اخبار پزشکی


اخبار پزشکی ,خبرهای پزشکی,سرطان ریه

سرطان ریه در پی دود «سیگار الکترونیکی»

نتایج یک بررسی جدید نشان می‌دهد دود سیگار الکترونیکی منجر به تومور و بروز سرطان ریه می‌شود و همانند سیگار برای سلامت افراد…


استفاده از نانوآمولوسیون ضدسرطان برای تسریع تولید سلول‌های سفید خون اخبار پزشکی ,خبرهای پزشکی,نانوآمولوسیون ضدسرطان
یکی از شرکت‌های فعال در حوزه نانودارو، در حال ثبت پتنت مربوط به فناوری موسوم به NanoStilbene™ است که در آن از ماده فعالی به نام پتروستیلبن استفاده شده‌است که می‌تواند به بهبود سلول‌های خون بعد از شیمی‌درمانی کمک کند. 

به گزارش ستاد ویژه توسعه فناوری نانو، یکی از شرکت‌های فعال در حوزه نانودارو، به دنبال ثبت پتنت مربوط به فناوری است که در آن از نانوآمولوسیون برای از بین بردن سلول‌های سرطانی و کمک به احیاء سلول‌های سفید خون استفاده می‌شود، این دارو از مغز قرمز استخوان محافظت کرده و سیستم ایمنی بدن را تحریک می‌کند.

 

نوتروپنیا یک ناهنجاری کاهش تعداد سلول‌های سفید خون است که اگر شدت پیدا کند خطر جانی خواهد داشت، این بیماری یکی از اثرات جانبی درمان سرطان با شیمی‌درمانی یا رادیودرمانی است.

 

در حیواناتی که با عامل ۵ فلوروراسیل درمان شده‌اند، استفاده از این نانودارو موجب شده تا احیاء سلول‌های سفید خون خیلی سریع انجام شود، این نتایج در موارد دیگر شیمی‌درمانی نیز به‌دست آمده است.

 

جیمز ولتمایر از محققان ارشد این شرکت گفت: ما پیش از این گزارش کرده‌ بودیم که نانوداروی NanoStilbene™ می‌تواند برای از بین بردن سلول‌های سرطانی به کار رود، این داده‌های جدید از امکان بهبود کسانی که در معرض شیمی‌درمانی قرار گرفته‌اند پشتیبانی می‌کند. این نانودارو برای محافظت از این بیماران بعد از شیمی‌درمانی مناسب است، بیمارانی که شیمی‌درمانی روی آن‌ها انجام شده و دچار کاهش سلول سفید خون شده‌اند، این کار موجب افزایش احتمال بیماری‌های عفونی می‌شود.

 

این نانودارو نه تنها می‌تواند احیاء سلول‌های سفید خون را تسریع کند بلکه به دلیل داشتن خواص ضدسرطان به از بین بردن سلول‌های سرطانی نیز کمک می‌کند، در واقع این دارو فعالیت‌های مختلفی در بدن دارد. به ندرت می‌توان دارویی یافت که هم موجب کاهش رشد سلول‌های سرطانی شود و هم به‌صورت هم‌زمان سیستم ایمنی بدن را تحریک کرده و مغز قرمز استخوان را از گزند مواد سمی شیمی‌درمانی مصون دارد.

 

NanoStilbene یک نانوآمولوسیون حاوی نانوذرات پتروستیلبن با ابعاد ۷۵ تا ۱۰۰ نانومتر است، این نانوذرات برای درمان سرطان و برخی اختلالات التهابی قابل استفاده است، این دارو می‌تواند نسل جدیدی از ترکیبات غیرسمی برای درمان سرطان باشد که سیستم ایمنی بدن را نیز تحریک می‌کند.

 

 

  ایرنا  

 

مطالب پیشنهادی,وبگردی

    ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

    

    ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------