشخص می‌کند برای لاغری، تناسب اندام و سلامتی چه غذا و یا مکملی را بخورید و از چه رژیم غذایی‌ای پیروی کنید.


این تفاوت در پاسخ بدن افراد نسبت به مواد غذایی مختلف به ژنتیک متفاوتشان بر می‌گردد.


همانطور که ژنتیک باعث تفاوت های زیاد افراد در ظاهرشان می شود، بنابراین دور از انتظار نیست که این تنوعات ژنتیکی موجب ایجاد نیاز‌ها و حساسیت‌های غذایی متفاوت در بدن افراد مختلف شود. حساسیت بدن شما به چربی‌ها و کربوهیدرات‌ها توسط ژنتیک شما تعیین می‌شود.

 

برای مثال اگر در نتیجه آزمایش ژنتیکی شما مشخص شود که بدن تان حساسیت بالایی به چربی‌ها ولی حساسیت کمی به کربوهیدرات‌ها دارد، در این صورت اگر به دنبال رژیم غذایی لاغری هستید، به شما پیشنهاد می‌شود مصرف چربی‌ها مانند خامه صبحانه را محدود کنید و بیشتر از کربوهیدرات‌ها استفاده کنید. هر فرد، با ژنتیک و ویژگی‌های منحصر به فردی به دنیا می آید. بنابراین، اولین قدم، شناسایی حساسیت‌های ژنتیکی بدن‌ شما است. جالب است بدانید که پژوهش‌ها نشان داده‌اند افرادی که برنامه غذایی مطابق با ژنتیک خودشان دارند، حدود دو برابر بیشتر از سایرین وزن کم کرده اند.

ژن چاقی یا لاغری
آیا ژن چاقی لاغری افسانه است؟ نه! ژن چاقی یا لاغری افسانه نیست.
در دنیا شرکت‌های مختلفی هستند که با بررسی این تفاوت‌های ژنتیکی، اطلاعات زیادی در مورد حساسیت بدن به مواد غذایی، احتمال چاقی، بهترین رژیم غذایی و نیاز به مکمل‌ها و ویتامین‌ها در اختیار افراد قرار می‌دهند. شرکت DNAfit یکی از معروفترین شرکت‌های فعال در این حوزه است.


شاید برایتان جای سوال باشد که آیا شرکتی در ایران نیز این خدمات را ارائه می‌کند یا خیر؟!
 اخیرا شرکت‌‏های ایرانی نیز به استفاده از این پتانسیل در کشور روی آورده‏اند. یکی از معروف ترین شرکت‏‌های مطرح در این زمینه‏‏، شرکت مای ژن واقع در آزمایشگاه ژنتیک پزشکی دکتر زینلی  می‌باشد.


تقریبا تمام شرکت‏‌های مطرح در این زمینه، برای انجام آزمایش‌ها و آنالیزهای ژنتیکی از DNA سلول‌های موجود در بزاق استفاده می‌کنند. بنابراین بعد از خرید یا ثبت سفارش از این شرکت‌ها، پکیج نمونه‌گیری برای شما ارسال می‌شود تا نمونه بزاق خود را جمع‌آوری کنید و برای آنالیز‌ ژنتیکی به این شرکت‌ها ارسال نمایید. تقریبا بعد از 2 تا 3 هفته نتیجه‌ آزمایشات ژنتیکی شما آماده است!


چه اطلاعات منحصر به فردی  بدست می آورید
با انجام آزمایش ژنتیکی تغذیه، موارد زیر را از بدن خود کشف می کنید:
1. بهترین نوع رژیم غذایی برای هر فرد:
یکی از جذاب ترین اطلاعاتی که در این گزارش‌های ژنتیکی به چشم می‌‌خورد، پیشنهاد بهترین نوع رژیم غذایی برای هر فرد است. اخیرا مطالعه‌ای نشان داده است که افرادی که از رژیم‌های غذایی متناسب با ژنتیک خود استفاده می‌کنند، نسبت به افراد دیگر که از رژیم‌های غذایی عمومی استفاده می‌کنند، 33 درصد بیشتر کاهش وزن را تجربه کرده‏اند.


 این رژیم غذایی بر اساس حساسیت بدن فرد به چربی‌ها و کربوهیدرات‌ها بدست می‌آید. تنوعات ژنتیکی متنوعی در ژن‌های مختلف مرتبط با ریسک حساسیت به چربی و کربوهیدرات‌ها شناسایی شده‌اند. به عنوان مثال، میزان حساسیت افراد به کربوهیدرات‌ها با بررسی ژن‌هایی که عملکرد آن‌ها در جذب کربوهیدرات‌ها، ترشح انسولین، سوخت‌ و ساز قندها و میزان فعالیت آدرنالین نقش دارند، بررسی می‌شود. این شرکت‌ها با استفاده از آزمایش‌های ژنتیکی، ژنوتیپ افراد را در جایگاه‌های مورد نظر بررسی می‌کنند و با استفاده از الگوریتم‌های مختلف حساسیت فرد را شناسایی می‌کنند.


2. نیازهای ژنتیکی شما به ویتامین ها، آنتی اکسیدان و اُمگا 3:
بررسی نیاز بدن به مکمل‌ها برای بهبود سلامت عمومی، تقویت پوست، مو، دندان‌ها و پیشگیری از بیماری‌ها اهمیت بسزایی دارد. به عنوان مثال، کمبود ویتامین B با بررسی تنوعات ژنتیکی موجود در ژن MTHFR مورد بررسی قرار می‌گیرد. کمبود این ویتامین در بدن موجب افزایش ریسک سکته، افسردگی و خستگی مزمن می‌شود.


3. بررسی حساسیت به گلوتن و لاکتوز:
احتمالا دیده اید که برخی از افراد با خوردن محصولاتی که با آرد گندم درست شده اند، دچار ناراحتی گوارشی می شوند که با نام بیماری سلیاک شناخته می شود. یکی از بخش های نتیجه آزمایش ژنتیکی تغذیه شما بررسی حساسیت به گلوتن است. همچنین با بررسی حساسیت شما به لاکتوز می توانید در مورد مصرف لبنیات تصمیم گیری کنید.


به طور خلاصه، این گونه خدمات، اتفاقات جدیدی در دنیای امروز به حساب می‌آیند و موافقان و مخالفان خود را نیز در طی چند سال اخیر پیدا کرده است. از مزایای این گونه خدمات می‌توان به بلند مدت و همیشگی بودن نتایج اشاره نمود. آگاهی و شناخت بیشتر بدنتان، به شما و متخصص تغذیه‌ کمک می‌کند تا رژیم غذایی و سبک زندگی خاص خود را داشته باشید، مقایسه را کنار گذاشته و بهترین خودتان باشید.

مطالب پیشنهادی,وبگردی
 

    ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

    

    ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------