X

اخبار پزشکی


زوال عقل,اخبار پزشکی ,خبرهای پزشکی

نارسایی کلیوی با افزایش خطر زوال عقل مرتبط است

نتایج یک مطالعه جدید نشان می دهد بیماری مزمن کلیوی با افزایش خطر زوال عقل مرتبط است. به گزارش مهر به نقل از مدیسن نت، در…

کاردرمانی کودکان و بزرگسالان چیست؟کاردرمانی کودکان,کاردرمانی بزرگسالان,علم کاردرمانی

علم کاردرمانی

 

کاردرمانی یکی از شاخه های اصلی علم توانبخشی به حساب می آید. با توجه به زندگی صنعتی و دغدغه های فراوان محیط زندگی نیاز به علم توانبخشی و کاردرمانی در ایجاد یا بازتوانی استقلال افراد در جامعه چه در کودکی ، چه در بزرگسالی بیشتر احساس می شود.

 

هدف کاردرمانی بهبود سطح زندگی و استقلال فردی برای کودکان با بیماری های خاص، ناتوانی ها و اختلالات مختلف ،همچنین بزرگسالان دچار آسیب، ضایعه یا بیماری است.

 

کاردرمانی در تمام حیطه های زندگی فرد از جمله فعالیت های روزمره، اشتغال، تحصیل و ارتباط اجتماعی نقش دارد و می تواند به صورت موثری کیفیت زندگی افراد را بهبود بخشد.

 

کلینیک کاردرمانی دکتر صابر در زمینه کاردرمانی کودکان وبزرگسالان به علت تجهیزات پیشرفته و ارائه خدمات توانبخشی به صورت تخصصی، جزو بهترین مراکز کاردرمانی از دیدگاه مراجعین به حساب می آید.

 

انجمن کاردرمانی آمریکا علم کاردرمانی را اینچنین شرح می دهد:

کاردرمانی استفاده از فعالیت های هدفمند به صورت علمی در جلوگیری از ایجاد ناتوانی، حفظ توانایی های موجود فرد و در نهایت بهبود وضعیت درافراد دارای بیماری، ناتوانی و یا اختلال درعملکرد می باشد. کاردرمانی در زمینه بزرگسالان با آسیب اعصاب مرکزی، سکته مغزی، ضربه مغزی، ضایعات نخاعی، مشکلات ارتوپدیک، بیماری هایی نظیر ام اس، پارکینسون و بیماری های روان، دمانس، آلزایمر و سالمندی فعالیت می نماید. همچنین متخصص کاردرمانی در حیطه کودکان به درمان کودکان عقب مانده ذهنی، تاخیر حرکتی و تاخیر تکاملی، اوتیسم، بیش فعلی و نقص توجه، اختلال یادگیری، فلج مغزی، مشکلات حرکتی و اختلالات ساختاری نظیر پا پرانتزی و... می پردازد.

 

کاردرمانی در کودکان

خوشبختانه با پیشرفت روز افزون علم کاردرمانی و ورود تکنولوژی های دیجیتال به حیطه درمان کودکان، توانبخشی وجهه جدی تری را در درمان کودکان با اختلالات خاص یافته است.

 

مرکز کاردرمانی و گفتار درمانی دکتر صابر با در اختیار داشتن امکانات روز دنیا در زمینه توانبخشی کودکان جزو یکی از شناخته شده ترین مراکز کاردرمانی کودکان در تهران به حساب می آید. بهترین مرکز کاردرمانی تهران با دو شعبه فعال در منطقه غرب و شرق تهران  با بیش از 78 نیروی درمانی متخصص، علاوه بر ارائه خدمات کاردرمانی در حیطه گفتار درمانی و روانشناسی کودکان نیز فعال می باشد و تلاش دارد بهترین خدمات درمانی را در یک مجموعه منسجم برای بیماران فراهم نماید. 

