ساخت میکروسوزن هوشمندی که موقعیت خود را در بدن تشخیص می‌دهد اخبار پزشکی ,خبرهای پزشکی, میکروسوزن هوشمند
محققان مدرسه پزشکی هاروارد یک میکروسوزن هوشمند ساختند که با اندازه‌گیری فشار بافت قادر است موقعیت مکانی خود را تشخیص دهد.

به گزارش ایرنا از پایگاه خبری دیلی میل، این میکروسوزن هوشمند که i2T2 نام دارد از یک سوزن استاندارد و یک حسگر یکپارچه تشکیل شده است که می‌تواند میزان فشار وارد شده توسط بافت‌های بدن به نوک سوزن را اندازه‌گیری کند. این سوزن پس از یادگیری ویژگی‌های اندامی مانند چشم می‌تواند موقعیت نوک خود را در بافت چشم به طور دقیق تشخیص دهد.

یکی از مهمترین کاربردهای این سوزن هوشمند تزریق دارو به فضای بین صلبیه و مشیمیه در بافت پشت چشم است. برای این منظور لازم است نوک سوزن از صلبیه عبور کرده و پیش از رسیدن به مشیمیه متوقف شود تا به شبکیه آسیب نرسد.

 

کاربردهای دیگر این فناوری دارورسانی به فضای اپیدورال در ستون فقرات، بافت زیرپوستی که بین پوست و عضلات قرارداد و فضای صفاقی واقع در شکم است.

 

محققان در آزمایشات اولیه محققان توانستند با استفاده از این میکرو سوزن هوشمند سلول های بنیادی را با موفقیت به فضای پشت چشم موش‌ها تزریق کنند. همچنین توانستند محلول ویژه ای را به فضای اپیدورال، بافت زیرپوستی و فضای صفاقی وارد کنند.

 

اکنون محققان در حال تکمیل آزمایشات اولیه در این فناوری هستند.

 

گزارش کامل این تحقیقات در نشریه Nature Biomedical Engineering منتشر شده است.

 

 

مطالب پیشنهادی,وبگردی

    ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

    

    ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------