اخبار پزشکی


اومیکرون,اخبار پزشکی ,خبرهای پزشکی

«اومیکرون» واکسینه‌شده‌ها را مبتلا می‌کند

پروفسور سلیم عبدالکریم، مشاور ارشد دولت آفریقای جنوبی در آغاز پاندمی ویروس کرونا و کارشناس ارشد بیماری‌های عفونی روز دوشنبه…

مشاوره قبل از ازدواج با یک دکتر روانشناس خوبمشاوره ازدواج,روانشناس ازدواج

مشاوره قبل از ازدواج

 

مشاوره قبل از ازدواج
ازدواج یکی از حساس‌ترین و سرنوشت‌سازترین تصمیمات زندگی است که می‌تواند نقش زیادی در شادی و غم ما در آینده داشته باشد.

پیش از ازدواج باید به نکات خاصی توجه کرد تا بتوان انتخابی آگاهانه داشت. دقت در برخی رفتارها یا گفتارها و ویژگی‌های شخصیتی می‌تواند به ما در شناخت طرف مقابل کمک کند. شناخت بهتر طرف مقابل از پشیمانی‌های احتمالی آینده جلوگیری می‌کند. مشاوره قبل از ازدواج به فرد کمک می‌کند تا نکات اساسی را از نکات غیراساسی تشخیص دهیم.

مشاوره ازدواج همچنین به ما کمک می‌کند تا از ویژگی‌ها و نکات منفی رفتاری خود آگاه گردیم تا پیش از ازدواج فرصت کافی برای اصلاح و تغییر آنها داشته باشیم و این نکات منفی باعث آزار و آسیب به طرف مقابل ما نشود و رابطه را در بدو ورود خراب نکند.

نکات کلیدی مشاوره قبل از ازدواج
توصیه می‌کنیم پیش از ازدواج، با شریک عاطفی خود نزد یک دکتر روانشناس خوب رفته و درباره رابطه خود، آگاهی و دانش بیشتری کسب کنید. مشاوره قبل از ازدواج به شما کمک می‌کند نکات مهم را از حواشی تشخیص بدهید. نکات مهم زیر هر یک می‌تواند زنگ خطری برای شما باشد.

۱- اطلاعات درباره خانواده خود نمی‌دهد: اگر شخصی که با او در حال آشنا شدن هستید، اطلاعاتی از خانواده خود نمی‌دهد، درباره آنها صحبت نمی‌کند یا رابطه صمیمانه و گرمی با آنها ندارد؛ باید درباره توانایی صمیمیت و ساختار شخصیتی او هشیاری بیشتری به‌خرج بدهید. انسان‌ها معمولاً هر رابطه‌ای که با خانواده خود داشته باشند، با ما نیز در آینده همانگونه رفتار خواهند کرد. شخصی که روابط صمیمانه و عاطفی در خانواده خود نداشته است، متاسفانه مهارت لازم برای یک ارتباط سالم و عاطفی با شما را نیز نخواهد داشت. اگر در کوتاه‌مدت علاقمندی خود را ابراز می‌کند، ولکن با گذشت زمان حفظ این رابطه صمیمانه برای او دشوارتر خواهد شد و مشکلاتی که با خانواده خود داشته است، با شما نیز پیدا می‌کند.

۲- با دوست، همسر یا نامزد قبلی خود همچنان ارتباط دارد: شخصی که نتواند رابطه ناموفق خود را به‌طور کامل تمام کند، تضمینی وجود ندارد که بعد از ازدواج نیز ارتباط مجدد با دوست یا نامزد خود برقرار نکند. بالاخص که مسلماً ارتباط با شما مانند ارتباط با هر شخص دیگری در عمل با دشواری‌ها و چالش‌هایی روبرو خواهد شد و ماه عسل آن به اتمام خواهد رسید. در آن زمان است که او با خود فکر می‌کند آیا اگر با فلانی ازدواج می‌کردم، بهتر نبود؟! هیچ زمان مشکلات یک رابطه واقعی با رویاهای یک رابطه خیالی برابری نخواهد کرد و رابطه خیالی در هر رقابتی برنده خواهد شد. بنابراین فردی که نمی‌تواند پرونده دوستی قبلی خود را ببندد، مسلماً فرد مناسبی برای شما نیست. شما در اینصورت همواره در شک و دودلی خواهید ماند و نمی‌توانید به شریک زندگی خود اعتماد کنید.