 

جناب آقای دکتر صابر مدرس دانشگاه شهید بهشتی تهران متخصص در زمینه توانبخشی و درمان کودکان با اختلالات تکاملی، اوتیسم، اختلال یادگیری، بیش فعالی و نقص توجه، سندروم های ژنتیکی و فلج مغزی و... در مراکز کاردرمانی خود با استفاده از ابزار های دیجیتالی و هوش مصنوعی و بومی سازی تکنولوژی های درمانی، توانبخشی کودکان را به صورت ویژه ای ارتقاع داده است. بخش های مختلف مرکز کاردرمانی دکتر صابر در حیطه کودکان شامل:

 

کاردرمانی ذهنی

با توجه به سطح هوشی و توانایی های کودک به تقویت مهارت های ذهنی کودکان مانند شناخت ، هوشیاری، درک محیطی و... می پردازد. یک کاردرمان ذهنی با پرورش توانایی تفکر و پردازش ذهنی ، به کودک کمک می کند روش های مناسب برای انجام فعالیت های روزمره را خود بیاموزد و به دیگر موقعیت ها تعمیم دهد.

 

کاردرمانی جسمی

کاردرمانی جسمی در زمینه تقویت عضلات، اصلاح بد فرمی های اسکلتی و عضلانی ، بهبود کوتاهی و محدودیت های حرکتی در مفاصل، ایجاد سطوح رشد طبیعی کودک در کودکان با تاخیر حرکتی و جلوگیری از ایجاد دفورمیتی در مفاصل و استخوان ها فعالیت می نماید. با استفاده از تکنیک های درمانی و ابزار های مکانو تراپی مختلف به کودک کمک می شود از حد اکثر توان خود در جهت استقلال حرکتی در محیط استفاده نماید.

 

کاردرمانی حسی و سنسوری روم

در بخش کاردرمانی حسی با ارائه مدالیته های حسی مختلف حواس کودک را تحریک کرده و تلاش می شود حساسیت های حسی کودکان اعم از حساسیت های لمسی تا مشکلات ناامنی جاذبه ای را در کودکان با مشکلات پردازش حسی تعدیل نماید. استفاده از ابزار های دیجیتالی قابل تنظیم با شرایط کودک نظیر تنظیم میزان و رنگ نو اتاق ، تحریکات وستیبولار طبقه بندی شده، سوییچ صوتی و... در مرکز کاردرمانی کتر صابر این امکان را برای درمانگر فراهم می نماید که به صورت تدریجی تدافعات لمسی کودک را درمان نماید.

 

کاردرمانی حسی حرکتی و SI

کاردرمانی درکی حرکتی و یکپارچگی حسی به تقویت مهارت های تعادلی و هماهنگی حرکات درشت در کودکان با اختلالات تعادلی، کلامزی ، ترس از ارتفاع و ناامنی جاذبه ای می پردازد.

 

کاردرمانی اتاق تاریک در توجه بینایی

 

کاردرمانی کودکان,کاردرمانی بزرگسالان,علم کاردرمانی

کاردرمانی اتاق تاریک در توجه بینایی

 

اتاق تاریک مکان مناسبی برای ارائه تمرینات توجه بینایی، حافظه بینایی و تقویت مهارتهای ادراک بینایی به کودکان می باشد. استفاده از ابزار های مختلف درمانی نظیر هدلایت، ویدئو پروژکتور، فلش لایت و برنامه های طبقه بندی شده کامپیوتری که بسته به سطح توانایی های هر مراجع انتخاب و طراحی می گردد از نکات قوت این مرکز می باشد.

 

گفتاردرمانی کودکان

در این بخش به اصلاح مشکلات گفتاری کودکان نظیر اختلالات تلفظی، لکنت زبان ، تاخیر گفتاری ، درک کلامی و ایجاد رفتار های ارتباطی مناسب در کودکان پرداخته می شود. 

