دندانپزشکان عمومی به این 3 دلیل هزینه ارتودنسی کمتری می گیرنددندانپزشکان عمومی به این 3 دلیل هزینه ارتودنسی کمتری می گیرند,هزینه ی کمتر ارتودنسی,علت کمتر بودن هزینه ارتودنسی

علت پرداخت هزینه ی کمتر ارتودنسی توسط دندانپزشک

 

با وجود اینکه درمان‌های مربوط به نامنظمی دندان ها و فکین تنها می‌بایست توسط یک متخصص ارتودنسی خوب صورت بگیرد، اما متاسفانه این روزها شاهد آن هستیم که دندانپزشکان عمومی نیز به صورت غیر اصولی برای برخی از بیماران چنین درمان هایی (آن هم با هزینه کم) دریافت می کنند. در این مقاله می‌خواهیم ببینیم که چرا ممکن است برخی مردم به جای انتخاب مثل بهترین متخصص ارتودنسی در تهران، کرج، شیراز، و ..... درمان خود را نزد یک دندانزشک عمومی انجام دهند و دست کم به بررسی 3 دلیل ارزان بودن درمان در نزد این دندانپزشکان بپردازیم.

 

به چه کسی متخصص ارتودنسی گفته می شود؟

ارتودنسی یک رشته کاملا تخصصی و از شاخه هایی بسیار قدیمی دندانپزشکی است. به متخصصان این رشته ارتودنتیست یا متخصص ارتودنسی دندان گفته می شود. در این رشته تخصصی به تشخیص، پیشگیری و درمان نامنظمی های دندان و ناهنجاری های فکی پرداخته می شود.

 

ارتودنتیست ها ابتدا دندانپزشک عمومی هستند، آن ها پس از اینکه 6 تا 7 سال دوره عمومی دندانپزشکی را سپری کردند، می توانند در آزمونی شرکت کنند و وارد یکی از رشته های تخصصی دندانپزشکی شوند. برای مثال آن ها می توانند متخصص اندو و درمان بیماری های ریشه دندان شوند، متخصص ترمیمی و زیبایی دندان، لثه و ایمپلنت، ارتودنسی و .... شوند.

 

هیچ دندانپزشک عمومی یا متخصص دندانپزشکی دیگر نمی تواند مانند ارتودنتیست ها درمان های ارتودنسی انجام دهد زیرا تنها این متخصصان دانش، مهارت و مدرک اینکار را دارند. بنابراین از آنجا که ارتودنتیست ها وارد حیطه های تخصصی سایر رشته های دندانپزشکی نمی شوند هیچ دندانپزشک دیگری نباید درمان های ارتودنسی انجام دهد زیرا صلاحیت ندارند.

 

هزینه ارتودنسی دندانپزشکی,متخصص ارتودنسی کیست,متخصص ارتودنسی

تفاوت دندانپزشک عمومی و متخصص ارتودنسی چیست ؟

 

تفاوت دندانپزشک عمومی و متخصص ارتودنسی چیست؟

دندانپزشکان تنها یک دوره عمومی 6 تا 7 ساله را در دانشگاه سپری می کنند. آن ها تمام پروسه های عمومی دندانپزشکی را به خوبی انجام می دهند. آن ها اغلب به مردم جامعه آموزش می دهند و از بروز مشکلات دهان و  دندان پیشگیری می کنند. مهمترین اقداماتی که دندانپزشکان عمومی انجام می دهند عبارتند از:

 

ویزیت و چکاپ های روتین دندانپزشکی

آموزش بهداشت دهان و دندان به بیماران

پیشگیریی از پوسیدگی دندان

ترمیم دندان به روش های مختلف

جرمیگیری دندان

کشیدن دندان

عصب کشی

سفید کردن دندان

انجام درمان های زیبایی بر روی دندان

و ....

 

از طرف دیگر، یک متخصص ارتودنسی بعد از سپری کردن دوره عمومی دندانپزشکی 3 تا 4  سال دیگر در دانشگاه به صورت آکادمیک و بالینی آموزش می بیند تا بتواند تمام مشکلات مرتبط با موقعیت دندان ها و فکین را شناسایی و با روش های مختلف درمان کند. آن ها هر مشکلی در خصوص موقعیت نادرست دندان ها و فکین وجود داشته باشد را به خوبی درمان می  کنند. این متخصصان تمام کارهایی که یک دندانپزشک عمومی انجام می دهند را انجام می دهند اما کارشان اختصاصاً ارتودنسی دندان است.