۳- اختلالات روانی و شخصیتی: نکته مهم دیگر، توجه به اختلالات روانی مانند وسواس- افسردگی- پانیک و یا اختلالات شخصیتی مانند خودشیفتگی- انزواطلبی و ... می‌باشد. شاید بتوان با مشکلات روانی هیجانی به‌نحوی کنار آمد، اما اختلالات شخصیتی چیزی نیست که بتوانید آنها را نادیده بگیرید. مثلاً درمان وسواس هم به‌طریق دارویی و هم شناختی رفتاری (اگر شدید نباشد) ممکن است اما درمان اختلال شخصیت خودشیفته و سایر اختلال‌های شخصیتی به‌سادگی ممکن نمی‌باشد.

فردی که در هر ملاقات دائماً به تعریف از خود و ذکر پیروزی‌ها و موفقیت‌ها و یا دارایی‌های خود می‌پردازد، همه را بد، ناموفق و فاقد ارزش می‌داند و بی‌وقفه درباره خود حرف می‌زند و اجازه حرف زدن را به شما نمی‌دهد، از اختلال شخصیت رنج می‌برد. اگر طرف مقابل نگاه بالا به پایین دارد و جملات او دستوری است، اگر برای شما احترام قائل نمی‌شود و افکار، اندیشه‌ها، فرهنگ و ارزش‌های شما را مدام مورد سوال قرار می‌دهد، اگر دائماً شما را قضاوت می‌کند و از شما انتقاد می‌کند، باید در ارتباط خود با او تجدیدنظر کنید.

۴- ابراز محبت افراطی: ابراز افراطی عشق و علاقه، دادن هدایای بسیار، تفکر و توجه ۲۴ ساعته به شما، احساس مالکیت و ابراز حسادت، اگرچه شیرین است اما باید هشداری برای شما باشد. چنین رفتارهایی می‌تواند نشانه نیاز شدید عاطفی باشد. شما نیز اگر از محبت‌های افراطی و کنترلگری و پرس و جوی مدام او که با کی و کجا بودید احساس خوشایندی می‌کنید، باید در مورد سلامت خویش با یک مشاور گفتگو کنید.

 

ابراز عشق‌های آتشین و طوفانی، روابط پرشور و هیجان‌انگیز در همان ابتدای رابطه، بت ساختن یا بت دیده شدن در نزد معشوق، همگی باید برای شما نشانه‌های خطر باشد. مسلماً نباید این ابراز عواطف شدید را نشانه عشق و علاقه زیاد تصور نمود، زیرا اینگونه افراد پس از مدتی به‌سرعت تغییر حالت و در صورت برآورده نشده خواسته‌هایشان در رابطه، به‌شدت خشمگین می‌شوند و رابطه‌ای که در نظرشان بهترین رابطه بود، به ناگهان به بدترین رابطه تبدیل می‌شود.

 

مشاوره ازدواج,روانشناس ازدواج

روانشناس ازدواج


۵- رفتار و گفتارش به‌گونه‌ای است که ترحم شما را برمی‌انگیزد: او به‌دنبال یک حامی است و در کودکی از این طریق محبت کسب می‌کرده است. او در روابط یاد گرفته است به دیگران تکیه کند و نمی‌تواند نقش مستقلی در رابطه داشته باشد. اگر شما نیز جذب چنین رابطه‌هایی می‌شوید که مدام نقش ناجی را دارید، باید با یک روانشناس صحبت کنید. برای آگاهی بیشتر درباره الگوی ایثار خود، به سایت روانشناسی دکتر کامیار سنایی، مقاله «تله ایثارگری» مراجعه کنید.

۶- اشتباهات خود را نپذیرفته و به گردن دیگران می‌اندازد: اگر طرف مقابلتان مدام دیگران را مسئول بدبختی و مشکلاتش می‌داند دائم از دیگران به‌عنوان مسبب مشکلاتش نام می‌برد؛ احتمالاً بعد از ازدواج، شما نیز یکی از افرادی خواهید شد که او مسبب عدم موفقیتش می‌داند. چنین فردی هیچ‌وقت مسئولیت رفتارش را نخواهد پذیرفت همیشه به‌دنبال مقصر است. مثلاً اگر او مدام از دوست یا نامزد قبلیش بدگویی می‌کند و او را مقصر می‌داند و سهم خود را از مشکلات نمی‌پذیرد، بعدها شما را در هر چیزی مقصر خواهد دانست.

۷- توانایی ابراز علاقه ندارد: فردی که مهارت ابراز محبت در کلام و رفتارش را با توجه به میزان پیشرفت رابطه ندارد، به احتمال زیاد در خانواده‌ای خشک و بی‌محبت رشد کرده است. عدم ابراز محبت چنین فردی شما را در آینده آزار خواهد داد. انتظار نداشته باشید این ویژگی او تغییر کند.