 

کاردرمانی شنیداری

در این بخش با بکار گیری برنامه های تخصصی صوتی در جهت ایجاد تمییز شنیداری، تقویت توجه شنیداری، حافظه شنیداری، درک کلام، کاهش حساسیت شنوایی فعالیت می نماید. همچنین با بهرهگیری از تکنیک های درمان اختلالات یادگیری در طراحی برنامه های خاص کودکان اختلال یادگیری در این بخش به برطرف نمودن مشکلات خواندن، اختلالات دیکته نویسی و درک مطلب در این کودکان کمک بسزایی می کند.

 

کاردرمانی دست کودکان

پرورش مهارت های دستی کودکان همواره یکی از موارد مهم و پر اهمیت در زمینه رشد ذهنی کودکان بوده است. دست ورزی و مهارت های ریز انگشتی و استفاده از ابزار های مختلف دستی از مواردیست که در این بخش به ان پرداخته می شود. نحوه صحیح گرفتن مداد، سرعت حرکات دست یکی از نکات مهم در درمان اختلال نوشتن در کودکان است.

 

بازی درمانی کودکان

در کودکان با مشکلات وسواس، بیش فعالی، اختلالات اضطرابی، افسردگی، مشکلات ارتباطی و... یکی از راه های موثر بازی درمانی می باشد. با بازی درمانگر این امکان را میابد که به دنیای کودک راه یافته و ریشه اختلالات او را دریابد.

 

رفتار درمانی

در کودکان پرخاشگر، کج خلق، کم رو یا کودکانی که عادات خاصی را برای مدتی تکرار می کنند یکی از راه های درمانی استفاده از رفتار درمانی است. متخصص رفتاردرمان با ارائه راهکار های مناسب به والدین به آنان می آموزد چگونه بدون درگیری با کودک رفتار مناسب را به او آموزش دهند.

 

آب درمانی در کودکان 

 

کاردرمانی کودکان,کاردرمانی بزرگسالان,علم کاردرمانی

آب درمانی در کودکان

 

یکی از نقاط قوت بهترین مرکز کاردرمانی در تهران بخش آب درمانی تخصصی کودکان می باشد. که در محیطی امن، با حضور درمانگران با تجربه و امکانات مناسب برای کودکان برای مثال تردمیل در آب، تخته تعادل در آب و... به صورت انفرادی امکان تجربه تعلیق در آب را برای کودکان فراهم می نماید. 

 

تست های هوش کودکان

مرکز کاردرمانی و گفتاردرمانی دکتر صابر در بخش تست های هوش به انجام تمامی تست های تشخیصی هوش، تست های توجهی، تست ادراک بینایی، تست تمییز شنیداری، تست مهارت های حرکتی ، تست های روانشناسی کودک و توسط تستر با تجربه مرکز...می پردازد

 

تست ورود به مدرسه

آماده سازی کودک برای ورود به مدرسه یکی از دقدقه های مهم والدین کودکان با اختلالات خاص می باشد. مدرسان مرکز توانبخشی با تقویت مهارت های پایه کودک در زمینه یادگیری کودک را برای انجام تست ورود به دبستان آماده می نمایند. همچنین در طول تحصیل دانش آموزان با استفاده از تکنیک های آموزش خاص کودکان اختلال یادگیری به تقویت روند یادگیری کودکان کمک می نمایند.

 

کاردرمانی نوزادان

در زمینه نوزادان نارس، یا نوزادان با تاخیر حرکتی نیاز به کاردرمانی تخصصی نوزادان توسط یک کاردرمان با تجربه در حیطه نوزادان می باشد که به تکنیک های ماساژ نوزاد و تسهیل سازی رشد نوزاد کمک نماید.