 

مشکلات جزئی ارتودنسی,برطرف کردن مشکلات جزئی ارتودنسی,ارتودنسی متحرک

تفاوت ارتودنسی توسط متخصص و دندانپزشک عمومی

 

چرا دندانپزشکان عمومی هزینه ارتودنسی کمتری درخواست می  کنند؟

 اگر شما یا فرزندتان مشکل نامنظمی دندانی یا فکی دارید احتمالا شنیده اید که می‌گویند که "اول به دندانپزشک عمومی سر بزنید، زیرا آن ها هزینه کمتری از یک متخصص ارتودنسی دندان می‌گیرند".

 

ما در این بخش می خواهیم بدانیم که چرا و به چه دلیلی دندانپزشکان ممکن است درمان ارتودنسی انجام دهند و هزینه ارتودنسی کمتری نیز دریافت کنند. ما دست کم 3 دلیل را مورد بررسی قرار داده ایم.

 

1. آن ها فقط می توانند مشکلات جزئی ارتودنسی را برطرف کنند

دندانپزشکان هیچ دوره ای در خصوص ارتودنسی دندان پاس نکرده اند. آن ها هرآنچه که درباره ارتودنسی می‌دانند یا به صورت تجربی و محدود آموخته اند یا با خواندن کتاب ها و مقالات علمی دندانپزشک فراگرفته اند.

 

بنابراین هیچ کدام از آن ها به تمام مباحث رشته ارتودنسی وارد نیستند و از همه مهمتر تجربه درمان های پیچیده ارتودنسی را نیز ندارند. بنابراین آن ها در ساده ترین حالت تنها بیمارانی را ویزیت می کنند که مشکلات پیش پا افتاده ارتودنسی دارند و روش های درمان آسان و بی دردسری نیاز دارند. هزینه درمان مشکلات جزئی نیز بسیار پایین است.

 

این درحالی است که متخصصان ارتودنسی تمامی مشکلات ارتودنسی دندان را برطرف می  کنند. و اگر شما مشکل پیچیده و بسیار شدید در خصوص نامنظمی دندان ها و فک داشته باشید تنها می‌بایست به یک ارتودنتیست اعتماد کنید.

 

2. آن ها تنها ارتودنسی متحرک انجام می دهند

در بخش قبل ذکر کردیم که دندانپزشکان عمومی برخلاف یک متخصص ارتودنسی که همه انواع مشکلات ارتودنسی را برطرف می کنند، تنها قادرند مشکلات جزئی را درمان و مدیریت کنند. و یکی از درمان های رایج و در عین حال ساده برای درمان مشکلات نامنظمی های جزئی دندان استفاده از ارتودنسی متحرک است.

 

در این روش درمان، دندانپزشک تنها از دهان و دندان شما گرافی و عکس های 3 بعدی می گیرد و آن ها را به لابراتوار ارسال می کند. در لابراتوار نیز بر اساس داده های ارسالی تعدادی پلاک ارتودنسی متحرک ساخته شده و توسط بیمار استفاده می شود. این ساده ترین روش درمان ارتودنسی است که هزینه بسیار کمتری دارد. هزینه ارتودنسی دندان با این روش ممکن است از 5 میلیون تومان به بالا باشد.

 

3. آن ها به دنبال جذب بیمار و مراجع بیشتر هستند! 

دندانپزشکان عمومی مخصوصاً در شهرهای کوچک و دورافتاده به دلیل اینکه هیچ متخصصی وجود ندارد ممکن است اقدام به انجام درمان ارتودنسی کنند. اتفاقا به دلیل نبود رقیب ممکن است هزینه ارتودنسی بیشتر و یا دست کم در حد بهترین متخصصان ارتودنسی شهرهای بزرگ درخواست کنند.

 

اما آندسته از دندانپزشکانی که در شهرهای بزرگ مشغول به ارائه خدمات هستند ممکن است برای جذب بیمار و مراجع بیشتر با لابراتوارهای داخلی طرف قرارداد شوند و هزینه های کمتری از بیماران بگیرند. لازم به ذکر است که درمان های اینچنینی غیر اصولی هستند.

 

کالا ها و خدمات منتخب

  تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

   ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

   

   ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------