درمان دیسک کمر با تزریق دیسکوژل بدون نیاز به جراحی بازدرمان دیسک کمر,درمان دیسک کمر با تزریق دیسکوژل,درمان دیسک کمر بدون جراحی

درمان دیسک کمر

 

مشکلات دیسک کمر، بیماریی که اصلی ترین دلیل درد های ناحیه کمر است و روزانه مراجعین زیادی به این دلیل به مراکز درمانی مراجعه می کنند و از درد کمر خود شکایت دارند. درمان هایی نیز برای این افراد توسط پزشکان تجویز می شود از جمله جراحی باز دیسک، آندوسکوپی دیسک کمر و گردن ، تزریق دیسکوژل و ...

 

گفته می شود بیش از هشتاد درصد مردم جامعه از درد هایی که بعضا منبع آن را نمیدانند رنج میبرند. که بسیاری از این درد ها منشع آن ها از کمر و مشکلات دیسک کمر و گردن است. مشکلاتی از قبیل بیرون زدگی دیسک، پارگی دیسک، تنگی کانال نخاعی و ...

 

انواع درمان های دیسک کمر

جراحی باز دیسک کمر

در این نوع جراحی تهاجمی و باز، جراح پس از بیهوش نمودن بیمار با ایجاد برشی در ناحیه کمر به طول 5 الی 10 سانتیمتر و با گذر از عضلات و استخوان به کانال نخاعی رسیده و با تکنیک هایی بسته به نوع مشکل اقدام به درمان می نماید.

 

در عمل جراحی باز دیسک کمر به دلیل بیهوشی عمومی عوارض بیهوشی را قطعا برای بیمار به همراه دارد، همچنین دوره نقاهت طولانی مدت بعضا تا چند ماه و همچنین درصد موفقیت پایین تر را در پی دارد، بعلاوه ممکن است باعث چسبندگی بعد از عمل شود. گفتنی است که در مرحله ورود به کانال به دلیل باز بودن عمل دستکاری و آسیب به عضلات بسیار مشهود است.

 

آندوسکوپی دیسک کمر و گردن

به لطف پیشرفت های بسیار زیاد علم پزشکی در سالیان اخیر و کمک از پزشکان مجرب فوق تخصص درد، برای درمان بسیاری از درد ها و مشکلات دیسک کمر و گردن از روش های کاملا کم تهاجمی و بدون نیاز به جراحی باز بهره برده می شود. که به این روش ها جراحی بسته دیسک کمر و گردن (آندوسکوپی دیسک کمر) می گویند.

 

آندوسکوپی دیسک روشی است که در جهان و همچنین در ایران استفاده می شود و به صورت بسته میتواند پزشکان و بیماران را جهت درمان بیرون زدگی دیسک و تنگی کانال نخاعی کمک کند.

 

این روش با استفاده از ابزارهایی بسیار پیشرفته و دقیق انجام می شود. در روش آندوسکوپی عمدتا بیمار نیاز به بیهوشی عمومی ندارد و در تمام مراحل انجام عمل کاملا هوشیار است. پزشک با ایجاد یک برش کوچک کمتر از یک سانتی متری با استفاده از دوربین های حرفه ای و تجهیزات پیشرفته کم تهاجمی که در اختیار دارد وارد کانال نخاعی می شود و اقدام به برداشتن دیسک های آسیب دیده میکند.

 

درمان دیسک کمر,درمان دیسک کمر با تزریق دیسکوژل,درمان دیسک کمر بدون جراحی

درمان دیسک کمر با تزریق دیسکوژل

 

زمان انجام عمل به نسبت روش جراحی باز بسیار کوتاه تر است و حدود نیم ساعت به طول می انجامد. 

 

در روش آندوسکوپی دیسک کمر و گردن، در مرحله ورود به کانال نخاعی کمترین آسیب به عضلات و استخوان ها وارد میشود.

 

دوره نقاهت بیمار کوتاه بوده و زمان استراحت بیمار در بیمارستان یک روز است. حتی در مواردی با توجه به شرایط بیمار نیاز به استراحت بیمار در بیمارستان نیست و میتواند در همان روز عمل به منزل برود. 