 

کاردرمانی بزرگسالان

مرکز کاردرمانی تهران در زمینه اختلالات بزرگسالان با در اختیار داشتن تیم توانبخشی مجرب علاوه بر ارائه خدمات درمانی در کلینیک های تحت نظردکتر صابر در غرب و شرق تهران، برای بیمارانی که بدلیل شدت بیماری توانایی مراجعه به مرکز توانبخشی را ندارند از برنامه توانبخشی در منزل( درمانگران خانم و آقا) زیر نظر جناب آقای دکتر صابر استفاده می نماید. به طور کل دایره فعالیت کاردرمانی در حیطه بزرگسالان به دو دسته اصلی تقسیم می گردد.دسته اول کاردرمانی در بیماری های نورولوژیک و دسته دوم کاردرمانی در بیماریه ای ارتوپدیک می باشد. 

 

از جمله بیماری هایی که خدمات تیم  کاردرمانی برای آنان مفید می باشد و در مرکز کاردرمانی بزرگسالان پذیرش می شوند عبارتند از:

بیماران سکته مغزی - ضربه مغزی - تومور های مغزی

ضایعات نخاعی

بیماری ام اس

بیماری پارکینسون

اختلالات مخچه ای

مشکلات ارتوپدیک و محدودیت های حرکتی پس از جراحی های ارتوپدی

بیماری ALS

سالمندان - دمانس -آلزایمر

 

تقویت عضلات ضعیف و بهبود توانایی های حرکتی بیمار در زمینه جا به جایی از تخت به ویلچر، توانایی نشستن و برخواستن مستقل، بهبود توانایی های تعادلی بیمار ، ایجاد و تقویت راه رفتن در بیمار همچنین جلوگیری از ایجاد مشکلات مفصلی ، بدفرمی های اسکلتی و کوتاهی های عضلانی با انجام تمرینات کششی مناسب و تجویز ارتز ها و پروتز های استاندارد از خدمات این مرکز به بیماران بزرگسال می باشد.

 

کاردرمانی تعادلی در بزرگسالان

کاردرمانی تعادلی بر روی مهارت های تعادلی، نظیر رفلکس های مچ پا و رفلکس های لگنی و تقویت هماهنگی حرکتی در کودکان و بزرگسالان تمرکز کرده و با استفاده از تجهیزات بیو مکانیکال به درمان اختلالات تعادلی می پردازد.

 

کاردرمانی دست

تقویت مهارت های دست بیمار، بهبود توانایی های خودیاری نظیر نحوه لباس پوشیدن، توانایی غذا خوردن مستقل و بهبود مهارت های نوشتن در بیمارانی که آسیب اندام فوقانی داشته اند از دیگر خدمات مرکز توانبخشی دکتر صابر می باشد.

 

کاردرمانی ذهنی بزرگسالان

در زمینه مشکلات ذهنی پس از آسیب های مغزی نظیر مشکلات حافظه ، اختلالات ادراکی، پردازش اطلاعات و مهارت های حل مسئله در بیماران با ارائه برنامه درمانی مناسب به بهبود مهارتهای ذهنی بیماران پرداخته می شود.

 

بخش گفتاردرمانی مرکز در جهت بهبود مشکلات گفتاری بیماران بزرگسال نظیر مشکلات تولید گفتار دربیماران سکته مغزی، کندی گفتار، بهبود درک کلامی و درمان اختلالات بلع و حجم تنفس فعالیت می نماید.

 

کاردرمانی در منزل

از دیگر امکانات مرکز کاردرمانی دکتر صابر خدمات کاردرمانی در منزل می باشد که توسط  بهترین و مجرب ترین کاردرمانان و گفتار درمانان مرکز توانبخشی دکتر صابر برای مراجعینی که امکان حضور در مرکز توانبخشی تهران را ندارند، ارائه می شود.

 

همچنین جهت مشاوره رایگان در زمینه اختلالات کودکان وبزرگسالان می توانید با شماره تلفن 09029123536 با مشاوران تخصصی کلینیک کاردرمانی دکتر صابر تماس حاصل فرمایید.

 

 

مطالب پیشنهادی,وبگردی

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------