اخبار پزشکی


اخبار پزشکی ,خبرهای پزشکی, خشکی چشم

راه های درمان سندرم خشکی چشم

سندرم خشکی چشم زمانی روی می دهد که چشم به قدرکافی اشک تولید نمی کند. به گزارش مهر، با افزایش سن، برخی مشکلات پزشکی نظیر…


رایحه سیگارهای الکترونیکی برای رگ های خونی خطرناک است اخبار پزشکی ,خبرهای پزشکی,سیگارهای الکترونیکی
نتایج مطالعه جدید نشان می دهد رایحه های استفاده شده در سیگارهای الکترونیکی آنچنان به سلول های عروق خونی آسیب می رساند که می تواند منجر به آسیب قلبی در آینده شود. 

به گزارش  مهر، محققان دانشکده پزشکی دانشگاه بوستون در این مطالعه، ۵ رایحه را در محیط آزمایشگاه مورد بررسی قرار دادند و دریافتند این رایحه ها به عملکرد سلول های اندوتلیال محافظ قلب آسیب می رسانند. سلول های اندوتلیال قلب پوشش درونی عروق خونی و قلب را تشکیل می دهند.

 

«جسیکا فترمن»، سرپرست تیم تحقیق، در این باره می گوید: «پنج رایحه مورد بررسی شامل منتول (نعناع)، استیل پرییدین (طعم سوخته)، وانیلین (وانیل)، سینامالدئید (دارچین) و یوژنول (گل میخک)، موجب توقف توانایی سلول ها در تولید گازی موسوم به اکسید نیتریک شدند.»

 

فترمن در ادامه می افزاید: «این سلول ها در زمانیکه سالم و سرحال باشند این گاز را تولید می کنند. عملکرد این سلول ها بسیار در حفاظت از قلب مفید است و مانع از تشکیل لخته های خونی و بروز التهاب می شود.»

 

به گفته وی، «ما متوجه شدیم سلول های قرارگفته در معرض این رایحه ها دیگر قادر به تولید گاز اکسید نیتریک نیستند.»

 

افزایش التهاب و کاهش تولید اکسید نیتریک از اولین تغییراتی هستند که منجر به بروز بیماری قلبی، حملات قلبی و سکته می شوند.

 

محققان تاکید می کنند خطرات احتمالی ناشی از دود کردن سیگارهای الکترونیکی ۵ درصد بیش از سیگارهای معمولی است.

 

فترمن تاکید می کند که مرحله بعدی، بررسی مستقیم مصرف کنندگان سیگارهای الکترونیکی خواهد بود.

 

 

 

 

----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ----------------------------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------