۸- بدقولی کردن: شخصی که به قول‌ها و تعهد خود پایبند نیست، فردی قابل اعتماد نمی‌باشد. خودتان را گول نزنید که این مورد استثنا است و در باقی موارد فردی متعهد است. بدقولی و عدم‌پایبندی به تعهد، یک ویژگی است که می‌تواند همه‌جا بروز کند.

۹- نیاز به توجه‌طلبی: بعضی افراد نیاز شدیدی دارند تا در همه‌جا مرکز توجه باشند. چنین فردی با نوع لباس خود، با گفتار و حرکات خود سعی می‌کند دیگران را تحت‌تاثیر قرار داده و توجهشان را به خود جلب کند. رابطه با چنین فردی که مدام می‌خواهد نظر دیگران را به‌خود جلب کند، بسیار سخت است. چنین افرادی حسادت شریک عاطفی خود را برمی‌انگیزند و نمی‌توان در کنارشان احساس آرامش کرد. چشم‌چرانی را نیز می‌توان نوعی طلب توجه دانست.

۱۰- مشروبات الکلی و موادمخدر: مشکلات زندگی با فرد معتاد بر کسی پوشیده نیست، ولی برخی افراد به گمان اینکه می‌خواهند طرف مقابل را از این مصیبت نجات دهند، وارد رابطه می‌شوند. گمان آنها این است که اگر به او بسیار محبت کنند، می‌توانند وی را از این بلا نجات دهند. این اشتباه‌ترین دلیلی‌ست که یک نفر می‌تواند برای رابطه داشته باشد. اگر دلیل شما نجات طرف مقابل است، حتماً با یک دکتر روانشناس صحبت کنید.

 

مشاوره ازدواج,روانشناس ازدواج

دکتر کامیار سنایی روانشناس

 
۱۱- پورنوگرافی: اگر فرد عادت به تماشای پورنوگرافی دارد، باید در رابطه خود با او تجدیدنظر کنید. اعتیاد به پورنوگرافی، مشکلات جنسی بسیاری به‌وجود می‌آورد. برای اطلاعات بیشتر در این زمینه، به کتاب «پورنوگرافی لذت ممنوعه» مراجعه کنید.

۱۲- بی‌هدفی: فردی که برای زندگیش هدفی ندارد و بر اساس قانون «هرچه پیش آید، خوش آید» حدکت می‌کند، خود و شما را دچار مشکلات عدیده خواهد کرد. به گذشته‌اش بنگرید. اگر در کار، تحصیل، هنر و ... موفقیتی نداشته، مسلماً در آینده نیز نمی‌تواند مسئولیت زندگی برعهده بگیرد. هرگونه در گذشته زندگی کرده، در آینده نیز همان انتظار از او می‌رود.

۱۳- عدم استقلال رأی: فردی که از خویش اراده نداشته و در همه امور تابع خانواده‌اش است و خانواده‌اش در هر موردی اظهارنظر می‌کنند و از او می‌خواهند به‌گونه خاصی رفتار کند و او نیز با هر گفته آنها تغییر عقیده می‌دهد، مسلماً در آینده نمی‌تواند حد و مرز خانواده‌اش را با آنها قاطعانه مشخص کند و همواره خانواده‌اش خواهان دخالت در امور شما خواهند بود.

 

اگر این وابستگی مالی‌ست، باید پیش از ازدواج، فرد استقلال مالی‌اش را به‌دست آورد؛ در غیراینصورت قضایای مالی اهرم فشاری برای اعمال نظرات خانواده خواهد شد. افراد وابسته از آسیب‌های جدی رنج می‌برند که می‌توان آن را در کودکی جستجو کرد. این افراد نیاز دارند شریک زندگی‌شان مسئولیت بیشتر حوزه‌های زندگی را بر دوش بگیرد. او ترجیح می‌دهد تصمیمات مهم را دیگری بگیرد تا مسئولیتی نیز به‌تبع آن احساس نکند.

حال که به‌برخی نکات کلیدی پی‌بردیم که باید پیش از ازدواج به آنها توجه کنیم، باید بدانیم تشخیص بعضی از این نکات مستلزم مشورت با دکتر روانشناس است. مشاوره قبل از ازدواج به شما کمک می‌کند درباره تشخیص این ویژگی‌ها و سایر مواردی که نگرانتان می‌کند، با یک متخصص مشورت کنید.

برای اطلاعات بیشتر در این زمینه، به سایت دکتر کامیار سنایی مراجعه نمایید.

 

 

کالا ها و خدمات منتخب

  تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

  سایر خبرهای داغ

  

   ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

   

   ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------