 

درصد موفقیت این عمل بسیار بالا بوده و بیش از 95 درصد می باشد، برای اولین بار در ایران این عمل توسط دکتر سید مسعود هاشمی، فوق تخصص درد و رئیس انجمن درد ایران انجام شد و نتایج بسیار مناسبی را در پی داشت.

 

تزریق دیسکوژل 

همانطور که گفته شد بیرون زدگی دیسک از عوامل شایع درد در ناحیه کمر و دردهای سیاتیکی می باشد. در بالا روش آندوسکوپی دیسک کمر را مختصرا توضیح دادیم و اشاره کردیم که قسمت های بیرون زده دیسک و در مواردی بنا به نظر پزشک کل دیسک تخلیه می شود و در نتیجه در این موارد نیاز به ایجاد دیسک های مصنوعی داریم.

 

دیسکوژل به صورت ژل به داخل دیسک تزریق می شود و باعث ایجاد تغییرات مولکولی می گردد. ترکیب دیسکوژل از الکل ، سلولز و تنگستن می باشد . در قدیم از این الکل برای درمان دیسک استفاده می شد اما به شکل مایع، که احتمال نشت ب داخل کانال و ایجاد عوارض را به همراه داشت. اما دیسکوژل به دلیل ژله ای بودن این مشکل را ندارد.

 

با تزریق دیسکوژل میتوان به درمان کامل پارگی دیسک و همچنین بیرون زدگی هایی که باعث تنگی کانال شده اند امیدوار بود. دیسکوژل میتواند قسمتهایی از دیسک را که دچار پارگی شده اند را پوشش دهد و تا حد زیادی درد ناشی از این پارگی را کاهش دهد.

 

همچنین دیسکوژل پس از تزریق و ایجاد تغییرات مولکولی باعث کاهش آب داخل دیسک و در نتیجه کاهش فشار بر روی دیسک می گردد.

 

مزایای دیسکوژل

• در تزریق دیسکوژل نیز به مانند آندوسکوپی نیازی به بیهوشی عمومی نیست و بیمار در تمام مراحل هوشیاری کامل دارد.

• دیسکوژل ریسک ایجاد عفونت و عوارض آلرژیک را به هیچ عنوان ندارد

• زمان انجام تزریق کمتر از نیم ساعت می باشد

• دوره نقاهت کوتاه مدت و در حدود یک روز می باشد

• عمل جراحی کم تهاجمی است و تنها یک برش بسیار ریز بر روی پوست ایجاد می شود

• کمترین میزان آسیب به بافت ها و ریشه های عصبی را به همراه دارد

• امکان تزریق مجدد در صورت نیاز وجود دارد 

 

درمان دیسک کمر,درمان دیسک کمر با تزریق دیسکوژل,درمان دیسک کمر بدون جراحی

انواع درمان های دیسک کمر

 

کلینیک درد دکتر مسعود هاشمی 

با چند نوع از مشکلات دیسک کمر و گردن و همچنین دو روش کم تهاجمی درمان به نام های آندوسکوپی دیسک کمر و گردن و تزریق دیسکوژل به طور مختصر آشنا شدید. 

 

در کلینیک فوق تخصصی درد دکتر سید مسعود هاشمی این عمل های جراحی در صورت نیاز و پس از یافتن منشع و دلیل بروز دردهای ستون فقرات و مخصوصا کمردرد برای بیماران تجویز می شود.

 

دکتر سید مسعود هاشمی فوق تخصص درد و استاد دانشگاه و عضو انجمن جهانی درد توانسته است برای اولین بار جراحی های دیسک به روش آندوسکوپی را در کشور عزیزمان ایران انجام دهد. همچنین در زمینه تزریق دیسکوژل جراحی های متعددی به صورت بسته و کم تهاجمی توسط ایشان انجام شده است و درصد موفقیت این جراحی ها بالای 95 درصد بوده است.

 

شماره تماس مطب : 02126658517 رزرو وقت قبل از مراجعه الزامی است.

 

مطالب پیشنهادی,وبگردی

کالا ها و خدمات منتخب

  تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

   ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

   

   ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------